Ruská krv v africkej púšti. Mal v nastražení pasce na vagnerovcov prsty Kyjev?

Ukrajina sa prihlásila k účasti na najvážnejšej porážke ruských ozbrojencov v Afrike. Operáciu malijských povstalcov, ktorí koncom minulého týždňa prepadli žoldnierov Vagnerovej skupiny pri hraniciach s Alžírskom, podľa vyjadrenia Andrija Jusova, hovorcu vojenskej rozviedky HUR, informačne a technicky podporili ukrajinské špeciálne služby.

30.07.2024 06:00
GTr QB73WAAAm Xg K Foto:
Tuaregovia v Mali po krvavom útoku na ruských žoldnierov držia ukrajinskú vlajku.
debata (105)

Nie je to prvýkrát, čo HUR oznámil svoju účasť na operáciách proti ruským žoldnierom na bojiskách vzdialených tisíce kilometrov od hraníc Ukrajiny i Ruska. Tentoraz však ide o najvážnejšie straty ruských polovojenských jednotiek na Čiernom kontinente. Podľa rôznych odhadov vagnerovci prišli o desiatky bojovníkov.

„Podľa mojich informácií bolo pri tejto operácii zabitých viac ako 80 ľudí a viac ako 15 padlo do zajatia,“ napísal na Telegrame bývalý veliteľ 13. útočnej roty vagnerovcov vystupujúci pod volacím znakom Rusič. „Týka sa to našich ruských druhov, vojakov, ktorí reprezentujú záujmy Ruska,“ dodal s tým, že väčšina jeho bývalých spolubojovníkov vrátene veliteľa Sergeja Sevčenka, zvaného Prud, v boji padla.

Prigožin žiadal, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done
Video

Fotografie a videá, ktoré zverejnili severomalijskí povstalci z miesta boja, ukazujú veľa mŕtvych tiel, niekoľko spálených vozidiel, zostrelený vrtuľník i niekoľko ruských zajatcov.

Miestny novinár Boussada Ben Ali „zavesil“ na svoju facebookovu stránku záznam z výsluchu zajatého malijského dôstojníka. Tuaregovia sa ho pýtajú, prečo malijská armáda zabíja civilistov, a dôstojník odpovedá, že malijská armáda civilistov nezabíja, ale robí to iba Vagnerova skupina. Tuaregský bojovník sa tiež pýta, koľko Malijcov a koľko vagnerovcov bolo zapojených do tejto operácie, a dôstojník odpovedá, že len asi tucet Malijcov, všetci ostatní boli Rusi.

Ukrajinský portál Kyiv Post v pondelok zverejnil fotografiu, na ktorej – ako píše – „tuaregskí rebelanti pózujú s vlajkou Ukrajiny“ po víkendovej drvivej porážke vagnerovcov na severe Mali.

Kyiv Post tvrdí, že snímku získal od ukrajinských obranných a bezpečnostných zložiek, ktoré potvrdili jej pravosť. Portál označil fotografiu, ktorú na sociálnej sieti publikovali aj severomalijskí separatisti, za možný dôkaz podpory Tuaregov zo strany ukrajinských špeciálnych síl, ktoré „prenasledujú vagnerovských žoldnierov po celom africkom kontinente“.

Putin Čítajte viac Odhalil Putin, že sa bojí? Prigožinova smrť je ako z gréckeho mýtu

„Povstalci dostali informácie, a nie iba informácie, čo im umožnilo uskutočniť úspešnú operáciu proti ruským vojnovým zločincom,“ povedal Jusov pondelok v Teletóne, v netretržitom spoločnom spravodajskom vysielaní ukrajinských televízií. „O podrobnostiach zatiaľ nebudeme hovoriť, ale bude toho ešte viac,“ dodal.

Ruský vojenský blog Dva Majora v komentári k tejto správe napísal, že Ukrajinci sa venujú výcviku Tuaregov, kočovného kmeňa, ktorý na severe Mali bojuje za samostatný štát Azawad, a zásobuje ich zbraňami a dronmi. „Tuaregovia sú cvičení aj v taktike boja. Pravdepodobne prvá zo skupín prešla výcvikom začiatkom roka a nové skupiny pokračujú vo výcviku,“ konštatuje blog.

