NATO varuje Kosovo pred otvorením mosta v etnicky rozdelenej Kosovskej Mitrovici

Jednotky NATO v Kosove v utorok varovali tamojšie vládne orgány pred pokusmi o znovuotvorenie mosta v meste Kosovská Mitrovica na severe krajiny, ktorý v nepokojnej oblasti oddeľuje Srbov a etnických Albáncov.

06.08.2024 20:37
debata (2)

Mierová misia NATO v Kosove (KFOR) hliadkuje v okolí mosta cez rieku Ibar, ktorý je už roky uzavretý pre automobilovú dopravu. Most, ktorý rozdeľuje tieto dve komunity, bol dejiskom častých stretov po vojne medzi srbskými silami a etnickou albánskou väčšinou v Kosove v roku 1999. Vojna si vyžiadala 13-tiísc mŕtvych a skončila sa po bombardovaní NATO pod vedením Spojených štátov.

Kosovo - Najmladšia krajina Európy

Kosovo vyhlásilo roku 2008 samostatnosť. Dnes túto krajinu uznáva 98 krajín sveta. Ich počet bol vyšší, ale konzistentná politika Srbska dosiahla ich zoškrtanie o 15 krajín. V EÚ neuznáva Kosovo ako samostatný štát okrem Slovenska ani Španielsko, Grécko a Cyprus.

Fotogaléria
Kláštor v Gračanici zapísany do UNESCO
Kláštor v Gračanici zapísany do UNESCO. Vnútro...
+10Kláštor v Gračanici zapísany do UNESCO. Vnútro...

KFOR uviedla, že v prípade, ak budú kosovské orgány pokračovať v potenciálnych plánoch na otvorenie mosta, „nebude váhať“ zasiahnuť.

„Jednotky KFOR sú na moste stále prítomné a pokračujú v pravidelných hliadkach v okolitých oblastiach s cieľom zabezpečiť stabilitu a bezpečnosť v prospech všetkých miestnych komunít,“ uviedla vo vyhlásení KFOR.

„Nebudeme váhať pri riešení akéhokoľvek vývoja, ktorý by mohol ovplyvniť bezpečnostné prostredie a regionálnu stabilitu, pričom budeme plne rešpektovať náš mandát OSN,“ dodala.

Kosovo, vojaci, kosovská armáda, Priština Čítajte aj Kosovo si pripomína 25. výročie svojho oslobodenia, keď sa srbské sily stiahli po bombardovaní NATO

Členovia kosovského vládneho kabinetu s prevahou etnických Albáncov nedávno navštívili most a dohliadali na „bezprostrednú technickú inšpekciu“ oblasti, píše AFP. Kosovskí vládni predstavitelia čoraz častejšie vyzývajú na otvorenie mosta. Premiér Albin Kurti počas minulotýždňového stretnutia s veľvyslancami západných krajín uviedol, že most musí byť otvorený.

Kosovské policajné zložky v pondelok vykonali razie na najmenej deviatich pobočkách srbskej pošty pri severnej hranici so Srbskom. Belehrad toto konanie označil za nezákonné.

Napätie medzi Srbskom a Kosovom pretrváva už niekoľko mesiacov po zavedení pravidla, na základe ktorého sa euro stalo jedinou zákonnou menou v Kosove a srbský dinár bol v podstate zakázaný. Tento krok vyvolal pobúrenie v Belehrade, ktorý naďalej financuje paralelný systém zdravotníctva, vzdelávania a sociálneho zabezpečenia pre srbskú menšinu v Kosove.

kosovo Čítajte aj V Kosove padli tresty za zabitie umierneného srbského politika Ivanoviča

Kosovo, v ktorom žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, Belehrad ho však stále považuje za svoju provinciu. Z približne 1,8 milióna obyvateľov Kosova je asi 120-tisíc etnických Srbov, z ktorých je väčšina lojálnych Belehradu a odmieta rozhodnutia Prištiny.

TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #NATO #Srbsko #Kosovo #Albánci