Demonštranti požadujú, aby štát prestal vyčleňovať 30 percent štátnych pracovných miest pre rodiny ľudí, ktorí bojovali vo vojne za nezávislosť od Pakistanu v roku 1971.
VAROVANIE: Niektoré zábery nie sú vhodné pre slabšie povahy.
Niekoľko tisíc protestujúcich večer vtrhlo do budovy štátnej televízie BTV, kde demolovali nábytok, rozbíjali okná a osvetlenie a časť budovy podpálili, informuje stanica BBC.
Demonštranti poškodili aj priestory národnej agentúry pre riadenie katastrof, ale aj policajné či vládne budovy. Vláda potom odstavila internet, čim odrezala komunikáciu Bangladéša od okolitého sveta.
„Zatiaľ sme preukázali maximálnu zdržanlivosť,“ uviedla polícia a dodala, že ak bude ničenie majetku pokračovať, bude nútená vymáhať zákon.
V piatok v Bangladéši v súvislosti s protestmi prestali vysielať televízne spravodajské kanály a nefungujú ani telefónne spojenia, píše Reuters.
Počet obetí násilností dnes vzrástol na 50. Tvrdí to agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na údaje miestnych nemocníc. Podľa agentúry predchádzajúca bilancia predstavovala 45 mŕtvych a dnes jedna z nemocníc ohlásila ďalších päť obetí.
Počas štvrtkových protestov bolo zranených 702 ľudí vrátane 104 policajtov a 30 novinárov, informovala bangladéšska súkromná televízia Independent Television a dodala, že došlo k potýčkam v najmenej 26 zo 64 okresov krajiny.
Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval všetky strany na zdržanlivosť a apeloval na úrady, aby násilné činy vyšetrili a zadržali vinníkov, uviedol vo štvrtok jeho hovorca Stéphane Dujarric.