Hizballáh uviedol, že na Izrael zaútočil desiatkami rakiet Kaťuša. Izraelská armáda krátko predtým oznámila, že na severe Izraela sa rozozneli sirény varujúce pred leteckým útokom.
Miestne médiá informovali o zachytení útoku protivzdušnou obranou Železná kupola (Iron Dome) nad západnou Galileou.
Izrael sa prihlásil k zodpovednosti za utorkový útok, pri ktorom zahynul šéf operačného veliteľstva Hizballáhu Fuád Šukr. Irán a hnutie Hamas vinia Izrael aj zo smrti lídra Hamasu Ismáíla Haníju, čo ešte väčšmi prehĺbilo obavy z odvetných útokov Iránu.
Húsíovia sľubujú vojenskú reakciu
Vodca jemenských povstalcov Abdul Malik Badruldín al-Húsí vo štvrtok sľúbil vojenskú odozvu na utorkové zabitie vodcu hnutia Hamas Ismáíla Haníju v Teheráne, z ktorého vinia Izrael.
„Je potrebné vojensky reagovať na tieto trestné činy, ktoré sú nehanebné a nebezpečné a predstavujú zo strane nepriateľa, Izraela, výraznú eskaláciu,“ uviedol al-Húsí v televíznom vysielaní.
Haníja zahynul pri raketovom útoku v iránskej metropole. Útok vyvolal hrozby z dôvodu možnej odplaty voči Izraelu a podnietil nové obavy, že vojna v Pásme Gazy môže prerásť do rozsiahlejšieho konfliktu na Blízkom východe.
Húsíovia od vlaňajšieho novembra uskutočňujú útoky na plavidlá v Adenskom zálive, ako aj Červenom a Arabskom mori pretrvávajú od novembra. Povstalci tvrdia, sa zameriavajú na lode spojené s Izraelom, USA alebo Britániou a snažia sa vyjadriť podporu militantnému hnutiu Hamas v jeho vojne proti Izraelu v Pásme Gazy.
Čítajte viac Izraelčania opäť demonštrovali za dohodu o prímerí. Hamas drží rukojemníkov už 300 dníPo útoku izraelskej armády (IDF) na školu v meste Gaza zahynulo najmenej 15 ľudí a 29 utrpelo zranenia, uviedla palestínska civilná záchranná služba.
Cieľom útoku boli bojovníci a velitelia Hamasu, ktorí sa podľa vyjadrenia IDF ukrývali práve v škole. „Pred útokom sme podnikli početné opatrenia na minimalizovanie ohrozenia civilistov vrátane využitia presnej munície a spravodajských informácií,“ ozrejmili izraelské sily vo vyhlásení.
Armáda bezprostredne neposkytla informácie o obetiach, no vyhlásila, že Hamas si cielene vyberá civilnú infraštruktúru pre svoje operácie. Militantné hnutie poprelo, že by na vojenské účely využívalo civilné zariadenia ako sú nemocnice či školy.
Vojna v Pásme Gazy začala po útoku hnutia Hamas na juh Izraela 7. októbra minulého roka. Pri odvetnej ofenzíve Izraela v Pásme Gazy doposiaľ zahynulo vyše 39 480 osôb podľa údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva.