Bieloruské bezpečnostné zložky Kriegera uväznili vlani v novembri a úrady ho obvinili z mnohých trestných činov, vrátane terorizmu, špionáže, žoldnierstva, založenia extrémistickej organizácie, nedovoleného nakladania so strelnými zbraňami a výbušninami či narušenia komunikačných trás. Nedávno médiá informovali, že ho súd odsúdil na trest smrti.
Tridsaťročný Nemec pred niekoľkými dňami v bieloruskej televízii uviedol, že ľutuje svoje činy a dúfa v milosť.
Čítajte viac Nemca odsúdili v Bielorusku na trest smrti zo terorizmus. Teraz dúfa v Lukašenkovu milosťKrieger v televízii povedal, že sa pred rokom rozhodol odísť na Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej vojenskej agresii, aby sa stal zdravotníkom v niektorej cudzineckej jednotke bojujúcej na strane Kyjeva.
Ukrajinská tajná služba SBU mu potom podľa jeho slov povedala, aby nastražil výbušniny na vlakovej trati v Bielorusku. Pri explózii sa nikomu nič nestalo. Neskôr ho Bielorusi zatkli. Či vypovedal pod nátlakom nebolo jasné.
Nemecké ministerstvo zahraničia skôr uviedlo, že Berlín je v intenzívnom kontakte s úradmi v Minsku ohľadom osudu nemeckého občana odsúdeného na smrť. Hovorca bieloruského ministerstva zahraničia následne povedal, že obe strany o prípade rokovali, pričom Minsk navrhol možno „konkrétne riešenie“. Tie však nespresnil.
Bielorusko je poslednou krajinou v Európe, ktorá uplatňuje trest smrti. Popravy sa tam vykonávajú zastrelením a odohrávajú sa za najprísnejšieho utajenia: dátum sa neoznamuje, telo sa nevydáva príbuzným a neoznamuje sa ani miesto, kde bol popravený pochovaný.
Kriegerovo odsúdenie vyvolalo špekulácie, že bieloruské úrady mohli konať v súlade s Moskvou ohľadom možnej výmeny väzňov so západnými krajinami, ktorá by zahŕňala Vadima Krasikova, ktorý si v Nemecku odpykáva doživotie za vraždu Čečenca s gruzínskym pasom spáchanú v roku 2019 v Berlíne.
Lukašenko je jedným z najbližších spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusku okrem iného poskytol bieloruské územie na jeho útok na Ukrajinu.