Skúsení horolezci Kazuja Hiraide a Kenro Nakadžima sa pokúšali o výstup cez rozoklanú západnú stenu K2, pričom používali alpský štýl lezenia uprednostňujúci rýchlosť s minimálnym počtom fixných lán. V sobotu však „spadli z výšky 7 500 metrov“, uviedol vo vyhlásení Karrar Haidri, tajomník Pakistanského horolezeckého klubu (AKT).
„Pokúsili sme sa o záchranu vrtuľníkom, nemohol však pristáť,“ povedal zástupca komisára pre oblasť kam patrí K2. „Po dôkladnej obhliadke boli spozorované telá dvoch horolezcov, ktoré sa nehýbali. Vrtuľník sa potom otočil späť,“ povedal agentúre AFP. Žiadna organizácia zatiaľ nepotvrdila smrť dvojice.
Japonská značka outdoorového tovaru, ktorá dvojicu sponzoruje, uviedla, že vysoká nadmorská výška a strmý svah prinútili helikoptéru prerušiť pristátie. „Momentálne prehodnocujeme, ako ich zachránime,“ dodala. AKT uviedol, že Hiraide a Nakadžima získali viacero ocenení Piolets d'Or za svoje športové výkony.
Záchranné pokusy sú na K2 mimoriadne riskantné aj na juhovýchodnej stene, po ktorej sa horolezci najčastejšie vydávajú na vrchol. Západná stena je strmšia a ako prvý ju úspešne zdolal ruský horolezecký tím v roku 2007.
Čítajte viac Uviaznutí a zranení Česi na rakúskej hore sú zachránení. Po dvoch nociach k ním priletel vrtuľníkK2 sa vypína na čínsko-pakistanskej hranici v pohorí Karakoram a pre náročné podmienky je považovaná za najnebezpečnejšiu horu na svete. Horolezci sa musia pohybovať po strmých skalných stenách so sklonom až 80 stupňov a čelia častým a nepredvídateľným lavínam. Vyslúžila si prezývku „divoká hora“ a „hora-zabijak“. Okrem smrti niekoľko desiatok horolezcov sa tu odohralo aj najviac neúspešných pokusov o výstup.
Na K2 v roku 1954 ako prví vystúpili Taliani Lino Lacedelli a Achille Compagnoni, ďalší výstup sa podaril až o 23 rokov neskôr a prvý zimný výstup až v roku 2021. Ako prvý dosiahol vrchol K2 dvakrát český horolezec Josef Rakoncaj.