Napätie na Blízkom východe sa tento týždeň vyhrotilo po tom, ako výbuch v Teheráne zabil vodcu palestínskeho teroristického hnutia Hamas Ismáíla Haníju. Hamas útok prisúdil Izraelu, ktorý ho nepotvrdil, ale ani nepoprel, a Irán sľúbil židovskému štátu za atentát vykonaný na svojej pôde tvrdú odplatu. O pomste na všetkých frontoch hovorí aj ďalší spojenec Hamasu, libanonské šiitské hnutie Hizballáh, ktorého najvyšší vojenský veliteľ Fuád Šukr zomrel v utorok večer pri izraelskom vzdušnom údere na predmestí Bejrútu.
Americký minister obrany Lloyd Austin podľa vyhlásenia schválil vyslanie ďalších krížnikov a torpédoborcov námorníctva vybavených systémami umožňujúcimi obranu proti balistickým strelám. Plavidlá majú byť vyslané na Blízky východ a do Európy. Na Blízky východ tiež bude vyslaná ďalšia letka stíhačiek. Cieľom je zlepšiť ochranu amerických síl, zvýšiť podporu obrany Izraela a zabezpečiť, aby Spojené štáty boli pripravené reagovať na rôzne nepredvídateľné udalosti, dodal Pentagón vo vyhlásení.
Americký prezident Joe Biden rokoval po telefonáte s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom o novom nasadení amerických obranných vojenských síl na pomoc Izraelu proti hrozbám, ako sú rakety a drony, uviedol Biely dom.
Americká armáda zintenzívnila nasadenie tiež pred 13. aprílom, keď Irán začal útok na izraelské územie pomocou dronov a riadených striel. V tom čase Izrael pomocou Spojených štátov a ďalších spojencov vyradil takmer všetky zo zhruba 300 bezpilotných lietadiel a striel.
Čítajte aj Expert: Irán by sa pustil do Izraela, keby mal jadrovú zbraňÚrad izraelského premiéra v piatok uviedol, že Netanjahu povolil izraelským vyjednávačom odísť v sobotu večer do Káhiry rokovať o dohode o prímerí v Pásme Gazy a výmene rukojemníkov, ktorých tam drží už skoro desať mesiacov palestínske teroristické hnutie Hamas. Nie je ale jasné, či a kedy sa ďalšie kolo rozhovorov o prímerí uskutoční kvôli zabitiu Haníja.