Podobne tento rok vo februári do Pchjongjangu priletela prvá skupina turistov po pandémii, a to rovnako z Ruska. Rusko prehlbuje vzťahy s Pchjongjangom odvtedy, čo sa dostalo do medzinárodnej izolácie v dôsledku invázie na Ukrajinu.
„Decká čaká nabitý a pestrý program,“ sľubujú úrady, podľa ktorých si ruská výprava so sebou vezie „národné atribúty, aby v plnej kráse predviedla deťom z KĽDR kultúru Ruska“. Na snímkach držia niektoré deti balalajky, poznamenal server The Moscow Times.
Tábor Sondovon, kam výprava detí z Prímorského kraja, Moskvy, Petrohradu a ďalších ruských končín zamierila, bol postavený pred 60 rokmi v severokórejskom meste Wonsan na pobreží Japonského mora.
Čítajte aj Dostával zlé jedlo, strieľal na Biely dom. Čo ešte zažil mladý Rus, ktorý okúsil detský tábor v krajine diktátora?Jeden z Rusov, ktorý bol na tábore ako školák už v minulom desaťročí, podľa serveru uvádza, že sa museli podriadiť prísnym obmedzeniam a zúčastňovať sa každý deň propagandistických akcií. Mnoho Rusov má teraz problémy s cestovaním do Európy alebo Spojených štátov kvôli sankciám, ktoré západné krajiny na Rusko uvalili kvôli invázii na Ukrajinu. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vlani v októbri vyhlásil, že by Rusom odporučil Severnú Kóreu ako destináciu pre dovolenku.
Čítajte aj Kremeľ prekonal boľševikov. Chápadlá ruskej ideológie siahajú už do škôlok