„Napriek ohrozeniu energetickej bezpečnosti dvoch členských krajín EÚ, napriek krištáľovo jasnému porušeniu asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou, Brusel mlčí,“ konštatoval Szijjártó.
Šéf maďarskej diplomacie v tejto súvislosti načrtol dve možnosti. Podľa prvej je EK taká slabá, že nie je schopná presadiť základné záujmy dvoch členských štátov proti krajine kandidujúcej na vstup do EÚ. Druhou možnosťou podľa neho je, že zastavenie tranzitu nevymysleli v Kyjeve, ale v Bruseli. Takže nie nie ukrajinská vláda, ale EK chcela vydierať dve krajiny presadzujúce mier, ktoré odmietli dodávky zbraní.
„Európska komisia a osobne predsedníčka Ursula von der Leyenová by sa mali okamžite vyjadriť k otázke, či Brusel žiadal Kyjev, aby zastavil prepravu ropy cez Ukrajinu. Ak nie, potom prečo EK vyše týždňa nepodnikla žiadne kroky?“ napísal Szijjártó.
Čítajte viac Na Slovensko netečie významná časť ruskej ropy. Budeme tankovať drahšie? (otázky a odpovede)Slovensko a Maďarsko minulý týždeň oznámili, že nedostávajú ropu od ruskej spoločnosti Lukoil, pretože na ňu uvalila Ukrajina sankcie. Premiér Robert Fico kvôli tomu cez víkend telefonoval svojmu ukrajinskému náprotivku Denysovi Šmyhalovi a krok Kyjeva kritizoval.
Slovensko a Maďarsko spoločne apelujú, aby boli pre zastavenie dodávok ruskej ropy podniknuté okamžité kroky na úrovni EK. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer) po pondelňajšom rokovaní s veľvyslancom Maďarska na Slovensku Csabom Baloghom.
Čítajte viac Ukrajina je pripravená riešiť zastavenú ropu, ak Slovensko aktivuje príslušný mechanizmus. Doteraz tak neurobilo Čítajte viac Hirman reaguje na Fica: Premiér sa vyhráža Ukrajine, bráni obchodné záujmy ruskej firmy