Hladom vo svete trpelo vlani 733 miliónov ľudí, každý jedenásty obyvateľ Zeme

Hladom vlani vo svete trpelo 733 miliónov ľudí, každý jedenásty obyvateľ planéty. Uvádza to dnes vydaná správa agentúr OSN, ktoré sa zaoberajú poľnohospodárstvom, výživou a zdravím. Najčastejšie hladní sú ľudia v Afrike a Ázii.

24.07.2024 16:43
Hladomor / Potravinová kríza / Foto: ,
Ilustračné foto: Podvýživené dvojročné dieťa v somálskom Mogadišu
debata (4)

V situácii nedostatku jedla žije podľa odhadov 29 percent obyvateľov Zeme, čo je zhruba 2,3 miliardy ľudí. Medziročne sa počet hladujúcich výrazne nezmenil, dramaticky ale narástol v porovnaní s rokom 2019, teda s dobou pred pandémiou covidu-19.

V porovnaní s predchádzajúcim odhadom z roku 2023 sa počet ľudí, ktorí trpeli vo svete hladom, zvýšil o desať miliónov. Výskyt podvýživy nie je vo svete rovnomerný. Hladom trpí zhruba každý piaty obyvateľ Afriky či osem percent obyvateľov Ázie. V tejto situácii sa však nachádza menej ako 2,5 percenta obyvateľov Európy a Severnej Ameriky.

Josep Borrell Čítajte viac Borrell: Izrael vyvolal v Gaze hladomor, je to najväčší cintorín na svete

Zhruba 2,33 miliardy obyvateľov sveta čelí vážnemu alebo stredne vážnemu nedostatku potravín. Tým sa podľa správy myslí nedostatočný prístup k jedlu napríklad v niektorých ročných obdobiach. V takejto situácii je napríklad 58 percent obyvateľov Afriky a zhruba štvrtina obyvateľov Ázie či Latinskej Ameriky. V prípade Európy a Severnej Ameriky podiel predstavuje zhruba deväť percent.

Správa poukazuje na to, že v porovnaní s rokom 2019 sa počet ľudí, ktorí trpia hladom, zvýšil o 152 miliónov. Situácia sa výrazne zhoršila počas pandémie covidu a odvtedy sa nepodarilo dosiahnuť výrazné zlepšenie.

belgicko eú Summit brusel európska rada Čítajte viac Rada Európy uznala hladomor na Ukrajine v 30-tych rokoch za genocídu

Obnovenie hospodárskeho rastu po pandémii bolo podľa ekonóma Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Davida Labordea medzi krajinami nerovnomerné. „Klimatické zmeny na nás začínajú silne doliehať na všetkých kontinentoch,“ cituje agentúra AFP aj Labordea, podľa ktorého za to, že sa údaje nezlepšujú, môžu aj konflikty a medzinárodná kríza.

Vzhľadom na to, že sa situácia výrazne nezlepší, sa organizácie OSN obávajú, že sa nepodarí odstrániť hlad vo svete do roku 2030, ako bolo stanovené v rámci cieľov trvalo udržateľného rozvoja OSN. Ak sa súčasné trendy výrazne nezmenia, tak v roku 2030 bude trpieť hladom vo svete 582 miliónov ľudí, z ktorých polovica bude žiť v Afrike, uvádza správa.

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Zem #hlad