Haníja už niekoľko rokov žil v Katare, v Teheráne bol zabitý po tom, ako sa tam zúčastnil na slávnostnej prísahe nového prezidenta Masúda Pezeškjána. Podľa katarského serveru Doha News sa v piatok uskutoční pohrebná ceremónia po tradičných piatkových modlitbách v mešite v Dauhe a potom bude Haníjovo telo prevezené do mesta Lúsajl, kde bude líder Hamasu pochovaný.

Obradov v iránskej metropole sa dnes zúčastnila celá iránska politická elita vrátane najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího, prezidenta Pezeškjána či šéfa revolučných gárd Hosejna Salámího. Modlitbám na Haníjovu počesť predsedal Chameneí, ktorý sľúbil pomstiť jeho smrť. Haníju označil za „význačného bojovníka palestínskeho odporu“.
Predseda iránskeho parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf na úvod obradu v priestoroch Teheránskej univerzity povedal, že „mučeník Ismaíl Haníja bol hlasom palestínskeho ľudu na celom svete“. „Nebol iba vodcom. Bol to múdry muž,“ uviedol podľa katarskej televízie Al-džazíra. Dodal, že Haníjova smrť nezostane bez odozvy. „Naša odpoveď príde. V správny čas a na správnom mieste. Je pre nás ťažké, aby sa náš hosť stal terčom útoku a bol zavraždený na našej pôde,“ povedal Ghálíbáf.
Iránska vláda v stredu po zabití vysokého predstaviteľa Hamasu vyhlásila trojdňový národný smútok. Pri dnešných obradoch v Teheráne, ktoré iránske médiá označili za štátny pohreb, niesli ľudia vlajky Hamasu, Hizballáhu a Palestíny a tiež Haníjove fotografie.

Stredajšie zabitie politického vodcu Hamasu a utorkový izraelský úder, pri ktorom bol na predmestí Bejrútu zabitý významný veliteľ libanonského Hizballáhu Fuád Šukr, vyvolali obavy z rozšírenia vojny, ktorá trvá už takmer desať mesiacov v Pásme Gazy medzi Izraelom a hnutím Hamas, podporovaným Iránom.
Hamas aj Irán pohrozili, že v dohľadnom čase podniknú odvetný úder proti Izraelu, uviedla agentúra DPA. Chameneí a prezident Pezeškján označili odvetnú akciu za legitímne právo krajiny, pretože útok na Haníju bol vykonaný na iránskom území. Iránska bezpečnostná rada zvolala mimoriadne zasadnutie, na ktorom prerokovala rôzne scenáre. Žiadne podrobnosti zatiaľ neboli zverejnené, dodala DPA.
Na Izraelom okupovaných Golanských výšinách prišlo o život 12 osôb vrátane detí. Raketa odpálená z Libanonu v sobotu 27. 7. 2024 zasiahla futbalové ihrisko v mestečku Madždal Šams.

