Krízová situácia v Kanade: Plamene zachvátili tisíce kilometrov štvorcových, vypukol dopravný chaos

Požiare v kanadskom národnom parku Jasper donútili k evakuácii tisícky miestnych obyvateľov a turistov, informujú kanadské aj zahraničné médiá.

23.07.2024 16:26
debata

Podľa záberov zverejnených na sociálnych sieťach v oblasti vypukol dopravný chaos, keď sa ľudia za tmy hromadne vydali na vozovky zahalené dymom.

V najväčšom národnom parku kanadskej časti Skalnatých hôr, ktorý leží západne od mesta Edmonton, vypuklo niekoľko požiarov, napísala agentúra AP. Jeden z nich ohrozoval aj mestečko Jasper, ktoré má bezmála 5000 obyvateľov. Úrady im v pondelok večer nariadili evakuáciu, rovnako ako návštevníkom okolitej chránenej oblasti.

Kanadská spravodajská spoločnosť CBC uviedla, že ľudia boli nútení urýchlene zamieriť na západ horskými cestami zahalenými tmou, sadzami a popolom. Videá z miesta ukazovali kolóny áut namačkaných na sebe, ktoré postupovali len veľmi pomaly. Jedna turistka CBC povedala, že prejsť tri kilometre trvalo tri hodiny.

kanada, požiare, dym, edmonton Čítajte aj Na západe Kanady vypukli lesné požiare, evakuovali tisíce ľudí

„Je to nepretržitá prevádzka,“ popísala situáciu zo svojho auta iná žena menom Carolyn Campbellová. Po telefonáte oznámila, že dym je taký hustý, že má aj vo vozidle nasadenú rúšku.

„Toto je krízová situácia, ktorá sa vyvíja… Poskytneme viac informácií, keď budú k dispozícii,“ komentovala dnes skoro ráno vývoj miestna samospráva. V neskoršom oznámení uviedla, že evakuácia z Jasperu a z národného parku" postupuje dobre".

Upchatá diaľnica počas evakuácie pri národnom... Foto: SITA/AP, Carolyn Campbell
Jasper, požiar, Kanada, upchatá diaľnica, evakuácia Upchatá diaľnica počas evakuácie pri národnom parku Jasper, 23. júl 2024 Alberta.

Tohtoročná sezóna požiarov v Kanade mala v porovnaní s rekordným vlaňajškom relatívne pokojný začiatok, v posledných dňoch sa ale situácia výrazne zhoršila, predovšetkým na západe krajiny, ktorý zasiahlo extrémne teplé počasie. Plamene tento mesiac zachvátili tisíce kilometrov štvorcových pôdy, vyplýva z údajov vládneho monitorovacieho centra CIFFC.

V provincii Alberta, kde leží národný park Jasper, momentálne horí asi 50 požiarov, ktoré sa nekontrolovane šíria, informovala agentúra Reuters. V celej Kanade ich bolo podľa CIFFC na začiatku týždňa skoro 400. Kanadská vláda na jar varovala, že v krajine hrozí ďalšie „katastrofálne“ obdobie požiarov po tom, ako vlani ohne spálili vyše 150-tisíc kilometrov štvorcových.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Kanada #lesný požiar
Sledujte Pravdu na Google news po kliknutí zvoľte "Sledovať"