„Haníja, ktorý prišiel do Iránu na inauguračnú ceremóniu prezidenta (Massúda Pezeškijána), bol ubytovaný v jednej zo špeciálnych rezidencií pre vojnových veteránov na severe Teheránu, keď mučenícky zahynul“ v dôsledku zásahu raketou odpálenou zo vzduchu, uviedla iránska tlačová agentúra Fars. K útoku podľa nej došlo približne o druhej hodine v noci miestneho času.

Izrael zareagoval na zabitie Haníjú s odstupom niekoľkých hodín. Tlačový úrad izraelskej vlády dal na facebook jeho fotografiu s pečiatkou „eliminovaný“. K fotke pridal úrad aj dodatok, že „najvyšší líder Hamasu, bol zabitý po presnom údere v iránskom Teheráne". Príspevok však bol po pár minútach zmazaný.
Izraelský minister obrany Joav Gallant reagoval, že Izrael sa nesnaží o eskaláciu vojny, ale je pripravený zvládnuť všetky scenáre. Zároveň ocenil izraelské sily, ktoré zaútočili na veliteľa libanonského hnutia Hizballáh v Bejrúte. „Nechceme vojnu, ale pripravujeme sa na všetky možnosti,“ uviedol Gallant izraelským vojakom pri jednotke protivzdušnej obrany Arrow, píše spravodajský portál The Times of Israel.
Izrael v posledných dňoch zasadil zdrvujúce rany spojencom Iránu v regióne a je pripravený tvrdo oplatiť akúkoľvek agresiu voči židovskému štátu, nech už príde odkiaľkoľvek. V televíznom prejave k národu to podľa agentúr vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu bez toho, aby sa však výslovne zmienil o zabití vodcu palestínskeho teroristického hnutia Hamas Ismáíla Haníja.
Vo svojom prvom verejnom vystúpení od vzdušného úderu na šéfa Hamasu dnes skoro ráno v Teheráne Netanjahu dodal, že Izrael je pripravený na všetky scenáre a čakajú ho náročné dni.
Nová úroveň vojny
Ozbrojené krídlo Hamasu uviedlo, že zabitím Haníju sa vojna proti Izraelu dostáva na „novú úroveň“. Brigády Izadína Kasáma zároveň varovali pred dôsledkami pre celý región, informujú agentúry AFP a Reuters.
Revolučné gardy v stredu vo vyhlásení uviedli, že zabitie lídra Hamasu v Teheráne bude mať za následok „drsnú a bolestivú odpoveď“. „Irán a os odporu budú na tento zločin reagovať", dodali vo vyhlásení s odvolaním sa na spojenecké ozbrojené zoskupenia na Blízkom východe.

Irán bude brániť svoju územnú celistvosť a česť a prinúti teroristických okupantov oľutovať atentát na Haníju, uviedol nový iránsky prezident Pezeškján. Irán bude „brániť svoju územnú celistvosť, dôstojnosť, česť a hrdosť a donúti teroristických okupantov ľutovať svoj zbabelý čin“, uviedol iránsky prezident vo vyhlásení zverejnenom iránskymi štátnymi agentúrami.
Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí sľúbil pomstiť smrť Haníju a uviedol, že Izrael tak poskytol dôvod na tvrdý trest, informovala agentúra Reuters. Chameneí, ktorý je v Iráne najvyššie postavenou osobou a má posledné slovo vo všetkých štátnych záležitostiach, vrátane zahraničnej politiky, jadrového programu či armády, uviedol, že je povinnosťou Teheránu pomstiť Haníjovu smrť.
Vysoký predstaviteľ hnutia Músa abú Marzúk povedal, že ide „o zbabelý čin, ktorý nezostane nepotrestaný“. Ide podľa neho o zásadnú eskaláciu. Iránske Revolučné gardy informovali, že spolu s Haníjom zomrel jeden z jeho osobných strážcov.
Prekročenie červených čiar
Spravodajský web Nour News, napojený na iránsku Najvyššiu národnú bezpečnostnú radu, označil zabitie Haníju v Teheráne za „nebezpečný hazard“. „Prekročenie červených čiar bolo pre nepriateľa vždy nákladné,“ dodal.
Sústrasť v súvislosti s úmrtím Haníju medzitým v stredu vyjadrilo aj libanonské militantné hnutie Hizballáh, píše Reuters.
Hizballáh, ktorý je rovnako ako hnutie Hamas podporovaný Iránom, špecificky neobvinil Izrael, uviedol však, že po smrti Haníju budú skupiny napojené na Iránom odhodlanejšie v konfrontácii s Izraelom.
Zabitie Haníju ostro odsúdilo aj katarské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré vo vyhlásení uviedlo, že ide o „ohavný zločin“ a „nebezpečnú eskaláciu“.
Agentúra AP píše, že k zodpovednosti za atentát sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale že podozrenie okamžite padlo na Izrael, ktorého predstavitelia sľubovali Haníju a ďalších šéfov Hamasu zabiť v odvete za teroristické útoky z vlaňajšieho 7. októbra. Pri nich ozbrojenci Hamasu v izraelskom pohraničí zabili 1 200 ľudí a ďalších 250 odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.
Na Izraelom okupovaných Golanských výšinách prišlo o život 12 osôb vrátane detí. Raketa odpálená z Libanonu v sobotu 27. 7. 2024 zasiahla futbalové ihrisko v mestečku Madždal Šams.
Izrael považuje Irán za najväčšiu hrozbu, predovšetkým pre jeho jadrový program. Iránsky režim Izrael neuznáva a viní ho z vrážd iránskych vedcov a predstaviteľov. Izrael podobné obvinenia zvyčajne nepopiera, ani nepotvrdzuje.
Haníja Pásmo Gazy pred niekoľkými rokmi opustil a zamieril do exilu v Katare. Hlavným šéfom hnutia v Pásme Gazy je Jahjá Sinvár, ktorý zosnoval útoky zo 7. októbra. Koľko toho o týchto plánoch vedel Haníja, nie je podľa agentúry Reuters jasné. V apríli pri izraelskom nálete v Gaze zomreli traja Haníjovi synovia a štyri vnúčatá. Povedal vtedy, že Hamas sa touto udalosťou nenechá dotlačiť k tomu, aby zmäkčil svoje pozície pri vyjednávaní o prímerí s Izraelom.
Informácia o Haníjovej smrti prišla len niekoľko hodín po tom, ako izraelská armáda oznámila, že v Bejrúte zabila významného veliteľa libanonského hnutia Hizballáh Fuáda Šukra. Iránom podporovaný Hizballáh je spojencom Hamasu.
Hnutie Hizballáh oficiálne potvrdilo, že pri utorkovom izraelskom údere zomrel jeho významný veliteľ Fuád Šukr. Píše to agentúra Reuters. Miestne médiá už popoludní uvádzali, že sa v sutinách domu na južnom predmestí Bejrútu, ktorý úder zasiahol, podarilo objaviť Šukrovo telo. Televízna stanica Sky News Arabia skôr uviedla, že Šukrovo telo už bolo v sutinách domu nájdené a informovaná bola tiež jeho rodina.