Kremeľ priznal farbu: Vrah Krasikov slúžil v elitnej jednotke FSB. Rodina zabitého je zdrvená z jeho oslobodenia

Rus Vadim Krasikov odsúdený v Nemecku za vraždu, ktorý bol súčasťou rozsiahlej výmeny väzňov medzi Západom a Ruskom, bol príslušníkom ruskej tajnej služby FSB. Na tlačovej konferencii to uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, podľa ktorého Krasikov slúžil u elitnej jednotky Alfa.

02.08.2024 12:33 , aktualizované: 13:00
Rusko Putin väzni výmena letisko privítanie Foto: ,
Agent ruskej tajnej služby FSB Vadim Krasikov (vľavo), ktorého víťa ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) na letisku Vnukovo v Moskve vo štvrtok 1. augusta 2024. Krasikov, ktorý bol v Nemecku odsúdený na doživotie za vraždu bývalého čečenského poľného veliteľa Zelimchana Changošviliho, bol medzi väzňami, ktorých prepustili západné krajiny v rámci rozsiahlej výmeny väzňov. Rozsiahla výmena väzňov prebehla štvrtok v Ankare medzi Ruskom, Bieloruskom a Spojenými štátmi, Nemeckom, Poľskom, Slovinskom a Nórskom.
debata (24)
Rusi ich bezdôvodne poslali do väzenia, Biden ich dostal domov
Video
V rámci najväčšej výmeny väzňov od konca studenej vojny medzi Západom a Moskvou sa z ruského väzenia na slobodu aj novinár Evan Gershkovich, žurnalistka Alsu Kurmaševová, disident Vladimir Kara-Murza bývalý mariňák Paul Whelan. "V Rusku ich za mreže poslali absoutne bezdôvodne," vyhlásil americký prezident Joe Biden. / Zdroj: Biely dom

Krasikov „slúžil v Alfe, slúžil spoločne s niektorými členmi ochranky“ ruského prezidenta Vladimira Putina, uviedol Peskov. Dodal, že s Krasikovom sa preto bezpečnostní pracovníci vo štvrtok vrelo privítali.

Kara Murza Čítajte viac Za slobodu jedných zaplatia životom druhí, hovorí advokát o veľkej výmene väzňov medzi Západom a Ruskom

O Krasikovovej príslušnosti k FSB sa v médiách špekulovalo. Bol o nej presvedčený aj nemecký súd, ktorý ho v roku 2021 poslal na doživotie do väzenia, Rusko to ale až doteraz oficiálne nepotvrdilo. Krasikov si v nemeckom väzení odpykával doživotný trest za vraždu Čečenca s gruzínskym občianstvom Zelimchana Changošviliho, odporcu ruského režimu, v berlínskom parku Kleiner Tiergarten v roku 2019. Nemecký súd zločin označil za „štátom objednanú vraždu“.

Moskva a Západ si vymenili väzňov

Rusko, USA a ďalšie západné krajiny uskutočnili najväčšiu známu výmenu väzňov od konca studenej vojny.

Fotogaléria
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo)...
Americký prezident Joe Biden (uprostred)...
+21Ruské lietadlo (hore), ktoré malo viezť...

Štvrtková najväčšia výmena väzňov od konca studenej vojny sa uskutočnila v Turecku, odkiaľ sa do Ruska vydalo desať ľudí – osem dospelých a dve deti. Do Spojených štátov a Nemecka zamierilo 16 prepustených. Na rozsiahlej dohode sa podľa západných médií podieľala celá rada štátnych orgánov a vyjednávačov.

Výmena väzňov, USA, Rusko, Kara-Murza, Gershkovich, Čanyševová, Jašin, Kurmaševá, Orlov, Skočilenková Čítajte aj Výmena väzňov nemá v moderných dejinách obdoby, môže však spôsobiť problémy

Kremeľ dnes ale odmietol, že by sa spolupráca mohla preniesť na pole mierových hovorov ohľadom vojny na Ukrajine. Tú Rusko rozpútalo inváziou do susednej krajiny v roku 2022.

„Ide o rôzne oblasti práce a úplne odlišné situácie,“ povedal Peskov. „Ak hovoríme o Ukrajine a zložitejších medzinárodných problémoch, potom je to úplne iná záležitosť. Tam platia úplne iné princípy. Práca tam prebieha v trochu inom režime a podľa iných zásad,“ dodal hovorca.

Informovala o tom ruská agentúra TASS.

Vydanie Krasikova označila rodina obete za zdrvujúce

Vydanie Vadima Krasikova, agenta ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorý bol v Nemecku odsúdený na doživotie za vraždu bývalého poľného veliteľa čečenských separatistov Zelimchana Changošviliho, v rámci výmeny väzňov, sklamalo pozostalých obete. Jeho prepustenie označili za „zdrvujúcu správu“.

„Na jednej strane sme radi, že sa niekomu podarilo zachrániť život. Na druhej strane sme veľmi sklamaní, že vo svete akoby neexistoval zákon, a to ani v krajinách, kde je zákon najvyššou autoritou,“ uviedla rodina Changošviliho prostredníctvom svojej právničky.

Päťdesiatosemročný Krasikov bol v decembri 2021 v Nemecku odsúdený za vraždu Čečenca s gruzínskym občianstvom Changošviliho, ku ktorej došlo v auguste 2019 za bieleho dňa v jednom z parkov v Berlíne. Berlínsky súd, ktorý Krasikova odsúdil, označil čin za „štátom nariadenú vraždu“, čo ruský prezident Vladimir Putin a Kremeľ odmietli.

Zelenskyj: Putinovo Rusko predstavuje súčasný nacizmus
Video
V deň výročia konca druhej svetovej vojny 8. mája Rusko zaútočilo na Ukrajinu viac ako 50 raketami a viac ako 20 dronmi Šáhid. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že takto sa správajú súčasní nacisti v Moskve. / Zdroj: FB V. Zelenského

Súd rozhodol, že ide o obzvlášť závažný trestný čin, takže predčasné prepustenie po 15 rokoch označil za nepravdepodobné, píše DPA.

Changošvili požiadal o ochranu v Nemecku. Počas druhej čečenskej vojny viedol jednotky v boji proti Rusku, ktoré ho označilo za čečenského teroristu.

Rozhodnutie vydať Krasikova bolo podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza náročné, ale nevyhnutné na ochranu nemeckých a amerických občanov.

TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #Kremeľ #FSB #ruské tajné služby #výmena väzňov