Násilie sprevádzalo študentské protesty proti obnovenému mechanizmu obsadzovania pracovných miest vo verejnom sektore. Bangladéšsky najvyšší súd v nedeľu väčšinu kvót zavedených týmto systémom zrušil.
Študenti sú nespokojní s tým, že pri prijímaní do štátnej služby mali byť zvýhodnené deti vojnových hrdinov, ktorí v roku 1971 bojovali za nezávislosť krajiny od Pakistanu. Táto skupina mala mať vyhradených na 30 percent miest v štátnej správe, väčšinou tých lepšie platených.
Študentské hnutie, ktoré za demonštráciami stojí, v pondelok na 48 hodín protesty prerušilo a jeho líder vyhlásil, že nechce reformy „za cenu takéhoto krviprelievania“.
VAROVANIE: Niektoré zábery nie sú vhodné pre slabšie povahy.
V juhoázijskej krajine, ktorá je s viac ako 170 miliónmi obyvateľov ôsmym najľudnatejším štátom sveta, bol vyhlásený zákaz vychádzania a v mestách hliadkujú vojaci. V pondelok večer bol obnovený poriadok, oznámila armáda.
V nedeľu najvyšší súd zrušil júnové rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktoré kvóty zrušené v roku 2018 obnovovalo, a nariadil, aby 93 percent pracovných miest v štátnej správe bolo nabudúce dostupných pre uchádzačov na základe zásluh, nie kvót.
Čítajte viac Televízia i väznica v plameňoch, v Bangladéši to vrie. Študentské protesty majú 150 obetí, vláda povolala armádu