Obranné startupy po celej Ukrajine – podľa odhadov z odvetvia je ich až 250 – vyvíjajú stroje na zabíjanie na tajných miestach, ktoré bežne vyzerajú napríklad ako autoservis.
Zamestnanci startupu, ktorý vedie podnikateľ Andrij Denysenko, dokážu v kôlni zostaviť bezpilotné pozemné vozítko nazvané Odysey za štyri dni. Jeho význam spočíva v cene – 35-tisíc dolárov alebo zhruba desať percent toho, koľko stojí model z dovozu.
Čítajte aj Súmrak vojny budúcnosti či hračkárstvo na fronte: Na Ukrajine prebehla prvá bitka robotovPracovisko je rozdelené na malé miestnosti, kde sa zvára alebo pracuje na karosérii. Vyrába sa tam laminátová korba, všetko sa strieka armádnou zelenou farbou a montuje sa základná elektronika, batériové motory, kamery a tepelné senzory.
Armáda posudzuje desiatky nových vzdušných, pozemných i námorných dronov, ktoré vyrábajú jednoducho zariadené startupy. Ich výrobné metódy sú na hony vzdialené obrovským západným obranným spoločnostiam. Ukrajinskí konštruktéri sa pri výrobe lacnejších zariadení inšpirujú článkami v obranných časopisoch alebo videami na internete. Zbrane a šikovné prvky sa dajú pridať neskôr.
„Bojujeme s obrovskou krajinou, ktorú neobmedzujú zdroje. Chápeme, že nemáme ľudské životy nazvyš,“ uviedol Denysenko, ktorý stojí na čele obrannej spoločnosti UkrPrototyp. „Vojna je matematika,“ domnieva sa.
Ukrajinská armáda minie v roku 2023 takmer 550 miliónov dolárov na drony
Jeden z dronov startupu, Odysey o veľkosti osobného automobilu, váži zhruba 800 kilogramov a vyzerá ako malý tank bez bojovej veže. Pohybuje sa po pásoch a na jedno nabitie batérie s veľkosťou chladiaceho boxu dokáže prejsť až 30 kilometrov.
Prototyp slúži ako záchranná a zásobovacia platforma, ale možno ho upraviť tak, aby mohol niesť diaľkovo ovládaný guľomet alebo nálože.
„Čaty robotov …sa stanú logistickými zariadeniami, ťahačmi, nastraží míny alebo ich zničí,“ uviedol ukrajinský vládny web pre získavanie finančných prostriedkov tento rok v máji, keď sa k ukrajinskej armáde zloženej z pozemných síl, námorníctva a letectva pripojila štvrtá zložka ukrajinskej armády – Sily bezpilotných systémov. „Prví roboti už preukazujú svoju účinnosť na bojisku,“ píše sa na webe.
Námestník ukrajinského ministra pre digitalizáciu Mychajlo Fedorov vyzval občanov, aby sa zadarmo vzdelávali online a naučili sa doma zostrojiť bezpilotné lietadlá. Chce, aby Ukrajinci vyrábali za rok milióny dronov.
Denysenkova firma pracuje na projektoch ako je motorizovaný exoskelet pre vojakov, vďaka ktorému budú silnejšie, alebo nosiče, ktoré budú vojakom prevážať vybavenie alebo im pomáhať do kopcov.
Čítajte aj Početná prevaha Rusov? Ukrajina mobilizuje armádu robotov„Urobíme všetko pre to, aby sa bezpilotné technológie rozvíjali ešte rýchlejšie. (Ruskí) vrahovia zo svojich vojakov robia potravu pre delá, zatiaľ čo naši najlepší ľudia zomierajú,“ napísal Fedorov na sociálnych sieťach.
Ukrajina má poloautonómne útočné drony a protidronové zbrane vybavené umelou inteligenciou (AI). Kombinácia nízkonákladových zbraní a AI nástrojov však budí obavy u mnohých odborníkov, podľa ktorých bude nízka cena slúžiť na šírenie podobných technológií.
Technologickí predstavitelia OSN a Vatikánu sa obávajú, že používanie bezpilotných zbraní vybavených AI povedie k väčšiemu zabíjaniu a dramaticky zvýši napätie v konfliktoch. Organizácie Human Rights Watch (HRW) a ďalšie medzinárodné ľudskoprávne skupiny vyzývajú k zákazu zbraní, ktoré eliminujú ľudské rozhodovanie. Podobnú obavu vyjadrilo aj Valné zhromaždenie OSN, americký miliardár a podnikateľ Elon Musk, alebo zakladatelia londýnskeho startupu DeepMind vlastneného technologickým gigantom Google.
„Lacnejšie drony povedú k ich rozšíreniu,“ hovorí odborník na umelú inteligenciu Toby Walsh z Univerzity Nového Južného Walesu v Sydney. „Je tiež pravdepodobné, že sa bude zvyšovať miera ich autonómie,“ dodáva.