NYT sa odvolávajú na jedného amerického a sedem blízkovýchodných oficiálnych činiteľov vrátane dvoch členov revolučných gárd, ktorí s denníkom hovorili pod podmienkou zachovania anonymity. Denník cituje tiež ďalších predstaviteľov Spojených štátov a Blízkeho východu, podľa ktorých za výbuchom stojí Izrael.
Čítajte viac Expert: Irán by sa pustil do Izraela, keby mal jadrovú zbraňPodľa troch iránskych predstaviteľov, na ktorých sa NYT odvolávajú, je atentát „ohromnou hanbou“ pre revolučné gardy, ktoré prevádzkujú a majú na starosti ochranu penziónu, kde bol Haníja a ďalší hodnostári ubytovaní. Podľa blízkovýchodných predstaviteľov Haníja v tomto ubytovacom zariadení býval pri svojich návštevách Teheránu v minulosti opakovane. Komplex sa nachádza v luxusnej štvrti na severe hlavného mesta a údajne slúži na výjazdové zasadnutia, tajné stretnutia či „ubytovanie prominentných hostí“.
Haníja sa deň pred atentátom v Teheráne zúčastnil na inaugurácii nového iránskeho prezidenta Masúda Pezeškjána. Izrael sa k zodpovednosti za jeho zabitie neprihlásil, ale ani ju nepoprel. Irán už medzičasom sľúbil Izraelu tvrdú odvetu za vykonanie akcie na jeho pôde.
Predstavitelia revolučných gárd, na ktoré sa denník NYT odvoláva, uviedli, že výbuch síce vyrazil okná a strhol časť múru, ale samotná budova bola poškodená len minimálne. Obmedzený rozsah škôd podľa denníka potvrdzujú dostupné fotografie. To všetko naznačuje, že príčinou výbuchu pravdepodobne nebol raketový úder, ako sa predtým uvádzalo. Navádzaná strela by tiež len ťažko prelomila iránsku protivzdušnú obranu, poznamenal denník.
Dvaja iránski predstavitelia uviedli, že výbuch navyše nijako vážne nepoškodil miestnosť hneď vedľa Haníjovej izby, kde bol ubytovaný vodca Palestínskeho islamského džihádu Zijád Nachal. To podľa denníka svedčí o „precíznom naplánovaní“ útoku priamo na Haníju. Blízkovýchodní predstavitelia denníka oznámili, že za presnosťou výbuchu museli byť mesiace plánovania a rozsiahleho sledovania.
Dvaja iránski predstavitelia uviedli, že nevedia, kedy a ako bola bomba do Haníjovej izby prenesená, zatiaľ čo piati blízkovýchodní činitelia usudzujú, že tam bola umiestnená zhruba pred dvoma mesiacmi. Rovnakých päť zdrojov denníku oznámilo, že „zástupcovia izraelských spravodajských služieb informovali Spojené štáty a ďalšie západné vlády o podrobnostiach operácie bezprostredne po jej skončení“. Správa tiež uvádza, že viacerí americkí predstavitelia dospeli k „záveru“, že za atentát je zodpovedný Izrael.
Po výbuchu bomby okolo druhej hodiny ráno miestneho času (0:30 SELČ) pribehol do Haníjovej izby lekársky personál ubytovacieho areálu a na mieste konštatoval jeho smrť, píše NYT. Za mŕtveho lekári vyhlásili tiež jeho osobného strážcu, ktorého sa snažili oživiť.
Traja iránski predstavitelia uviedli, že o výbuchu bol okamžite informovaný veliteľ elitných zložiek revolučných gárd Kuds, generál Ismáíl Ghán. Ten zobudil najvyššieho iránskeho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího, aby mu oznámil, že Haníja bol zabitý.
Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari na žiadosť izraelských médií o komentár k článku NYT ohľadom spôsobu vykonania atentátu na Haníju povedal, že okrem úderu na vojenského veliteľa Hizballáhu Fuáda Šukra v Bejrúte nevykonala izraelská armáda v noci z utorka na stredu žiadny ďalší vzdušný útok.
Čítajte aj Izraelský nálet rozbil jadro Hamasu. Hlásia zabitie vojenského vodcu a jedného z najhľadanejších teroristov„V utorok večer sme udreli v Libanone a presným leteckým úderom zabili Fuáda Šukra. Chcem zdôrazniť, že v tú noc na celom Blízkom východe nedošlo k žiadnemu inému vzdušnému úderu, ani raketou, ani izraelským dronom, a ďalej to komentovať nebudem,“ povedal Hagari.
Mossad si najal na Haníju agentov z Iránu, tvrdia iránske zdroje
Na štvrtkovú správu NYT do väčších detailov neskôr nadviazal britský denník The Daily Telegraph, ktorý s odvolaním sa na dva iránske zdroje napísal, že izraelská tajná služba Mossad údajne naverbovala k nastraženiu bômb agentov priamo z radov iránskych revolučných gárd. NYT potom dnes ráno s odvolaním sa na dva informované zdroje uviedol, že v súvislosti s vyšetrovaním tohto obrovského a ponižujúceho zlyhania bezpečnostných zložiek bolo zatknutých na 25 osôb vrátane vysokých dôstojníkov spravodajských služieb, vojenských predstaviteľov i zamestnancov inkriminovaného ubytovacieho zariadenia.
Denník The Daily Telegraph vo svojej správe s odvolaním sa na zdroje napísal, že pôvodným plánom bolo zavraždiť Haníju už v máji, keď sa v Teheráne zúčastnil na pohrebe tragicky zosnulého iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího. Táto operácia však bola údajne odvolaná kvôli veľkému množstvu ľudí v budove a vysokému riziku neúspechu. Agenti však podľa denníka pokračovali v práci a nastražili výbušniny v troch rôznych miestnostiach komplexu, načo sa im podarilo dostať zo zeme. Na záberoch z bezpečnostných kamier objektu je podľa zdrojov citovaných portálom vidieť, ako sa diskrétne pohybujú z miestnosti do miestnosti. Bombu, ktorá v stredu usmrtila šéfa Hamasu, potom údajne odpálili zo zahraničia.
Čítajte viac Šéf Hizballáhu: Izrael prekročil červenú líniu, musí čakať pomstu. Sme pripravení, reagoval Netanjahu„Už sú si istí, že Mossad najal agentov z bezpečnostnej jednotky Ansár al-Mahdí,“ povedal denníku nemenovaný predstaviteľ iránskych revolučných gárd s odvolaním sa na útvar, ktorého úlohou je ochrana prominentných predstaviteľov. Revolučné gardy majú na starosť tiež stráženie objektu v luxusnej štvrti na severe Teheránu, v ktorom bol Haníja spolu s ďalšími hodnostármi ubytovaný.
Druhý člen revolučných gárd, na ktorý sa na The Daily Telegraph odvoláva, povedal, že pre Irán je záležitosť veľmi ponižujúca a že vyšetrenie tohto mimoriadneho bezpečnostného lapsu je pre najvyššieho duchovného vodcu Alího Chameneího dôležitejšie ako samotná pomsta – hoci ešte v deň atentátu vydal príkaz na priame údery na Izrael.
Čítajte aj Hrozí tvrdá iránska pomsta: USA vysiela ďalšie krížniky a stíhačky na Blízky východ