Vadžídová pod tlakom verejných protestov rezignovala a odletela do Indie. Oznámil to šéf armády, ktorý tak potvrdil správy miestnych médií. Uviedol tiež, že ide o vytvorenie dočasnej vlády, a občanov vyzval, aby ukončili násilie a dôverovali armáde. Bangladéšska premiérka Hasína Vadžídová rezignovala na svoju funkciu, krajinu povedie dočasná vláda. Podľa agentúry Reuters to oznámil šéf armády, ktorý tak potvrdil predchádzajúce správy miestnych médií. Občanov vyzval, aby ukončili násilie a dôverovali armáde. Agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne médiá informovala, že Vadžídová odletela vojenským vrtuľníkom do Indie. Do jej sídla vnikli tisícky demonštrantov.
Odstúpenie Vadžídovej žiadali v uliciach v posledných dňoch davy ľudí. Po nedeľňajších protestoch, ktoré si vyžiadali najmenej 95 obetí a stovky zranených, úrady vyhlásili v krajine zákaz vychádzania a zablokovali prístup k internetu. Demonštranti však napriek tomu vyšli opäť do ulíc metropoly Dháka.
Podľa bangladéšskeho denníka Daily Star pri pondelňajších stretoch zahynulo ďalších šesť ľudí. Polícia proti demonštrantom, ktorí sa začali schádzať na predmestiach a mierili do centra Dháky, zasahovala okrem iného slzotvorným plynom a ohlušujúcimi granátmi. Demonštranti následne obklopili bezpečnostné zložky strážiace kľúčové budovy v metropole.
Čítajte viac Protesty v Bangladéši neutíchajú, za deň zahynulo takmer 100 ľudí. Demonštranti žiadajú odchod premiérky VadžídovejNa „obliehanie Dháky“ vyzval v nedeľu jeden z lídrov študentského protestného hnutia Ásif Mahmúd. V metropole boli rozmiestnení vojaci a obrnené vozidlá. Polícia a armáda zabarikádovali množstvo ulíc, vrátane tých vedúcich ku kancelárii premiérky Hasíny Vadžídovej, na ktorej rezignáciu demonštranti vyzývali.
Protesty sa začali v júni požiadavkou študentov na zrušenie systému kvót, ktorý prideľuje 30 percent pracovných miest v štátnej správe príbuzným veteránov, ktorí v roku 1971 vybojovali nezávislosť krajiny.
V júli demonštrácie prerástli do násilných stretov protestujúcich s príslušníkmi bezpečnostných zložiek a s provládnymi aktivistami.
Protesty však neutíchli ani po tom, čo najvyšší súd systém prideľovania pracovných miest v štátnej správe upravil a kvótu znížil z 30 na päť percent. Dve percentá miest zároveň súd vyčlenil pre členov etnických menšín, transrodové osoby a invalidov. Protestujúci teraz tiež požadujú vyšetrenie zásahov polície proti nim v posledných týždňoch.
Od začiatku demonštrácií prišlo o život vyše 300 ľudí a najmenej 11 000 osôb bolo v posledných týždňoch zatknutých. V nedeľu vláda vyhlásila neobmedzený zákaz vychádzania a tiež celoštátne voľno od pondelka do stredy.
Vadžídová získala štvrté funkčné obdobie v rade v januárových voľbách, ktoré bojkotovala hlavná opozičná Bangladéšska nacionalistická strana. Vládnuca strana Ľudová liga (Awami League) uviedla, že požiadavka na odstúpenie Vadžídovej dokazuje, že organizáciu protestov prevzala Bangladéšska nacionalistická strana a teraz zakázané opozičné Bangladéšske islamské spoločenstvo (Džamáate islamí).