Jeden zo svedkov povedal spravodajskej spoločnosti BBC, že polícia mala aspoň tri minúty na reakciu, kým muž začal strieľať.
Muž menom Greg nebol v publiku pred Trumpovým pódiom, začiatok jeho prejavu na západe Pensylvánie ale počúval spoza hranice areálu, kde sa míting konal. Odhadol, že niekoľko minút po začiatku exprezidentovho prejavu si s kamarátmi všimli „chlapa, ako lezie… po streche budovy vedľa nás“.
„Mal pušku, jasne sme ho videli s puškou… Ukazovali sme naňho,“ pokračoval Greg. Povedal, že jeho skupinka upozorňovala prítomných strážnikov a že tiež mávala na členov prezidentskej ochranky, ktorí situáciu mapovali z diaľky ďalekohľadom. Podľa Grega uplynuli „najmenej tri alebo štyri minúty“, kým muž na streche začal strieľať.
Strelca na streche videl aj Ben Macer, ktorý lokálnu televíziu KDKA opísal, že o tom povedal strážnikovi. „Keď som sa otočil, aby som šiel späť, kde som bol, tak začali výstrely, a potom to bol jednoducho chaos,“ uviedol.
Strelca po niekoľkých výstreloch zneškodnili členovia Trumpovej ochranky, teda agenti takzvanej tajnej služby poverenej ochranou prezidentov a exprezidentov USA.
Podľa Grega útočníka pred streľbou nemohli vidieť, pretože bol na strane strechy odvrátenej od Trumpovho pódia. „Ale prečo nie je tajná služba na všetkých tých strechách tu? Ako, toto nie je veľké miesto,“ povedal muž.
Otázky ohľadom bezpečnostných opatrení prichádzajú aj od amerických komentátorov a politikov. Republikánsky kongresman James Comer ešte v sobotu večer vyzval riaditeľku tajnej služby Kimberly Cheatleovú, aby prišla za týždeň vypovedať v Snemovni reprezentantov. Trump a jeho blízki však bezprostredne po útoku ďakovali bezpečnostným zložkám za rýchlu reakciu.
Muž, ktorý sa podľa úradov pokúsil Trumpa zavraždiť, mal vo svojom aute výbušniny. S odvolaním sa na zdroje blízke vyšetrovaniu o tom informovali denník The Wall Street Journal a televízia CNN. Auto 20-ročného podozrivého, ktorý bol na mieste činu zastrelený, bolo zaparkované neďaleko dejiska Trumpovho sobotňajšieho mítingu v Pensylvánii. Podľa informácií CNN sa výbušniny našli aj v jeho bydlisku.
Konšpiračné teórie
Po sobotňajšom atentáte na Trumpa, ktorý bol pri útoku zranený, sa na internete rýchlo rozšírili konšpiračné teórie a nepodložené a nepravdivé tvrdenia, napísal server NBC News.
V prvých chvíľach po streľbe na predvolebnom mítingu v Pensylvánii používatelia sociálnych sietí špekulovali nielen o totožnosti útočníka, ktorého úrady neskôr identifikovali, ale aj o tom, že atentát bol na politické zadanie či dokonca zinscenovaný.
Neprehľadné situácie po útoku využili konšpiračnú teoretici, niektorí politici a ďalší na šírenie nepodložených tvrdení na sociálnych sieťach. Tie pritom do značnej miery ustúpili od moderovania obsahu súvisiaceho s politickými aktualitami.
Krátko po útoku video incidentu na sociálnych sieťach videli milióny používateľov. Po Trumpovi sa druhým najviac šíriacim sa slovom na sieťach v súvislosti s atentátom stalo podľa NBC News slovo „zinscenovaný“.
Tento výraz sa pritom objavil vo viac ako 228-tisíc príspevkoch na sieti X. Početné príspevky na tejto sieti, ktoré tvrdili, že atentát bol zinscenovaný, mali za hodinu niekoľko miliónov zhliadnutí.
Čítajte viac Svetoví lídri sú šokovaní a odsudzujú atentát na Trumpa. Scenár ako cez kopirák, reagoval FicoŽiadne dôkazy ale nenasvedčujú tomu, že by streľba bola zinscenovaná – Trump bol viditeľne zranený, jeden člen publika bol zabitý a dvaja ďalší boli zranení. V príspevkoch na sieťach Instagram a Threads sa objavili podobné tvrdenia, ale mali menšiu sledovanosť.
Šíriť sa na sieťach začal aj názov ľavicového hnutia Antifa. Niektoré príspevky útok nepravdivo pripisovali „extremistovi z Antify Markovi Violetsovi“. Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) ale neskôr útočníka identifikoval ako 20-ročného Thomasa Matthewa Crooksa.
NBC v tejto súvislosti píše, že po streľbách, ktoré sa dostávajú na titulné strany novín, sa veľmi často na sieťach šíria príspevky, ktoré chybne identifikujú páchateľov, čo môžu podporovať aj snahy o zvýšenie sledovanosti.
V príspevkoch na sieťach X, Telegram a na ďalších platformách používatelia tvrdili, že Violetsa identifikovala polícia. Príspevky obsahovali fotografiu muža v slnečných okuliaroch a čiernej čiapke, o ktorej autori tvrdili, že ide o screenshot z videa umiestneného na YouTube pred útokom, v ktorom muž hovorí, že „spravodlivosť sa blíži“. Nič z toho ale nebola pravda.
