Kagameho protikandidáti – líder opozičnej strany Zelených Frank Habineza a nezávislý kandidát Philippe Mpayimana – získali 0,5, respektíve 0,32 percenta hlasov, vyplýva z údajov rwandskej volebnej komisie.
Obaja sa proti Kagameho kandidatúre postavili aj v roku 2017. Tento rok však boli jediní uchádzači, ktorí sa mohli volieb zúčastniť. Viacerým opozičným predstaviteľom totiž kandidovať zakázali.
Výsledok pondelkových volieb bol očakávaný. Kagame v tejto malej africkej krajine vládne už tri desaťročia. V najnovšom hlasovaní však zvíťazil s ešte väčším náskokom ako v posledných voľbách pred siedmimi rokmi, keď získal 98,79 percenta hlasov.
Čítajte viac Egyptský prezident Sisí opäť obhájil mandát. Pohoršil si, získal "iba" 89 percent hlasovKagame je de facto vládcom Rwandy od skončenia genocídy v roku 1994, prezidentom sa oficiálne stal v roku 2000. Pripisuje sa mu obnova genocídou zničeného národa, obviňujú ho však aj z vládnutia v atmosfére strachu a podnecovania nestability v susednej Demokratickej republike Kongo. Zároveň je jediným lídrom, ktorého väčšina Rwanďanov pozná, keďže 65 percent obyvateľov krajiny je mladších než 30 rokov.
Čítajte viac Posledná genocída 20. storočia: Rýchlosť vraždenia v Rwande bola omračujúcaRwandská genocída predstavuje masové vraždenie, ku ktorému došlo v období od 6. apríla do 4. júla 1994. Pri masových vraždách zahynulo viac než 800-tisíc Tutsiov a umiernených Hutuov, ktorí boli masakrovaní militantnými skupinami Interahamwe a Impuzamugambi.
Čítajte viac Za genocídu 800-tisíc Tutsiov nesie Francúzsko „veľkú zodpovednosť"Medzinárodné jednotky prítomné v Rwande v rámci Pomocnej misie OSN v Rwande (UNAMIR) neboli schopné proti vraždeniu zasiahnuť: boli početne slabé a zle vybavené.
Vzhľadom na predchádzajúci neúspech mierovej misie v Somálsku nebola v OSN ani dostatočná politická vôľa na posilnenie misie UNAMIR a potrebné rozšírenie jej mandátu, o ktoré jej veliteľ, kanadský generálporučík Roméo Dallaire, žiadal niekoľko mesiacov pred masakrami, keďže bol svedkom ich prípravy.
Čítajte viac 20 rokov väzenia. Za genocídu v Rwande odsúdili niekdajšieho funkcionára