Hovorca ukrajinských vzdušných síl to pre Telegraph nepoprel. Kyjev zároveň zatiaľ oficiálne nepotvrdil príchod amerických stíhačiek do krajiny. „Nebudeme sa k tomu vyjadrovať: ani áno, ani nie… Pre nás je to významný faktor prežitia,“ povedal Mychajlo Podoľak, poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie.
Podľa britského denníka Times Ukrajina doteraz dostala z Holandska šesť F-16. Do konca roka 2024 Kyjev očakáva, že dostane 20 bojových lietadiel, napísal už predtým denník Washington Post.
Telegramové kanály už zverejnili prvé fotografie a videá zachytávajúce americké stíhačky na ukrajinskej oblohe.
Ruská flotila prúdových stíhačiek je stále podľa odhadov asi 10-krát väčšia. Doteraz ju do určitej miery držala na uzde ukrajinská protilietadlová obrana.
Celkovo bolo Ukrajine prisľúbených 79 F-16 z Belgicka, Dánska, Nórska a Holandska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zároveň uviedol, že na úspešné vzdorovanie Rusku vo vzduchu je potrebných 120 až 130 bojových stíhačiek.
Ako upresnil Washington Post, lietadlá dodané Ukrajine budú vybavené raketami vzduch-vzduch AMRAAM, raketami vzduch-zem AGM-88 HARM, raketami vzduch-vzduch krátkeho dosahu AIM-9X a vysoko presnými navádzacími súpravami pre bomby Joint Direct Attack Munition.
Hlavný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny Olexandr Syrskij minulý týždeň pre denník Guardian povedal, že F-16 budú „40 km alebo viac“ od frontovej línie, aby ich ruská armáda nezostrelila. Stíhačky podľa neho účinne zničia ruské riadené strely a zasiahnu pozemné ciele.
Potom, čo Kyjev do konca roka prevezme dvadsať kusov F-16 sa na bojových vzletoch bude môcť zúčastniť do desať stíhačiek, ku ktorým bude pridelených asi 20 vycvičených pilotov, napísal denník New York Times. Je to kvôli malému počtu ukrajinských pilotov schopných lietať na amerických stíhačkách, objasnili dobre informované zdroje amerického denníka.
Výcvikový proces pilotov F-16 na Západe trvá približne štyri roky. Americkí piloti potom zvyčajne strávia vo svojej jednotke najmenej rok, kým sa dočkajú nasadenia. „A títo chlapci pôjdu priamo do boja,“ povedal Wall Street Journal o ukrajinských pilotoch americký predstaviteľ.
Ukrajinskí a západní experti upozorňujú, že lietadlá pravdepodobne nebudú mať okamžitý vplyv na situáciu na bojisku. Na prielom na fronte, kde Rusi pomaly ale isto postupujú, je lietadiel príliš málo, a boli by pravdepodobne ľahkou korisťou pre ruskú protivzdušnú obranu. Stíhačky budú preto slúžiť hlavne na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktorá každú noc zasahuje proti náletom dronov, riadených striel a rakiet.
Najväčším prínosom F-16 tak napokon môže byť silná psychologická vzpruha pre Ukrajincov a naopak narušenie morálky ruských vojakov, domnieva sa analytička Becca Wasserová z expertného Centra pre novú americkú bezpečnosť. „Bojové stíhačky F-16 môžu byť pre Ukrajincov najsilnejším psychologickým a morálnym stimulom a strašiakom pre ruských vojakov – čiastočne preto, že podmienky na bojisku sa od minulého roka, keď bolo rozhodnutie o vyslaní lietadiel oznámené, zmenili,“ vysvetlila pre Washington Post.
„V prípade západných vojenských dodávok pre Ukrajinu sme svedkami tejto celkom bežnej schémy,“ dodala Wasserová. „Je tu okamžitá potreba, ale v čase, keď sú dodané, je často táto okamžitá operačná potreba neplatná v dôsledku miery adaptácie na bojisku.“