Čítajte viac Streľba na Trumpa: padá Amerika do priepasti politického násilia?Príspevky boli zdieľané overenými účtami na X. Jeden z populárnych overených účtov, Wall Street Silver, ktorý je známy šírením dezinformácií, zverejnil toto tvrdenie 1,3 milióna sledujúcich a neskôr ho bez vysvetlenia zmazal. Tvrdenie šírili aj ruské propagandistické účty, kanály MAGA a Proud Boy na sieti Telegram.
Osoba v príspevkoch je v skutočnosti Marco Violi, taliansky youtuber, ktorý vloguje o futbale. Lož sa zrejme začala šíriť z pokusu o vtip a prvýkrát bola zverejnená na sieti X z účtu @Moussolinho, ktorý mylne ukazoval na Violiho ako na strelca, píše NBC News. Príspevok obsahoval fotografiu Violiho prevzatú z účtu iného užívateľa, ktorý často zverejňoval videá s Violim.
Violi na svojom vlastnom účte na instagrame napísal, že to nie je pravda. „Dôrazne popieram, že som do tejto situácie zapojený. Bol som hore uprostred noci (presnejšie o druhej ráno v Taliansku) kvôli mnohým oznámeniam, ktoré som dostal na instagrame a na sieti X. Som v Taliansku, som v Ríme a nemal som tušenie, čo sa stalo,“ uviedol. Teraz chystá právne kroky.
Tvrdenia bez dôkazov
Konšpiračný teoretik Alex Jones po incidente naživo vysielal pre státisícové publikum na sieti X. V sérii príspevkov, ktoré boli v sobotu zhliadnuté miliónkrát, Jones obvinil takzvaný „deep state“.
Podľa tejto teórie predstavuje konšpiračný „hlboký štát“ (anglicky deep state) tajnú sieť členov federálnej vlády a tajných služieb, ktorá spolupracuje s vysoko postavenými subjektmi a jedincami v oblastiach financií a priemyslu s cieľom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
Podobne účty na sieti X so stovkami tisíc sledujúcich, známe zdieľaním obsahu konšpiračných teórií QAnon, získali milióny zhliadnutí zdieľaním mien vysoko postavených demokratov a republikánov, ktorí sa podľa nich v plánovaní atentátu „možno spolčili“ s americkou Ústrednou spravodajskou službu (CIA). Tieto tvrdenia nie sú podložené žiadnymi dôkazmi.
Republikánsky člen Snemovne reprezentantov Mike Collins z Georgie z atentátu na Trumpa obvinil amerického prezidenta Joea Bidena. „Biden dal rozkaz,“ napísal politik, o ktorom agentúra AP napísala, že na sociálnych sieťach často zverejňuje provokatívne tvrdenia.
Čítajte viac Kremeľ: Atentát na Trumpa odráža atmosféru, ktorú vytvorila Bidenova administratívaAko sa strelec dostal k Trumpovi tak blízko?
Americká tajná služba vyšetruje, ako sa strelec ozbrojený útočnou puškou v štýle AR dokázal dostať dostatočne blízko na to, aby počas mítingu dokázal vystreliť na bývalého prezidentského kandidáta Donalda Trumpa a zraniť ho. Na vyšetrovaní sa podieľa aj americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).
Trumpova kampaň v reakcii na útok prisľúbila posilnenie bezpečnostných opatrení. Republikánska strana chce napriek útoku budúci týždeň usporiadať stretnutie v meste Milwaukee v štáte Wisconsin. Trump samotný vyhlásil, že sa na toto stretnutie teší.
Atentátnikom strieľajúcim na Trumpa je 20-ročný Thomas Matthew Crooks z predmestia Bethel Park v Pennsylvánii vzdialeného približne 70 kilometrov od miesta konania mítingu. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) v nedeľu pre „špeciálne bezpečnostné dôvody“ uzavrel letecký priestor nad oblasťou, odkiaľ Crooks pochádzal.
Agentúra Reuters s odvolaním na štátne zoznamy voličov uvádza, že Crooks bol členom exprezidentovej Republikánskej strany.
Čítajte viac Na Trumpa podľa FBI strieľal 20-ročný republikán Thomas CrooksPri útoku bola použitá poloautomatická útočná puška AR-15, ktorá je civilnou verziou americkej útočnej pušky M16 používanou americkou armádou. Útočník údajne strieľal na vzdialenosť menej ako 150 metrov. Vojaci americkej armády musia na vzdialenosť 150 metrov na úspešné absolvovanie základného výcviku zasiahnuť puškou M16 cieľ veľkosti človeka.
Trump vyzval Američanov na zjednotenie
Donald Trump v nedeľu vyzval Američanov, aby sa zjednotili a nedovolili zlu zvíťaziť. Svojim priaznivcom poďakoval za ich myšlienky a modlitby po sobotňajšom atentáte na jeho predvolebnom mítingu v Pensylvánii.
„Len Boh zabránil tomu, aby sa stalo niečo nepredstaviteľné. Nebudeme sa báť, ale naopak, zostaneme odolní vo svojej viere a vzdorní tvárou v tvár zlobe,“ napísal republikánsky prezidentský kandidát v príspevku na svojej sociálnej sieti Truth.
Trump zároveň uviedol, že teraz je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby sa občania zjednotili a ukázali svoj skutočný charakter Američanov, zostali silní a odhodlaní. Bývalý americký prezident dodal, že miluje svoju krajinu a teší sa ako sa prihovorí svojmu veľkému národu na nasledujúcom mítingu vo Wisconsine.
Čítajte viac Streľba na Trumpa: agenti ho krvavého stiahli z pódia. Útočník je mŕtvy, zastrelil ho ostreľovač