Rozhodol o tom dnes Všeobecný súd Súdneho dvora EÚ. Podľa agentúry Reuters tak unijný súd v Luxemburgu potvrdil námietku podanú europoslancami proti postupu eurokomisie pri uzatváraní zmlúv.
Medzi nezrovnalosťami, na ktoré súd poukázal, bolo čiastočné odmietnutie zverejniť vyhlásenie o neexistencii konfliktu záujmov predstaviteľov EÚ zodpovedných za vyjednávanie týchto nákupov s farmaceutickými spoločnosťami.
Čítajte viac Covid podľa WHO zabíja 1700 ľudí týždenne. Rizikové skupiny by sa podľa šéfa organizácie mali dať očkovaťSkupina europoslancov podnikla právne kroky po tom, čo im komisia odmietla poskytnúť úplný prístup k zmluvám na vakcíny proti covidu, ktoré EK zaistil s výrobcami.
Súd verdikt oznámil deň pred hlasovaním v Európskom parlamente, na ktorom sa šéfka Komisie Ursula von der Leyenová uchádza o znovuzvolenie.
Vyjednávaním von der Leyenovej so šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlou o vakcínach proti covidu-19 sa na jar začal zaoberať Úrad európskeho verejného žalobcu (EPPO). Vyšetrovatelia EPPO prípad prevzali od belgických žalobcov, ktorí von der Leyenovú vyšetrovali kvôli zasahovaniu do verejných funkcií, ničeniu SMS, korupcii a konfliktu záujmov.
Čítajte viac Prekukol splnomocnenec Kotlár sprisahanie WHO? Medzinárodná hanba, odkázala mu opozícia. Dolinková žiada o pomoc odborníkovOtázky okolo toho, ako sa zrdila zmluva s Pfizerom, prenasledujú šéfku Európskej komisie od chvíle, keď denník New York Times uviedol, že si vymieňala správy so šéfom tejto farmaceutickej firmy v čase prípravy obrovského kontraktu z mája 2021. Vakcín si EÚ od Pfizeru objednala stovky miliónov a dvojica si podľa novín volala a vymieňala správy asi mesiac, pričom táto osobná diplomacia vraj zohrala pri dohode veľkú úlohu.