Boli medzi nimi napríklad dopisovateľ denníka The Wall Street Journal Evan Gershkovich, bývalý príslušník americkej námornej pechoty Paul Whelan či rusko-americká novinárka predtým žijúca v Česku Alsu Kurmaševová.
Čítajte viac Za slobodu jedných zaplatia životom druhí, hovorí advokát o veľkej výmene väzňov medzi Západom a RuskomS prepustenými už hovoril americký prezident Joe Biden a ich rodiny. Český prezident Petr Pavel akciu označil za pozitívny signál, neznamená ale podľa neho prielom v zahraničnej politike.
Na západ v rámci výmeny zamierilo z Ruska a Bieloruska 16 ľudí, opačným smerom desať osôb – osem dospelých a dve deti. Podľa Turecka sa akcia odohrala na letisku v Ankare.
Rusko, USA a ďalšie západné krajiny uskutočnili najväčšiu známu výmenu väzňov od konca studenej vojny.
„Dohodli sme prepustenie celkom 16 ľudí z Ruska – vrátane piatich nemeckých a siedmich ruských občanov, ktorí boli politickými väzňami vo svojej vlastnej krajine. Dnes ich utrpenie skončilo,“ uviedol vo vyhlásení Biden.
Čítajte viac Napísala knihu, kde vyzvala na mier. V Rusku neprijateľné, Kurmaševovú poslal súd do basyKremeľ v komuniké poďakoval zahraničným vládam za úspešnú akciu. Vedľa oboch veľmocí sa do výmeny zapojilo Nemecko, kam zamierilo 13 ľudí, ďalej Bielorusko, Poľsko, Slovinsko a Nórsko.
Berlín súhlasil s prepustením usvedčeného vraha Vadima Krasikova, čo podľa hovorcu nemeckej vlády nebolo ľahké rozhodnutie. Krasikov si v nemeckom väzení odpykával doživotný trest za vraždu Čečenca s gruzínskym občianstvom, ktorý bol odporcom ruského režimu.
Čítajte viac Navaľnyj mal byť údajne vymenený za agenta FSBZa neho a ďalších deväť ľudí zadržiavaných na Západe Moskva okrem vyššie spomínanej trojice prepustila napríklad ruských opozičných predstaviteľov Vladimira Kara-Murzu a Iľju Jašina, ochrancu ľudských práv zo združenia Memorial Olega Orlova či niekoľko spolupracovníkov zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.
Čítajte aj Amerického novinára Gershkovicha odsúdili v Rusku na 16 rokov väzenia. Navaľná: Musíme bojovaťDoteraz najväčšia známa výmena väzňov od skončenia studenej vojny sa uskutočnila v roku 2010 a týkala sa 14 ľudí vrátane bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa.
Niekdajší ruský prezident Dmitrij Medvedev komentoval dnešnú výmenu slovami, že zradcovia jeho vlasti by mali hniť a zomrieť vo väzniciach, ale že pre Moskvu je užitočnejšie dostať svojich ľudí domov.
Vzťahy USA a Ruska sa výrazne zhoršili po predvlaňajšom ruskom vpáde na Ukrajinu a vrcholní činitelia oboch strán spolu nerokujú. Český prezident Petr Pavel štvrtkovú akciu označil za pozitívny signál, ktorý ukazuje, že sú spolu obe krajiny schopné komunikovať. Nebude ale podľa neho znamenať nejaký zásadný zahraničnopolitický prielom.
Čítajte aj Ruskí špióni v Slovinsku priznali vinu, môže dôjsť k ich výmene