Diplomatický stret podľa AP odhaľuje napätie v Európe ohľadom toho, ako rokovať s Ruskom, ktoré vedie vojnu proti Ukrajine. Poľsko je – podobne ako väčšina európskych krajín – verným spojencom napadnutej Ukrajiny.
Nacionálne konzervatívny maďarský premiér je naopak všeobecne považovaný za človeka, ktorý má zo všetkých lídrov Európskej únie najvrelejšie vzťahy s Kremľom. Poľská vláda Maďarsko za jeho postoj otvorene kritizuje.
Roztržka medzi Budapešťou a Varšavou vypukla, keď sa Orbán cez víkend pustil do Poľska, píše AP. „Poliaci vykonávajú najviac svätuškárskú a najviac pokryteckú politiku v celej Európe. Morálne nás poučujú, kritizujú nás za naše ekonomické vzťahy s Ruskom, a pritom s Rusmi obchodujú a nepriamo nakupujú ropu a riadia s ňou poľskú ekonomiku,“ povedal Orbán.
Jeho slová vyvolali odmietavú reakciu námestníka poľského ministra zahraničných vecí Bartoszewského, ktorý v nedeľu vyhlásil, že Varšava s Ruskom neobchoduje. „Na rozdiel od premiéra Orbána, ktorý je na pokraji medzinárodného spoločenstva – ako v Európskej únii, tak v NATO,“ uviedol poľský diplomat.
Poľsko bolo kedysi závislé na ruských energetických zdrojoch, ale niekoľko rokov pracuje na tom, aby sa od ruskej ropy a plynu odpútalo. Po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 sa Varšava rozhodla ukončiť dovoz ruskej ropy.
Čítajte viac Medzi EÚ a Orbánom to pre vojnu na Ukrajine vrie. Borrell: Rokovanie ministrov bude v Bruseli, nie v Budapešti"V skutočnosti nechápem, prečo chce Maďarsko zostať členom organizácií, ktoré sa mu toľko nepáčia a ktoré s ním údajne tak zle zaobchádzajú. Prečo (Orbán) nevytvorí úniu s Putinom a niektorými autoritárskymi štátmi tohto typu? Je to tak, že ak nechcete byť členom klubu, môžete kedykoľvek odísť,“ dodal Bartoszewski podľa agentúry PAP.
Tým sa diplomatická roztržka však neskončila. Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó podľa AP reagoval na poľského diplomata na facebooku. „Dlho sme tolerovali provokácie a pokrytectvo súčasnej poľskej vlády v snahe zachovať poľsko-maďarské bratstvo, ale už toho máme dosť,“ napísal šéf maďarskej diplomacie.
Na poľsko-maďarský diplomatický spor upozorňuje aj agentúra Reuters, ktorá si všíma dnešné vyjadrenia šéfov diplomacií oboch krajín. Poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski podľa nej v rozhovore pre online magazín Visegrad Insight povedal, že Szijjártó zrejme zmenil názor ohľadom poľského návrhu usporiadať rokovania ministrov zahraničia EÚ na Ukrajine. Maďarský minister jeho výrok označil za lož.
Poľsko a Maďarsko majú historicky pomerne silné väzby. Orbán si rozumel s vládou národnokonzervatívneho Práva a spravodlivosti (PiS), ktoré bolo pri moci v Poľsku v rokoch 2015 až 2023.
Varšava a Budapešť sa zhodovali v názoroch na migráciu alebo EÚ. Vzťahy medzi vládami však začali horknúť po vpáde Ruska na Ukrajinu, keď sa Varšava pod vedením PiS postavila na stranu napadnutej krajiny. Potom, čo v decembri nastúpila v Poľsku k moci prounijná vláda vedená premiérom Donaldom Tuskom, sa vzťahy ďalej zhoršili.
Čítajte viac Budapešť vydiera Kyjev: Kým nebude ropa, nebudú peniaze z Bruselu