Hirošima a Nagasaki sú dodnes výstrahou. Celý svet by mal znižovať počet jadrových zbraní, uviedol Blanár

Celosvetovým zámerom musí byť znižovanie počtu jadrových zbraní, nie jadrová eskalácia. Pri príležitosti Svetového dňa za zákaz jadrových zbraní to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer).

06.08.2024 17:35
debata (18)
Jadrové zbrane? Aj Putin má niekoho, na kom mu záleží, hovorí Japonka, ktorá prežila Hirošimu
Video
Teruko Jahataová ako osemročná prežila v Hirošime výbuch americkej atómovej bomby. Čo odkazuje ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého režim sa od invázie na Ukrajinu atómovkami vyhráža? / Zdroj: TV Pravda

Dnes si pripomíname tragické udalosti zo 6. augusta 1945, ktorý sa stal Dňom Hirošimy. Po zhodení atómovej bomby na japonské mesto Hirošima zahynulo viac ako 70-tisíc ľudí. O tri dni neskôr dopadla atómová bomba na mesto Nagasaki a vyžiadala si ďalších viac ako 40-tisíc obetí. Následky týchto útokov sú dodnes výstrahou pre celý svet, že využitie jadrových zbraní má katastrofické dôsledky, zdôraznil Blanár.

Hirošima a Nagasaki

Hirošima a Nagasaki tesne po atómovom útoku a dnes.

Fotogaléria
Japonské mesto Hirošima po bombovom útoku pred...
Japonské mesto Hirošima po bombovom útoku pred...
+6Japonské mesto Hirošima po bombovom útoku pred...

Slovensko podporuje aktivity Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a je signatárom hlavných zmlúv obmedzujúcich jadrové zbrane, akými sú Zmluva o nešírení jadrových zbraní či Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Výsledkom viacerých aktivít je napríklad aj radikálne zníženie počtu celosvetovo vykonaných jadrových skúšok či úspešné pôsobenie Medzinárodného monitorovacieho systému slúžiaceho na detekciu akýchkoľvek známok možnej jadrovej skúšky. „Celú Zem dnes pokrýva 300 špeciálnych monitorovacích staníc a laboratórií, ktorých výsledky pomáhajú napríklad pri varovaniach pred cunami. Využitie jadrovej energie nám poskytne budúcnosť len v prípade, ak ju nasmerujeme na mierové účely – v medicíne, energetike alebo vo vede a výskume,“ dodal minister Blanár.

Svet sa rozpráva o atómovkách. Čo je jadrová triáda USA?
Video
Od ruskej vojny proti Ukrajine, Moskva pravidelne vyťahuje jadrovú kartu. Odborníci tvrdia, že cieľom Kremľa je zastrašiť Západ, aby vojensky nepomáhal Kyjevu. "Máme všetky scenáre, ktoré by mohol ruský prezident Vladimir Putin použiť,“ povedal nedávno pre televíziu CNN vysokopostavený predstaviteľ americkej armády, ktorý chcel zostať v anonymite. USA sa pri stratégii atómového odstrašenia opierajú o takzvanú jadrovú triádu. Tvoria ju strategické bombardéry, jadrové ponorky a medzikontinentálne balistické rakety. Pozrite si jadrovú triádu na videu Pentagónu / Zdroj: Pentagón
18 debata chyba
Viac na túto tému: #atómová bomba #Juraj Blanár #ministerstvo zahraničných vecí #jadrová zbraň