Fio bankaFio banka

Televízia i väznica v plameňoch, v Bangladéši to vrie. Študentské protesty majú 150 obetí, vláda povolala armádu

Bangladéš zaviedol zákazu vychádzania a zároveň aj povolal vojenské jednotky po tom, čo sa polícii nepodarilo potlačiť niekoľkodňové nepokoje v krajine, informuje agentúra AFP.

19.07.2024 21:07 , aktualizované: 22:49
banglades Foto: ,
Mŕtvy policajt leží na ulici po strete so študentmi počas celodenných protestov proti prideľovaniu vládnych pracovných miest v Dháke, 18. júla 2024.
debata (6)

Tohtotýždňové zrážky si podľa údajov agentúry AFP vyžiadali najmenej 150 mŕtvych a stali sa tak vážnou výzvou pre autokratickú vládu premiérky Hasíny Vadžídovej po 15 rokoch v úrade. „Vláda sa rozhodla zaviesť zákaz vychádzania a nasadiť armádu, aby tak pomohla civilným orgánom,“ informoval tlačový tajomník Vadžídovej a zároveň dodal, že zákaz má okamžitú platnosť.

Ani vypnutie internetu nepomohlo

Polícia už predtým v hlavnom meste Dháka pristúpila k prísnym opatreniam, keď zakázala všetky verejné zhromaždenia. Došlo k tomu prvýkrát od začiatku protestov v snahe zabrániť ďalším násilnostiam. Policajný veliteľ uviedol, že tento krok bol nevyhnutný pre zaistenie „verejnej bezpečnosti“.

Ani to však nezabránilo ďalším konfrontáciám medzi políciou a protestujúcimi v meste s 20 miliónmi obyvateľov. Dokonca to nezmenilo ani vypnutie internetu, ktoré malo obmedziť organizovanie zhromaždení. „Žiadame okamžité odstúpenie Hasíny Vadžídovej. Za zabíjanie je zodpovedná ona,“ uviedol jeden z protestujúcich.

V piatok večer miestneho času (popoludní SELČ) časť demonštrantov vnikla do budovy väznice, odkiaľ oslobodili niekoľko väzňov a budovu následne zapálili. Požiar zrejme stále trvá, uvádza AFP.

„Väzni z väznice utiekli a demonštranti ju potom zapálili. Presné počty utečených väzňov neviem, ale mohli to byť stovky,“ uviedol s dianím oboznámený policajt pod podmienkou zachovania anonymity. Budova sa nachádza v okrese Narsingdi neďaleko Dháky.

Podľa zoznamu, ktorý vypracovala nemocnica Dhaka Medical College Hospital bolo v piatok v hlavnom meste zabitých najmenej 52 ľudí. Príčinou viac ako polovice hlásených úmrtí bola pritom policajná streľba.

Študenti v Bangladéši protestujú proti systému prideľovania pracovných miest vo verejnom sektore. Systém značne zvýhodňuje deti vojnových hrdinov, ktorí v roku 1971 bojovali za nezávislosť krajiny od Pakistanu, a podľa študentov je diskriminačný.

Podľa agentúry AP aj dnes polícia a bezpečnostné zložky v Bangladéši na protestujúcich strieľali a použili proti nim slzný plyn. V Dháke pritom úrady zakázali všetky zhromaždenia. Obmedzené bolo tiež poskytovanie internetu, univerzity boli uzavreté.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk odsúdil zásahy bezpečnostných zložiek a označil ich za „obzvlášť šokujúce a neprijateľné“. Turka ďalej „veľmi znepokojili“ správy o nasadení polovojenských jednotiek, akými je bangladéšska pohraničná stráž a prápor rýchleho nasadenia. Podľa neho dlhodobo porušujú ľudské práva.

Protesty sa začali už pred týždňom, ale od pondelka sa prudko vyhrotili. Podľa AP predstavujú najväčšiu výzvu pre premiérku šajch Hasínu Vadžídovú, ktorá pokračuje vo svojom štvrtom funkčnom období po vyhraných januárových voľbách poznamenaných bojkotom hlavných opozičných strán.

Vo štvrtok časť demonštrantov vnikla do budovy štátnej televízie BTV po tom, čo odvysielala prejav premiérky Vadžídovej, ktorá predtým odmietla pristúpiť na požiadavky protestujúcich. Nespokojní študenti budovu zapálili. Podľa anonymného zdroja AFP tiež horelo najmenej 60 vozidiel, kancelárska budova aj policajné stanice.

Podľa Reuters stále v krajine nefungujú telekomunikácie a rad spravodajských kanálov. Vo štvrtok úrady potlačili aj internetové služby, zrejme v snahe izby potlačiť.

Facebook X.com 6 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #demonštrácie #protesty #Bangladéš