Vagnerova skupina, vagnerovci, Mali, ruskí žoldnieri Čítajte viac Rusko v Afrike krváca: Vagnerovci priznali ťažké straty, prišli aj o veliteľa

Skeptickejšie hodnotí možnú rolu Kyjeva telegramový kanál Vojennyj osvedomiteľ „Zatiaľ je ťažké povedať, či je táto fotografia potvrdením priamej účasti Ukrajiny vo vojne na strane rebelov z Azawadu a teroristov z miestnej Al-Kajdá, alebo ide len o informačnú prihrávku domácim masmédiám, ktoré začali aktívne šíriť tému ukrajinskej stopy v Mali,“ napísal Vojennyj osvedomiteľ.

Ešte predtým, ako Kyiv Post publikoval snímku Tuaregov držiacich belaso-žltú vlajku, s verziou o ukrajinskej stope prišla ruská štátna televízia RT. Zverejnila fotografiu maskovaného muža v uniforme s nášívkou s ukrajinským štátny znakom na hrudi, ktorý údajne bojuje na strane Tuaregov. Podľa RT, ktorá je jednou z hlavných hlásnych trúb Kremľa, ide o jednu zo snímok, ktoré sa chystal zverejniť Nikita Fedianin, správca telegramového kanálu Grey Zone, ale už nestihol. Admin jedného z najznámejších médií napojených na vagnerovcov, ktoré sleduje vyše pol milióna užívateľov, padol v boji na severe Mali.

Ruská štátna televízia RT yverejnila fotografiu... Foto: RT
RTphoto 2024-07-28 21-01-20 Ruská štátna televízia RT yverejnila fotografiu maskovaného muža v uniforme s nášívkou s ukrajinským štátny znakom na hrudi, ktorý údajne bojuje na strane Tuaregov.

Razgruzka Vagnera, ďalší telegramový kanál blízky žoldnierskej armáde, napísal, že spomínaná 13. útočná rota aj so skupinou malijských vládnych vojakov padla do nastraženej pasce potom, čo povstalci využili pieskovú búrku, preskupili sa a v počte asi tisíc bojovníkov udreli na uviaznutú jednotku i posily, ktoré jej prichádzali na pomoc.

Iní ruskí vojenskí blogeri však pripisujú najvyššie straty vagnerovcov mimo ukrajinského bojiska od roku 2018, keď pri americkom leteckom údere v Sýrii ich podľa rôznych odhadov prišlo o život 80 až 300, úpadku súkromnej armády Jevgenija Prigožina, ktorá pokračuje od jeho vzbury v júni 2023 a následnej smrti o dva mesiace neskôr.

Po obsadení Rostova na Done a predčasne prerušenom pochode na Moskvu, čím si chcel Prigožin vynútiť zosadenie podľa neho neschopného ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova, upadol niekdajší favorit u šéfa Kremľa do nemilosti a jeho jednotky sa museli stiahnuť z Ukrajiny. Pokračovať smeli iba vo svojich zahraničných aktivitách.

Prigožin sa mienil znova sústrediť na Blízky východ a Afriku, vrátane Mali, kde už od roku 2021 jeho žoldnieri pomáhajú režimu vodcu vojenského puču Assimimu Goïtovi udržať sa pri moci. V auguste minulého roku sa práve s kľúčovými postavami svojej súkromnej armády vracal z africkej misie, keď sa jeho súkromné lietadlo po výbuchu zrútilo na trase medzi Moskvou a Petrohradom. Málokto pochyboval, že išlo o pomstu šéfa Kremľa. Doplatil na ňu aj vojenský veliteľ žoldnierskej armády Dmitrij Utkin, zvaný Vagner, ktorého meno skupina nesie.

