Výmena väzňov nemá v moderných dejinách obdoby, môže však spôsobiť problémy

Za bezprecedentnú a jedinečnú označujú médiá aj nimi oslovení odborníci výmenu 24 väzňov, ktorá sa odohrala po dlhých mesiacoch vyjednávania medzi Spojenými štátmi a Ruskom a do ktorej bolo zapojených aj niekoľko ďalších európskych krajín. Podľa niektorých ale existujú obavy, že podobná rozsiahla akcia v Rusku iba povzbudí zatýkanie ľudí s väzbami na Západ, ktorí potom môžu Kremľa poslúžiť ako prostriedok na vyjednávanie.

02.08.2024 12:10
debata (19)
Rusi ich bezdôvodne poslali do väzenia, Biden ich dostal domov
Video
V rámci najväčšej výmeny väzňov od konca studenej vojny medzi Západom a Moskvou sa z ruského väzenia na slobodu aj novinár Evan Gershkovich, žurnalistka Alsu Kurmaševová, disident Vladimir Kara-Murza bývalý mariňák Paul Whelan. "V Rusku ich za mreže poslali absolútne bezdôvodne," vyhlásil americký prezident Joe Biden. / Zdroj: Biely dom

Výmena nemá v moderných dejinách sveta obdoby, napísal server Meduza po rozhovoroch s odborníkmi ohľadom podobných akcií – ako za studenej vojny, tak napríklad v rámci histórie vzťahov Západu a Iránu. Jedinečnosť dohody nespočíva len v jej rozsahu, ale aj vo formáte: Západ a Rusko medzi sebou nemenili len ľudí obvinených či usvedčených zo špionáže, ale aj politických aktivistov a ochrancov ľudských práv.

V rámci výmeny zamierilo z Ruska do západných krajín 16 ľudí, medzi nimi aj obhajca ľudských práv Oleg Orlov, ruskí opozičníci Iľja Jašin a Vladimir Kara-Murza či americkí občania Evan Gershkovich a Paul Whelan. Do Ruska sa vrátilo osem dospelých vrátane údajného dôstojníka ruskej tajnej služby FSB usvedčeného z vraždy Vadima Krasikova a agentov ruskej rozviedky SVR Arťoma a Anny Dulcevových. Pár, ktorý bol uznaný slovinským súdom vinným zo špionáže a falšovania dokumentov, mal dve deti, ktoré boli tiež súčasťou výmeny.

Reportér Wall Street Journal Evan Gershkovich a... Foto: SITA/AP
Výmena väzňov, USA, Rusko, Kara-Murza, Gershkovich, Čanyševová, Jašin, Kurmaševá, Orlov, Skočilenková Reportér Wall Street Journal Evan Gershkovich a v smere hodinových ručičiek zľava hore ruský opozičný aktivista Vladimir Kara-Murza, šéf podnikovej bezpečnosti a bývalý námorník USA Paul Whelan, Lilia Čanyševová, bývalá koordinátorka regionálnych kancelárií zosnulého opozičného predstaviteľa Alexeja Navaľného, Oleg Orlov, umelkyňa a hudobníčka Alexandra Skočilenková, ruský opozičný aktivista a bývalý mestský poslanec Krasnoselského okresu Iľja Jašin, novinárka Rádia Slobodná Európa Alsa Kurmaševá a bývalý šéf hnutia Otvorené Rusko Andrej Pivovarov.

Výmena je bezprecedentná a naznačuje, že „sa dlhší čas konali rozsiahle diplomatické rokovania“, povedala serveru BBC politologička Danielle Gilbertová z americkej Severozápadnej univerzity. Dodala, že ani napriek nedávnemu rozmachu podobnej diplomacie „nič podobné v takomto meradle nezaznamenala“.

Vyjednávanie ohľadom výmeny podľa serveru CBS News sa začalo v marci 2023 telefonickým hovorom medzi americkým ministrom zahraničia Antonym Blinkenom a jeho ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom. Bolo to krátko po tom, ako ruské úrady zadržali novinárov denníka The Wall Street Journal (WSJ) Gershkovicha. Finálna dohoda bola podľa CBS uzavretá na začiatku júla, detaily dojednali všetky strany desať dní pred výmenou.

Moskva a Západ si vymenili väzňov

Rusko, USA a ďalšie západné krajiny uskutočnili najväčšiu známu výmenu väzňov od konca studenej vojny.

Fotogaléria
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo)...
Americký prezident Joe Biden (uprostred)...
+21Ruské lietadlo (hore), ktoré malo viezť...

Samotné vyjednávanie, ktoré trvalo viac ako šesť mesiacov, na strane USA zahŕňalo Biely dom, ministerstvo zahraničných vecí a Ústrednú spravodajskú službu (CIA) a bolo prísne utajované. Ruskí aj americkí predstavitelia mali nariadené akciu nekomentovať, a to ani pod podmienkou anonymity. Rovnaké inštrukcie dostali aj právni zástupcovia zadržaných, píše CBS.

