Izraelská armáda oznámila, že v okolí mesta Tulkarm na Západnom brehu vykonala nálet na bunku ozbrojencov, ktorí sa chystali vykonať teroristický útok. Podľa médií Hamasu bolo zasiahnuté vozidlo s bojovníkmi a jeden zo zabitých bol veliteľom tulkarmských brigád. Palestínsky islamský džihád oznámil, že ostatní štyria mŕtvi patrili medzi jeho bojovníkov.
O niekoľko hodín neskôr izraelská armáda uviedla, že v rámci „protiteroristickej operácie“ v Tulkarme zasiahla druhú skupinu ozbrojencov, ktorí strieľali na jej vojakov. Palestínske ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že pri prvom údere zahynulo päť mužov. Palestínska tlačová agentúra WAFA uviedla, že druhý úder si vyžiadal štyroch mŕtvych, ktorých totožnosť nebola bezprostredne známa.
Na Západnom brehu Jordánu, kde chcú mať Palestínčania svoj štát, žije asi 2,7 milióna Palestínčanov a zhruba pol milióna Židov. Izraelská armáda vykonáva na okupovaných územiach pravidelnú razie proti palestínskym radikálom. Po bezprecedentnom cezhraničnom útoku Hamasu na južný Izrael z vlaňajšieho 7. októbra armáda tieto operácie ešte zintenzívnila. Hamas sa chopil vlády nad Pásmom Gazy násilím v roku 2007.
Izraelský úder na školu v Gaze
Najmenej desať Palestínčanov zomrelo pri leteckom údere Izraela na školu v meste Gaza. Podľa agentúry Reuters o tom informovalo palestínske teroristické hnutie Hamas, s ktorým Izrael v Pásme Gazy od vlaňajšieho októbra vedie vojnu. Hamas tvrdí, že v budove školy boli vysídlení Palestínčania, ktorí utiekli pred bojmi a izraelským bombardovaním. Izraelská armáda podľa serveru The Times of Israel (ToI) uviedla, že budovu bývalej školy používali ozbrojenci Hamasu.
Podľa izraelskej armády aj túto budovu bývalej školy používal Hamas na skladovanie zbraní a na plánovanie útokov proti izraelskej armáde v Gaze. Podľa palestínskych úradov v Pásme Gazy, ktoré má pod kontrolou Hamas, budova slúžila ako útočisko palestínskym civilistom, ktorí utiekli pred izraelským bombardovaním.
V Pásme Gazy nie je žiadna bezpečná humanitárna zóna, hoci izraelská armáda tak niektoré oblasti pri pobreží nazýva. Aj v nich ale vykonáva letecké útoky s tým, že sa tam skrývajú ozbrojenci Hamasu. Izraelská armáda v predchádzajúcich týždňoch vyzvala palestínskych civilistov na evakuácie z týchto, podľa nej humanitárnych, zón. Veľká časť z asi 1,9 milióna vysídlených Palestínčanov sa premiestňovala od októbra niekoľkokrát. Utekajú ale väčšinou už len do miest zničených bombardovaním, ktoré sú plné sutín a odpadkov a kde nemajú dosť čistej vody ani jedla či zdravotnej starostlivosti.
Taktiež vo štvrtok izraelská armáda bombardovala školu v meste Gaza, v ktorej sa podľa nej zhromaždila skupina členov Hamasu. Podľa palestínskych záchranárov pri tom zomrelo najmenej 15 ľudí a ďalšie tri desiatky osôb boli zranené.
Čítajte aj Hrozí tvrdá iránska pomsta: USA vysiela ďalšie krížniky a stíhačky na Blízky východPo októbrovom útoku Hamasu, pri ktorom zahynulo na 1200 ľudí a ďalších asi 250 bolo odvlečených na územie Pásma Gazy ako rukojemníkov, izraelská armáda začala rozsiahlu ofenzívu v Pásme Gazy. Pri prvom a doteraz jedinom pokoji zbraní na konci novembra bola prepustená viac ako stovka rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov. V Pásme Gazy zostáva zadržiavaných asi 115 Izraelčanov, nie všetci sú ale po takmer desiatich mesiacoch zajatí nažive.
Od začiatku vojny zomrelo v Pásme Gazy v dôsledku bojov a bombardovania najmenej 39 550 Palestínčanov a ďalších 91 280 bolo zranených. Najmenej 70 ľudí zomrelo len za uplynulý deň, oznámili dnes úrady, nad ktorými má kontrolu teroristický Hamas. Údaje nerozlišujú medzi zabitými ozbrojencami a civilistami, tých je ale zrejme väčšina.