Voči Rusom musíme byť ostražití, nie im voľne otvárať dvere, kritizuje eurokomisárka Johanssonová Maďarsko

Eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová varovala Maďarsko, že jeho rozhodnutie zmierniť vízové obmedzenia pre Rusov a Bielorusov predstavuje potenciálnu bezpečnostnú hrozbu. Maďarská vláda dala čas do 19. augusta, aby odpovedala na jej otázky ohľadom rozšírenia svojho imigračného programu. Ak sa jej obavy nevyriešia, Európska komisia podľa nej podnikne určité kroky, citovala Johanssonovú agentúra Reuters.

02.08.2024 10:04
debata (27)

Maďarsko v júli rozšírilo svoj imigračný program, vďaka čomu môžu občania Ruska a Bieloruska nanovo získať štatút hosťujúcich pracovníkov v Maďarsku. Nepotrebujú na to bezpečnostnú previerku a do členského štátu EÚ môžu priviesť aj svojich rodinných príslušníkov. To podľa médií znamená, že Rusi môžu vstupovať do EÚ cez Maďarsko bez akýchkoľvek bezpečnostných kontrol a bez prekážok pokračovať do ďalších štátov EÚ.

Tusk na Ukrajine o "neutrálnych" politikoch: Zaslúžia si miesto v pekle
Video
Poľský premiér Donald Tusk kritizoval politikov, ktorí sa tvária, že sú v ruskej vojne proti Ukrajine neutrálni, alebo sa rovnako stavajú ku Kyjevu a Moskve. / Zdroj: Twitter Donalda Tuska

Platnosť povolenia je dva roky, možno ho však predĺžiť. Krok Maďarska už vyvolal kritiku, aj podľa predsedu frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfreda Webera môže znamenať bezpečnostnú hrozbu. Obavy panujú napríklad ohľadom ruskej špionáže v krajinách EÚ.

„Rusko je bezpečnostnou hrozbou. Potrebujeme viac, nie menej ostražitosti,“ napísala eurokomisárka Johanssonová na sociálnej sieti X. „V dnešnom liste žiadam maďarskú vládu o vysvetlenie. Ak predstavuje ich systém riziko, budeme konať,“ dodala.

Otázka: Myslíte si, že (KRAJINA) je...
Otázka: Do akej miery považujete NATO za...
+12Otázka: Ak by ste mohli hlasovať za alebo proti...

„Nevyprovokovaná a neoprávnená útočná vojna Ruska proti Ukrajine má rozsiahle dôsledky, vrátane veľkého bezpečnostného rizika pre úniu a jej občanov. Sankcie uvalené Európskou úniou zasadili ruskej vojnovej ekonomike významnú ranu, ale musíme zostať ostražití, pretože Rusko používa veľmi nekonvenčné nástroje na destabilizáciu Európskej únie a jej hodnôt,“ napísala Johanssonová v úvode listu zaslaného do Budapešti. V tejto súvislosti spomína najmä nedávne sabotáže a útoky na európsku kritickú infraštruktúru, ktoré sú pripisované Rusku.

požiar fabriky Diehl Čítajte aj Fabriku v Berlíne zrejme podpálili na príkaz Moskvy. Rusi si páchateľov najímajú cez sociálne siete

Ako poznamenala agentúra Reuters, incident odráža napätie panujúce medzi úniovými inštitúciami a Maďarskom. Budapešť, ktorá tento polrok predsedá EÚ, udržiava na rozdiel od ostatných krajín dvadsaťsedmičky dobré vzťahy s Moskvou. Maďarský premiér Viktor Orbán na začiatku júla navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina v rámci cesty, ktorú označil za „mierovú misiu“. Návšteva, ktorú s nikým z EÚ nekonzultoval, vyvolala množstvo kritiky.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Európska únia #Viktor Orbán #eurokomisár #Ylva Johanssonová