Stretnutie sa uskutoční pred summitom Európskeho politického spoločenstva, ktorý organizuje britský premiér Keir Starmer koncom tohto týždňa v paláci Blenheim neďaleko Oxfordu a očakáva sa účasť 45 lídrov.
Premiér sa totiž pokúša vytvoriť nový bezpečnostný pakt medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ s cieľom posilniť obrannú spoluprácu s kľúčovými spojencami, ako sú Francúzsko či Nemecko.
Starmer prikladá európskej diplomacii veľkú dôležitosť, dôkazom čoho je aj poverenie Thomasa-Symondsa novovytvorenou funkciou ministra pre vzťahy s EÚ. Minister bol tiež súčasťou delegácie na minulotýždňovom summite NATO vo Washingtone.
Pred cestou do Bruselu Thomas-Symonds povedal, že britská vláda je odhodlaná obnoviť vzťahy s EÚ, posilniť väzby, posilniť bezpečnosť a odstrániť prekážky obchodu.
Čítajte viac Starmer rozdrvil konzervatívcov. Čo urobí ako britský premiér s Putinom?Šefčovič v reakcii označil EÚ a Spojené kráľovstvo za blízkych susedov, partnerov a spojencov, ktorých spájajú hodnoty aj výzvy. „Teším sa na prijatie ministra Thomasa-Symondsa, aby sme prediskutovali možnosti posilnenia našej spolupráce a zároveň čo najlepšie využili naše existujúce dohody, ktoré tvoria základ nášho partnerstva,“ citovala Šefčoviča DPA.
Sporným bodom v rozhovoroch s Londýna s Bruselom by mohol byť návrh EK na program mobility mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov, ktorý by mladým Britom umožnil presťahovať sa do EÚ za prácou a životom na štyri roky, pričom Spojené kráľovstvo by malo mladým ľuďom z členských štátov EÚ ponúknuť to isté.
Labouristi už pred voľbami odmietli možnosť celoeurópskeho programu a uviedli, že strana sa bude usilovať o zlepšenie pracovných vzťahov Spojeného kráľovstva s EÚ v rámci svojich „červených čiar“, čo znamená žiadny návrat k jednotnému trhu, colnej únii alebo voľnému pohybu osôb.