Parlament v Bukurešti sa mimoriadne zišiel po tom, čo minulý týždeň neďaleko mesta Brašov zomrela 19-ročná turistka, ktorú napadol medveď na obľúbenom chodníku v Karpatoch. Zákonodarcovia za ňu pred hlasovaním držali minútu ticha.
Členský štát Európskej únie uplatňuje ročné kvóty pre aktívnu kontrolu veľkosti medvedej populácie aj odstrel zvierat, ktoré si pri hľadaní potravy zvykli vstupovať do ľudských sídiel. V roku 2023 bolo povolených 220 odstrelov, dnes zákonodarcovia veľkou väčšinou hlasov tento počet zvýšili na 481 ročne.
Rumunsko má po Rusku najväčšiu populáciu medveďa hnedého v Európe. Ministerstvo životného prostredia odhaduje počet týchto zvierat až na 8 000.
26 obetí za 20 rokov
Oficiálne štatistiky uvádzajú, že za posledných 20 rokov medvede v Rumunsku zabili 26 ľudí a 274 ďalších vážne zranili. Len za minulý rok bolo v súvislosti s medveďmi zaznamenaných 7 500 tiesňových volaní.
Čítajte viac Rumuni po zabití turistky stratili s medveďmi trpezlivosť. Premiér chce mimoriadne zasadnutie parlamentuMiestne médiá pravidelne informujú o útokoch medveďov na ľudí a hospodárske zvieratá a úrady majú problém zaistiť v horských oblastiach bezpečnosť pred týmito šelmami. Medvede, ktoré sa pri hľadaní potravy snažia dostať do áut alebo prehľadávajú odpadkové koše, sú bežným javom.
Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vyjadril poľutovanie nad zákonom, ktorý podľa neho „absolútne nič nerieši“.
„Je to matematický výpočet, ktorý predpokladá, že čím menej medveďov je, tým menšie je riziko útokov,“ povedal agentúre AFP expert Calin Ardelean. „To, na čo by sme sa ale mali skutočne zamerať, je prevencia a cielená eliminácia problémových medveďov,“ dodal.
Čítajte viac Pri obci Jarabá sa skúter zrazil s medveďomDôvodom je podľa neho v neposlednom rade zlé nakladanie s odpadmi a prístup mnohých rumunských i zahraničných turistov, ktorí šelmy nelegálne kŕmia, čím ich lákajú mimo ich prirodzeného prostredia.