Snímky šesťkolesového obrneného vozidla, ktoré sa už objavili aj na sociálnej sieti Telegram, naznačujú, že Moskva tento „darček“ od Pchjongjangu dostala len nedávno a zrejme iba niekoľko kusov.
Aj keď sa o Bulsae-4 M-2018 niekedy mylne hovorí ako o bojovom vozidle, v skutočnosti ide o dômyselnú protitankovú zbraň. Pozostáva z trupu obrneného transportéra M-2010, na ktorom je v otočnej veži namontovaných osem raketometov.
Výhodou tohto systému je, že riadené strely nie sú určené len na viditeľné ciele, ale ide o tzv. NLOS-ATGM (skratka pre Non Line of Sight Anti Tank Guided Missile), teda rakety schopné zasiahnuť i ciele vo väčšej vzdialenosti.
Dajú sa odpáliť bez toho, aby bola jasná pozícia cieľa, pretože ich smer možno po štarte riadiť a podľa potreby upraviť. Strela sa dokáže vyhnúť aj prekážkam a počas letu ju možno presmerovať na iný cieľ.
Čítajte viac Ukrajinské nebo chráni prvých šesť stíhačiek F-16Pre tanky je nebezpečná, lebo na ne môže zaútočiť zhora, teda na miesta, kde majú pancier zvyčajne výrazne slabší ako na prednej strane alebo na bokoch.
Ako informoval ukrajinský vojenský web Militarnyj, rakety Bulsae-4 majú elektrooptický vyhľadávač kombinovaný s príkazovým navádzaním cez optický kábel, čo znamená, že na zameriavanie nevyužívajú vylučované teplo z tankov či iných vozidiel (infračervené žiarenie), ale skôr viditeľné spektrum svetla.
Vzhľadom na to, že ide o zbraň z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), ktorej komunistický režim drží všetko v tajnosti, podrobnejšie informácie o Bulsae-4 M-2018 nie sú známe. Dosah striel odhadujú zhruba na desať kilometrov, celý zbraňový systém má hmotnosť približne 14 ton a posádku tvoria dvaja či traja muži.
O hrúbke panciera nie sú žiadne údaje, no predpokladá sa, že stroj má iba základnú, pomerne slabú ochranu. Jeho výzbroj dopĺňa šesť malých kanónov po stranách veže. Maximálna rýchlosť vozidla je 90 km/h.
Čítajte viac Kremeľ: Rusi zostrelia všetky stíhačky F-16 hneď, ako sa objavia. Vojakom už ponúkajú odmeny za zničenieSeverná Kórea už v minulosti Rusku poskytla milióny delostreleckých granátov a desiatky balistických striel krátkeho doletu.
Obe krajiny v júni podpísali pakt o vzájomnej pomoci, načo sa objavili aj nepotvrdené správy, že KĽDR na Ukrajinu vyšle vojenské oddiely, pravdepodobne ženistov, ktorí by mali pomôcť pri obnove objektov na okupovaných územiach.