Uvedená pôžička je najväčšia, akú si kedy Maďarsko vzalo. Prišla v čase rekordného nárastu verejného dlhu na 140 miliárd eur, 73,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a rozpočtového deficitu 6,7 % HDP, pričom krajina nemá prístup k fondom Európskej únie pre spory s Bruselom.
Úver, ktorý poskytli China Development Bank, Export-Import Bank of China a maďarská pobočka Bank of China, bol podľa Politico plne vyčerpaný 19. apríla a musí byť splatený do troch rokov.
Zmluva o pôžičke umožňuje okrem iného financovať investície do infraštruktúry a energetiky, dodal web Politico s odvolaním sa na vládnu agentúru. Maďarsko o pôžičke neinformovalo. Odhalili ju až zverejnené údaje vládnej agentúry pre správu dlhu v lete. Ďalšie podrobnosti o úvere vrátane úrokovej sadzby a splátkového kalendára agentúra nezverejňuje.
Maďarsko aktívne prehlbuje svoje vzťahy s Čínou, čoho dôkazom je májová návšteva Si Ťin-pchinga v Budapešti, počas ktorej obe strany podpísali niekoľko dohôd o infraštruktúrnych projektoch. Maďarský premiér Viktor Orbán v júli navštívil Peking aj počas svojej takzvanej „mierovej misie“.
Čítajte viac Politico: Slovensko v Bruseli ako jediné nekritizovalo cesty Orbána do Ruska a do Číny