Ďalšiu degradáciu vagnerovcov spôsobil odchod veľkej časti ostrieľaných veliteľov, ktorí odmietli svoje jednotky podriadiť veleniu ministerstva obrany, či Ruskej gardy. Aj veliteľ Rusič terajšiu krvavú porážku v Mali pripisuje nedostatku skúsených kádrov. „Je to dôsledok toho, že všetci velitelia, ktorí sú schopní bojovať, ale majú vlastný názor, boli napriek svojim skúsenostiam odstránení z veliteľských pozícií. A nahradili ich ľudia pohodlní a bez názoru,“ citoval ho telegramový kanál Brífing.

Hoci v Mali „vojenskí inštruktori“, ako ich označuje miestna vláda, pôsobia ešte stále pod vagnerovskou značkou, v iných afrických krajinách a na Blízkom východe ich už od konca minulého roka nahrádza nová ruská polovojenská štruktúra – Africký zbor. Ten je pod kontrolou Gennadija Timčenka, priateľa kremeľského vládcu Putina a námestníka ruského ministra obrany Junus-beka Jevkurova. Generál Jevkurov o pokračovaní ruskej misie v Mali rokoval v Bamaku vlani na jeseň i v júni tohto roku.

Lampy osvetľujú miesto pádu súkromného lietadla...
Ruský vyšetrovateľ na mieste pádu súkromného...
+8Ruskí vyšetrovatelia na mieste pádu súkromného...

Viacerí lídri Tuaregov na sociálnych sieťach zverejnili statusy, v ktorých dali najavo, že s Ukrajinou ich spája spoločný odpor voči ruským votrelcom. O tom, že by dostávali akúkoľvek pomoc z Kyjeva, sa však nezmienili.

Nad Tuaregmi s vlajkou Ukrajiny a tvrdením ukrajinskej vojenskej rozviedky, že pomohla malijským povstalcom sa pozastavil aj elitný kremeľský propagandista Sergej Markov. „Môže to byť pravda? Môže,“ napísal na Telegrame. „Predbežne sa však všetci experti domnievajú, že neexistujú žiadne nepriame ani priame dôkazy o účasti HUR na útoku na vagnerovcov v Mali,“ dodal s tým, Tuaregovia urobili takúto fotografiu zrejme len pre peniaze. „To znamená, že účasť HUR v Mali je lož, ktorá má odvrátiť pozornosť obyvateľov Ukrajiny od porážky na fronte a od brutálnej mobilizácie,“ poznamenal.

Serhij Kuzan, riaditeľ Ukrajinského centra pre bezpečnosť a spoluprácu sa však domnieva, že Kyjev má dostatočný dôvod pomáhať nepriateľom Moskvy v Afrike. „Africké krajiny, kde sú vagnerovci prítomní, je pre Moskvu len oblasťou záujmu, ktorá jej umožňuje získať zdroje – zlato, diamanty, plyn a ropu – a peniaze idú na financovanie ruskej agresie,“ povedal pre denník Guardian.

Ničivý úder proti vagnerovcom mal podľa Kuzana pre Kyjev ďalšie výhody: "Likvidáciu niektorých z najskúsenejších bojovníkov vagnerocov, zníženie ich celkového vojenského potenciálu, ako aj pomstu za vojnové zločiny na Ukrajine. Významná časť zničených bojovníkov získala vojenské skúsenosti na Ukrajine, kde spáchali stovky či tisíce vojnových zločinov… Tieto zločiny by mali byť potrestané a ruskí vojnoví zločinci by mali vedieť, že nikdy nebudú v bezpečí,“ doplnil Kuzan.

Nie je to prvýkrát, čo sa ukrajinské bezpečnostné služby pochválili operáciami proti vagnerovcom v Afrike a na Blízkom východe. V januári tohto roku Kyiv Post zverejnil video, ktoré údajne zachytáva likvidáciu ruských žoldnierov v Sudáne. Rovnaký portál o mesiac neskôr publikoval video, ktoré zachytáva výsluch vagnerovcov, ktorých vraj Ukrajinci zajali v Sudáne. V júni Kyiv Post ukázal zábery „ničenia kontrolných stanovíšť, opôr, peších hliadok a kolón vojenskej techniky na Golanských výšinách v Sýrii“.

105 debata chyba
Viac na túto tému: #Mali #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin #Vagnerova skupina #Tuarégovia #vagnerovci