Stačia tri rakety a civilizácia sa zrúti. Rusko opäť pohrozilo jadrovým útokom na európske mestá

Berlín, Paríž, Londýn, Praha, Varšava či Bukurešť. To všetko sú ciele, na ktoré je Rusko pripravené vystreliť rakety s jadrovými hlavicami. Pred pár dňami to zaznelo priamo vo večernom vysielaní ruskej štátnej televízie Rossija 1. Hovorili síce o tom, že by to bola ruská obrana proti útoku amerických zbraní, ale aj tak to pôsobí skôr ako vyhrážanie či provokácia.

21.07.2024 06:00
jadrové zbrane, ruská televízia Foto:
Vo vysielaní ruskej štátnej televízie ukázali divákom mapu s európskymi mestami, ktoré je Rusko pripravené zničiť jadrovými zbraňami. Bratislava medzi nimi síce nie je, zato je tam Praha i Varšava.
debata (495)

Televízny moderátor Jevgenij Popov divákov najprv informoval o plánovanom rozmiestnení amerických rakiet v Nemecku, aj keď pravé dôvody tohto kroku nevysvetlil. Berlín a Washington sa na tom dohodli ešte pred nedávnym summitom NATO.

Američania by mali od roku 2026 na nemeckom území umiestniť riadené strely dlhého doletu typu Tomahawk a ďalšie rakety. Boli by to prvé zbrane tohto druhu v Nemecku od konca studenej vojny. Podľa predstaviteľov oboch krajín majú slúžiť na odstrašenie.

Kremeľ to už kritizoval a pohrozil odvetnými krokmi. V tomto duchu sa niesol aj televízny príspevok, ktorý v ruskej televízii vysielali minulú nedeľu o 20. h. To, že dôvodom, prečo sa do Nemecka premiestňujú uvedené zbrane, je ruská agresia proti Ukrajine a obavy o bezpečnosť v Európe, televízia zamlčala.

Krysy, sirény, tma. Ukrajinci koncom roka 2022 publikovali video, ktoré 'ukázalo', ako bude vyzerať Moskva v roku 2023. Predchádzalo tomu video od ruského Gazpromu, ktoré ukázalo Európu trpiacu zimou.
Video
Gazprom strašil Európu tuhou zimou (video z roku 2022)
Video
putin, lavrov, peskov Čítajte viac Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

Popov, ktorý je i poslancom Štátnej dumy a verným propagandistom ruského prezidenta Vladimira Putina, to predstavil ako hrozbu pre Rusko. Keďže ide o rakety s dlhým doletom, ohrozili by vraj nielen Moskvu či Petrohrad, ale aj Kazaň, Jekaterinburg alebo Novosibirsk.

zasiahnutá detská nemocnica, vojna na Ukrajine, Kyjev, ruské bombardovanie Čítajte viac Rusi klamú. Na detskú nemocnicu v Kyjeve dopadla ich raketa. A zrejme úmyselne

Vzápätí však divákov upokojil, že Rusko je pripravené na protiútok, pretože má rakety v exkláve Kaliningradu – na izolovanom ruskom území medzi Poľskom, Litvou a Baltským morom.

„Všetky európske hlavné mestá sú ohrozené, ak sú naše rakety v Kaliningrade,“ varoval Popov. To už sa na obrazovke objavila veľká mapa s potenciálnymi cieľmi ruských jadrových zbraní: Berlín, Praha, Varšava, Paríž, Bukurešť, no aj lotyšská Riga a estónsky Tallinn.

Tým sa však zoznam nekončí – Popov nezabudol ani na americké vojenské základne v Nemecku – v Garmisch-Partenkirchene, Spangdahleme či v Rammsteine.

Zvláštnu pozornosť venoval Veľkej Británii, ktorá je podľa neho „tradičným nepriateľom“ Ruska. Na jej území vymenoval ako možné ciele Londýn, Manchester, Birmingham či námorné základne v Devonporte a v škótskom Clyde. „Británia je najzraniteľnejšia. Stačia len tri rakety a táto civilizácia sa zrúti,“ odhadol Popov.

Mongolská ríša Čítajte viac Mongolský exprezident si vystrelil z Putina. Ukázal starú mapu, kde je z Ruska iba fliačik

Poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Geraščenko, ktorý časť spornej relácie zdieľal na sociálnej sieti X (bývalom Twitteri), k tomu doplnil výstrahu, aby si Európska únia a Spojené kráľovstvo dávali pozor.

Podobné hrozby jadrovými zbraňami však v posledných dvoch rokoch zaznievajú z Moskvy často. V apríli tohto roka napríklad profesor Dmitrij Jevstafiev v ruskej televízii rečnil o tom, že je nevyhnutné, aby Putin zničil Európu atómovými bombami, a straty odhadol na 200 až 250 miliónov ľudí.

Putin sa stretol s Orbánom v Moskve
Video

Geraščenko upozornil aj na najnovšie tvrdenia bývalého ruského prezidenta a terajšieho podpredsedu Bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva, ktorý vyhlásil, že Rusko má právo začať nukleárnu vojnu proti Západu. Odvolal sa pritom na právo starovekého Babylonu a Indie, ale aj na biblický Starý zákon či Korán.

„Zásada "oko za oko a zub za zub“ má základ v histórii. Načrtli ju už v Chammurapiho zákonníku, Manuovom zákonníku, v Zákone dvanástich tabúľ a, samozrejme, v Starom zákone a Koráne. Takže možno, a niekedy aj treba, zlo odplatiť zlom," uviedol Medvedev v rozhovore pre ruský týždenník Argumenty a fakty.

© Autorské práva vyhradené

495 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #jadrové zbrane #ruská propaganda #jadrové rakety #vojna na Ukrajine #ruská politika