„Musíme byť pripravení na všetko, vrátane rýchleho prechodu do útoku," uviedol minister Gallant.
Irán vyhlásil, že plánuje „silnú a rozhodnú“ reakciu na minulotýždňové zabitie vodcu palestínskej militantnej organizácie Hamas Ismaila Haníju, z ktorej obvinil Izrael. Jeruzalem zodpovednosť za atentát nepotvrdil ani nevyvrátil.
Do Izraela pricestoval americký generál
Do Izraela v pondelok pricestoval veliteľ Ústredného veliteľstva americkej armády (CENTCOM) generál Michael Kurilla. Jeho cesta sa koná v čase rastúcich obáv z vojny na Blízkom východe. S odvolaním sa na vyhlásenie izraelskej armády o tom informovala agentúra AFP.
Kurilla sa medzičasom stretol s hlavným veliteľom izraelskej armády generálporučíkom Hercim Halevim, s ktorým posúdili bezpečnostné a strategické otázky, ako aj spoločné prípravy v rámci reakcie na hrozby na Blízkom východe.
AFP pripomenula, že Spojené štáty na podporu Izraela vyslali do regiónu ďalšie stíhačky a bojové lietadlá. Ide o reakciu na vyhrážky Iránu a libanonskej organizácie Hizballáh, že pomstia zabitie politického šéfa palestínskeho hnutia Hamas Ismáíla Haníju a veliteľa Hizballáhu Fuáda Šukra. Obaja boli zabití minulý týždeň – Haníja v Teheráne a Šukr v Bejrúte.
Čítajte aj Hrozí tvrdá iránska pomsta: USA vysiela ďalšie krížniky a stíhačky na Blízky východIzrael sa prihlásil k zodpovednosti za Šukrovo zabitie, ale k vražde Haníju, z ktorej ho obvinil Irán, sa nevyjadril.
S Kurillom sa stretol aj izraelský minister obrany Joav Galant, ktorý príchod amerického generála označil za „priame pretavenie americkej podpory Izraela do činov“.
Izraelská armáda uviedla, že Galant a Kurilla diskutovali o spôsoboch „rozšírenia medzinárodnej koalície, ktorá čelí agresívnym aktivitám Iránu a jeho spojencov proti Izraelu a destabilizácii Blízkeho východu“.
Nemenovaný európsky diplomat v Tel Avive medzitým podľa AFP vyhlásil, že diplomatické spoločenstvo očakáva „pomerne pokročilú“ koordináciu Iránu a jeho spojencov pri reakcii na útoky na Haníju a Šukra. Doplnil však, že to neznamená, že „dôjde k simultánnej reakcii zo všetkých frontov“. Spresnil súčasne, že paralelne sa pokračuje v úsilí o zmiernenie rétoriky a deeskaláciu situácie.
Čítajte aj Netanjahu varoval "iránsku os zla" pred útokmi na Izrael„Sú tu prítomné všetky prvky gréckej tragédie: aktéri, ktorí nechcú vojnu, ale nechávajú sa strhnúť vlastnou dynamikou, vlastným postojom a vlastnou agresívnou rétorikou, a to na oboch stranách,“ povedal zdroj. Doplnil, že diplomati zainteresovaných vyzývajú, aby sa prestali zahrávať s ohňom, pretože „riziko vzplanutia je vyššie ako kedykoľvek od 7. októbra.“
Irán minulý týždeň deklaroval, že nechce eskalovať napätie v regióne Blízkeho východu, ale je presvedčený o tom, že musí potrestať Izrael, aby zabránil ďalšej nestabilite.
Rokovania Izraela s Hamasom sa obnovia až po odvete
Rokovania medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas, ktoré sa týkajú dohody o prímerí a prepustení rukojemníkov, sú pozastavené.
Denník The Times of Israel (TOI) o tom v pondelok informovali dva zdroje, ktoré ozrejmili, že rokovania nebudú pokračovať, kým Irán nezačne avizovanú odvetu voči Izraelu za zabitie vodcu Hamasu Ismáíla Haníju v Teheráne a kým si Hamas nevyberie nového „šéfa politbyra“.
Oba citované zdroje uviedli, že odpoveď Iránu na Haníjovu smrť by mohla prísť už v pondelok večer a meno nového vodcu by Hamas mal oznámiť v najbližších dňoch.
Katarskí, egyptskí a americkí sprostredkovatelia by následne mali obnoviť pokusy o vyjednanie dohody. Zdroje však vyslovili predpoklad, že po vražde Haníju to bude oveľa ťažšie.
Čítajte aj Irán tvrdí, že nechce eskalovať napätie v regióne, no musí potrestať IzraelIzraelský vyjednávací tím bol cez víkend v Káhire, ale išlo najmä o bilaterálne rozhovory s Egyptom o rozmiestnení izraelskej armády v tzv. Filadelfskom koridore – páse územia, ktoré tvorí hranicu medzi Egyptom a Pásmom Gazy, a na hraničnom priechode Rafah.
Hamas sa na týchto rozhovorov nezúčastnil ani nepriamo. Citovaný zdroj dodal, že na rokovaniach sa nedosiahol žiadny pokrok.