Najvyššia súdna inštancia čelí kríze dôvery verejnosti – jej činnosť podľa analytického webu FiveThirtyEight schvaľuje menej ako 40 percent Američanov. Výrazne väčšia nespokojnosť je podľa analýz medzi demokratmi ako medzi republikánmi. Šesť z deviatich sudcov je označovaných za konzervatívnych, čo podľa Bidena niekedy prináša ťažko pochopiteľné rozhodnutia.
„Extrémizmus podrýva dôveru verejnosti v najvyšší súd,“ vyhlásil podľa agentúry AP Biden počas vystúpenia v Texase. Prezident, ktorému v úrade zostáva necelý polrok, poukázal okrem iného na predvlaňajšie rozhodnutie súdu obmedzujúce právo na potraty či na vlaňajšie rozhodnutie zakazujúce pozitívnu diskrimináciu menšín na amerických univerzitách.
Kým viceprezidentka Kamala Harrisová, ktorá sa pravdepodobne stane prezidentskou kandidátkou demokratov, Bidenov návrh rýchlo podporila, jej republikánsky sok Donald Trump ho skritizoval. Samotný Trump ako prezident v minulom volebnom období vymenoval troch zo šiestich konzervatívnych členov súdu.
Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson podľa agentúry Reuters označil Bidenove snahy za pokus „pripraviť súd o legitimitu“ a dodal, že návrhy budú „mŕtve“ v momente, keď vstúpia do dolnej komory Kongresu. Médiá sa zhodujú, že šance na schválenie návrhu sú veľmi malé.
Bidenov návrh zaviesť vymáhateľný etický kódex súvisí s kauzami konzervatívnych sudcov Clarenca Thomasa a Samuela Alita. Investigatívny web ProPublica vlani informoval o stykoch sudcov s vplyvnými mecenášmi Republikánskej strany, s ktorými dotyční okrem iného jazdili na luxusné dovolenky. Alitovo meno sa tiež spája s kontroverziou ohľadom násilností v Kapitole, kam 6. januára 2021 vpadli demonštranti podporujúci vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa.
Evakuácia kongresmanov po tom, ako Trumpovi priaznivci vnikli do budovy, 6. 1. 2021.
Pred Alitovým domom viala americká vlajka otočená hore nohami. To ako svoj symbol používali mnohí Trumpovi priaznivci, ktorí uverili jeho nepodloženému príbehu, že prezidentské voľby v roku 2020, ktoré Trump prehral, boli zmanipulované. Alito obvinenia odmietol s tým, že vlajku vyvesila jeho žena z iných dôvodov, okrem iného kvôli susedskému sporu, píše CNN.