Hojsík získal od europoslancov 393 hlasov, pričom na zvolenie mu ich stačilo 333. V prvom kole zvolili celkovo 11 podpredsedov, najviac hlasov (604) získala Sabine Verheyenová z Európskej ľudovej strany (EPP). Nasledovať bude druhé kolo hlasovania, obsadzovať sa budú ešte zvyšné tri miesta.
„Ide o tajnú voľbu a nič v nej nie je isté. Takže rozhodne som neočakával zvolenie v prvom kole ako samozrejmosť. Veľmi si vážim dôveru od kolegýň a kolegov. Výsledok ukazuje, že ako Progresívne Slovensko sme jasne ukotvení v strede toho, čo sa deje v Európe. Pomáhame tvoriť budúcnosť Európy a Slovenska a nesedíme niekde v kúte,“ povedal pre TASR Hojsík bezprostredne po ohlásení výsledkov.
Podpredsedom EP bol Hojsík aj v predošlom funkčnom období od roku 2023, keď nahradil na tomto poste Michala Šimečku. Hojsík bude súčasťou predsedníctva EP, ktoré pozostáva z predsedu, 14 podpredsedov a štyroch kvestorov. Funkčné obdobie členov predsedníctva je dva a pol roka.
Čítajte viac Namiesto ministrov úradníci. Orbán pre „mierové misie“ dostal od Eurokomisie košomV predošlom funkčnom období pôsobil Hojsík aj vo výboroch pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) a pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM). V júnových eurovoľbách získal 89 084 prednostných hlasov, čo bolo o približne 61 000 viac ako v roku 2019.
Predsedníctvo je zodpovedné za bezproblémové fungovanie EP. Vypracúva napríklad predbežný návrh rozpočtu parlamentu a rozhoduje o administratívnych, personálnych a organizačných záležitostiach EP.
Podpredsedovia navyše v prípade potreby zastupujú predsedu EP – predsedajú plenárnym zasadnutiam alebo reprezentujú europarlament na rôznych slávnostiach či oficiálnych aktoch.
Čítajte viac Hojsík: Podľa Fica nemáme v europarlamente hovoriť o tom, čo sa deje na Slovensku, to robili komunisti