Banské nešťastie v Poľsku neprežil jeden baník, ďalší je stále nezvestný

Banské nešťastie v Poľsku neprežil jeden baník, ďalší je stále nezvestný. Podľa poľských médií to oznámil šéf ťažobnej spoločnosti Polska Grupa Górnicza (PGG), ktorej uhoľná baňa Rydultowy blízko hraníc s Českom patrí. Baňu ráno zasiahol v hĺbke 1 200 metrov silný otras, na povrch sa podarilo podľa skorších informácií dostať 76 zo 78 baníkov, z ktorých 17 bolo zranených. Po dvoch nezvestných sa pátralo.

11.07.2024 11:47 , aktualizované: 21:50
debata (1)

Záchranárom sa podarilo zistiť, kde sa nachádza jeden z nezvestných, ale nevedeli, v akom je stave. Keď sa k nemu po niekoľkých hodinách dostali, ukázalo sa, že už nežije. Osud druhého nezvestného zostáva neznámy, povedal šéf PGG Leszek Pietraszek na večernej tlačovej konferencii. Baník, ktorý zahynul, mal 41 rokov, v odbore pracoval 21 rokov.

Pátranie po druhom nezvestnom baníkovi museli záchranári pre nebezpečenstvo ďalších otrasov dvakrát prerušiť, no momentálne akcia pokračuje, uviedla televízia TVN24. Tá spočiatku informovala, že jedného z nezvestných baníkov práve vynášajú z bane a že obeťou nešťastia sa stal jeden zo zranených baníkov.

Marián Pastucha, banský inžinier Čítajte viac Baník, ktorý prežil výbuch pred rokmi: Tri mesiace po nehode som opäť sfáral, potreboval som sa s tým vyrovnať

„Máme lokalizovaného jedného z dvoch nezvestných baníkov, práce na lokalizácii druhého pokračujú,“ povedal popoludní podľa televízie TVN24 výrobný riaditeľ Damien Borgiel. Dodal, že záchranárom sa ešte nepodarilo k baníkovi dostať; zachytili signál z jeho lampy, ale nevidia ho. Riaditeľ upozornil, že záchranná operácia sa odohráva v ťažkých podmienkach, za najvyššieho stupňa ohrozenia metánom a prípadným závalom.

Do pátrania sa zapojilo 11 záchranných tímov, uviedla agentúra Reuters.

Výron metánu v bani Nováky, ťažko zranených odviezli vrtuľníky
Video
Archívne video.

Najvážnejšie zraneného baníka prepravil do najbližšej nemocnice vrtuľník, ostatných previezli sanitky, napísal server Onet. Ťažkosti s počítaním baníkov pramenia podľa neho aj z toho, že predtým niekoľko samostatných baní bolo v roku 2016 zlúčených do jedinej.

Hovorkyňa Alexandra Wysocká-Siembigová vylúčila výbuch metánu. „Nastal silný otras. Pokračuje záchranná akcia. Sú tam zranení, vyťahujú ich,“ povedal poľskej tlačovej agentúre PAP dispečer banského úradu.

banské múzeum, Hnúšťa, podzemie Čítajte viac Bývalý baník o nešťastí v Novákoch: Mohol som tam byť s nimi, bol to len okamih

Baňa Rydultowy je jednou z najstarších čiernouhoľných baní v Hornom Sliezsku. V prevádzke je od roku 1792 a v súčasnosti zamestnáva vyše 2 000 baníkov. Ťažba sa v nej plánuje do roku 2043. Už v minulosti sa tam stalo niekoľko banských nešťastí, v roku 2020 tam zomrel 46-ročný baník, keď sa z banského stropu uvoľnila hornina, o rok skôr zahynul pri otrase 44-ročný banský pracovník, píše server Onet.

Baňa Bankov Košice Čítajte viac Urbex v baniach sa nevypláca. Miest pod zemou sú stovky, za adrenalín ale hrozia vysoké pokuty aj životné nebezpečenstvo

Poľsko, ktoré je z veľkej časti energeticky závislé od uhlia, zažilo v posledných rokoch viacero banských nešťastí. Napríklad tento rok v máji prišli o život traja baníci pri otrase v bani Myslowice-Wesola na juhu Poľska.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #baňa