Zaútočili na základňu s americkými vojakmi v Iraku. Raketomet Kaťuša zasiahol priamo do vnútra, sú aj ranení

Neznámi ozbrojenci údajne zaútočili na irackú leteckú základňu Ajn al-Asad, na ktorej pôsobia americkí vojaci a iné zahraničné sily, a zasiahli ju dvoma raketami odpálenými z raketometu typu Kaťuša.

05.08.2024 22:10 , aktualizované: 06.08.2024 06:04
debata (236)

Niekoľko Američanov zrejme utrpelo zranenia pri pondelkovom útoku na vojenskú základňu v Iraku, kde pôsobia vojaci Spojených štátov a iné zahraničné sily. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu amerického ministerstva obrany. Biely dom oznámil, že prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová boli o útoku informovaní a rokovali o tom, ako budú USA reagovať.

Dvadsať rokov od vojny sú Američania stále v Iraku
Video
Aj dvadsať rokov od začiatku invázie sú Američania v Iraku. Momentálne je tam okolo 2 500 vojakov USA, neplnia bojové úlohy. Pozrite si video US Army, ako napríklad cvičili iracké jednotky do boja s Islamským štátom.

„Podľa prvotných informácií bolo zranených niekoľko amerických vojakov,“ citovala DPA hovorcu Pentagónu. „Personál základne v súčasnosti vykonáva odhad škôd,“ dodal hovorca s tým, že ďalšie informácie americké ministerstvo obrany poskytne čo najskôr.

Prezident Biden a viceprezidentka Harrisová boli podľa Bieleho domu o útoku na základňu Ajn al-Asad informovaní a rokovali o krokoch na posilnenie ochrany amerických vojakov ako aj o americkej odpovedi na tento útok. Podľa vyhlásenia Pentagónu o útoku v noci na utorok rokovali tiež americký minister obrany Lloyd Austin so svojím izraelským náprotivkom Joavom Galantom. Zhodli sa, že ide o „nebezpečnú eskaláciu“, uviedol Reuters.

Proiránske skupiny v uplynulých mesiacoch zaútočili na koaličné základne v Iraku a Sýrii viac než 175-krát. K väčšine z týchto útokov sa prihlásil Islamský odboj v Iraku, ktorý je voľnou alianciou rôznych skupín podporovaných Iránom. Podobný útok na Ajn al-Asad sa uskutočnil aj 26. júla.

Irán Čítajte aj USA sa snažia upokojiť napätie na Blízkom východe: Miller hovorí o kritickom momente, Biden volal s Abdalláhom II.

Skupiny tieto útoky zdôvodnili solidaritou s Palestínčami, ktorí vedú konflikt s Izraelom v Pásme Gazy. V uplynulých týždňoch však útoky militantov na základne ustali.

Americké ozbrojené sily majú približne 2500 vojakov v Iraku v rámci medzinárodnej koalície, ktorá do týchto krajín prišla na žiadosť irackej vlády v roku 2014. Ich úlohou bolo bojovať proti Islamskému štátu, ktorý v tom čase ovládal široké územie v Iraku.

Stúpenci irackého šiitského duchovného Muktadá...
Príslušníci irackých bezpečnostných zložiek...
+4Príbuzní počas pohrebu muža, ktorý zahynul...

Ajn al-Asad a ďalšie podobné základne v Iraku či v susednej Sýrii čelia častým raketovým či dronovým útokom od 7. októbra, keď vpád Hamasu na juh Izraela vyvolal izraelskú odvetu v podobe vojenského ťaženia v Pásme Gazy.

Minulý týždeň USA v Iraku vykonali úder na osoby, ktoré podľa amerických predstaviteľov pripravovali vypustenie bezpilotných lietadiel a predstavovali hrozbu pre americké a koaličné sily.

Útok sa odohral v čase narastajúceho napätia na Blízkom východe a po tom, ako Izrael minulý týždeň zabil v Bejrúte vysokopostaveného činiteľa libanonského hnutia Hizballáh a v Teheráne bol zabitý, zrejme tiež Izraelom, politický šéf teroristického hnutia Hamás Ismáíl Haníja.

236 debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #Kaťuša #Irán #americkí vojaci