Ruskojazyčný server BBC však pripomenul, že novinári pozorovali určité náznaky chystanej akcie – napríklad to boli rýchlo vydané rozsudky nad Gershkovichom, rusko-americkou novinárkou predtým žijúcim v Česku Alsu Kurmaševovou či nad nemeckým občanom Rikom Kriegerom držaným v Bielorusku. Tento týždeň potom špekulácie rozvírilo premiestnenie prominentných ruských väzňov na neznáme miesta a cesty ruských vládnych špeciálov.

Alexandra Skočilenková, Petrohrad, ruský súd, Moskva, Rusko Čítajte aj Ruska chcela len mier, dostala sedem rokov väzby. Pri vypočúvaní nechýbala tyrania

Najviac podrobný článok ohľadom výmeny zverejnil denník The Wall Street Journal, ktorý sa podľa očakávania usiloval o návrat svojho reportéra Gershkovicha. Rokovania o výmene sa podľa portálu odohrali na troch kontinentoch, zahŕňalo najvyšších politických predstaviteľov, rozviedky i miliardárov.

Dohoda medzi oboma krajinami sa zdala byť jednorazovým aktom, ktorý nepovedie k otepleniu značne chladných vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Tie sa výrazne zhoršili po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022. „Tieto rokovania nezahŕňali žiadnu vzájomnú dôveru,“ povedal CNN zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Bieleho domu Jon Finer.

Kara Murza Čítajte aj Za slobodu jedných zaplatia životom druhí, hovorí advokát o veľkej výmene väzňov medzi Západom a Ruskom

Výmena nevinných za skutočných zločincov

Zo strany kritikov výmeny zároveň zaznievajú obavy, že by prepustenie Rusov odsúdených za závažné trestné činy mohlo povzbudiť únosy rukojemníkov a zatýkanie zo strany krajín, ktoré s USA nemajú priateľské vzťahy, píše agentúra Reuters.

„Som aj naďalej znepokojený tým, že pokračovanie výmeny nevinných Američanov za skutočných ruských zločincov zadržiavaných v USA a inde vysiela (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi nebezpečný signál, ktorý len podporuje jeho režim v braní ďalších rukojemníkov,“ tvrdil. Uviedol vo vyhlásení Michael McCaul, republikánsky predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov USA.

Rovnakú námietku vzniesol aj jeden z editorov ruskojazyčného serveru BBC. „Obe strany budú tvrdiť, že išlo o výhodnú zmenu. Či ale Rusko dôjde k záveru, podobne ako to urobilo predtým, že ‚diplomacia rukojemníkov‘ funguje, tak to s najväčšou pravdepodobnosťou nie je naposledy, čo budú väzni – ako zahraniční, tak ruskí – nástrojom na vyjednávanie,“ píše BBC.

Alsa Kurmaševová Čítajte aj Napísala knihu, kde vyzvala na mier. V Rusku neprijateľné, Kurmaševovú poslal súd do basy

Vydanie Krasikova označila rodina obete za zdrvujúce

Vydanie Vadima Krasikova, agenta ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorý bol v Nemecku odsúdený na doživotie za vraždu bývalého poľného veliteľa čečenských separatistov Zelimchana Changošviliho, v rámci výmeny väzňov, sklamalo pozostalých obete. Jeho prepustenie označili za „zdrvujúcu správu“.

„Na jednej strane sme radi, že sa niekomu podarilo zachrániť život. Na druhej strane sme veľmi sklamaní, že vo svete akoby neexistoval zákon, a to ani v krajinách, kde je zákon najvyššou autoritou,“ uviedla rodina Changošviliho prostredníctvom svojej právničky.

Päťdesiatosemročný Krasikov bol v decembri 2021 v Nemecku odsúdený za vraždu Čečenca s gruzínskym občianstvom Changošviliho, ku ktorej došlo v auguste 2019 za bieleho dňa v jednom z parkov v Berlíne. Berlínsky súd, ktorý Krasikova odsúdil, označil čin za „štátom nariadenú vraždu“, čo ruský prezident Vladimir Putin a Kremeľ odmietli.

Rusko Putin väzni výmena letisko privítanie Čítajte viac Kremeľ priznal farbu: Vrah Krasikov slúžil v elitnej jednotke FSB. Rodina zabitého je zdrvená z jeho oslobodenia
Zelenskyj: Putinovo Rusko predstavuje súčasný nacizmus
Video
V deň výročia konca druhej svetovej vojny 8. mája Rusko zaútočilo na Ukrajinu viac ako 50 raketami a viac ako 20 dronmi Šáhid. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že takto sa správajú súčasní nacisti v Moskve. / Zdroj: FB V. Zelenského
19 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #vojna na Ukrajine #výmena väzňov