Začiatkom tohto leta sa naskytla vzácna príležitosť spôsobiť bolestný úder a zlikvidovať desiatky stíhacích bombardérov Su-34, ktoré sa nachádzali na ruskej leteckej základni Malševo Voroneže a boli dostatočne blízko na úder americkými raketami ATACMS, uvádza magazín Forbes a dodal, že ich tam zaparkoval 47. gardový bombardovací pluk ruského letectva.
Voronež Malševo je primerane dobre bránená základňa, takže Ukrajinci požiadali o povolenie odpáliť na základňu rakety amerického raketového systému ATACM, ktoré je veľmi zložité zachytiť, vysvetľuje magazín.
Biely dom však povedal nie. USA povoľovali Ukrajine udrieť strelami ATACMS na ruské ciele len na Rusmi okupovanom ukrajinskom území, vrátane Krymu, Forbes.
Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.
V júni sa na základni Malševo nachádzali desiatky stíhačiek Su-34, schopných niesť ničivé kĺzavé bomby. „Veľký počet stíhačiek umiestnených na letisku umožňuje nasadiť bomby súčasne a zasiahnuť viac cieľov na ukrajinskom území naraz,“ vysvetlil portál Frontelligence Insight zameriavajúci sa na monitoring ruských síl. Objasnil prečo Rusi koncentroval toľko cenných lietadiel na jedno miesto.
Rusi v tom čase úpenlivo pozorovali diplomaciu okolo ATACMS – a urobili zriedkavé proaktívne rozhodnutie stiahnuť bombardéry Su-34 z Voronež Malševo a ďalších pohraničných letísk. Dnes sú mnohé stíhačky na leteckých základniach stovky kilometrov od hraníc.
Nie sú nezraniteľné pre ukrajinské drony, sú však v bezpečí pred strelami ATACMS. Prítomnosť bombardérov v pomerne otvorenom priestore bola práve takou vzácnou príležitosťou, po ktorej Ukrajinci usilovne pátrajú. Ak Biely dom niekedy povolí nálety ATACMS na ruské základne, môže byť neskoro. Najcennejšie ciele môžu byť príliš ďaleko, dodal portál.
Ruské bombardéry Suchoj Su-34 sprevádzané lietadlami Su-35 vykonávajú veľké denne množstvo bojových letov a vypúšťajú riadené kĺzavé bomby na ukrajinské pozície do vzdialenosti až 40 kilometrov pozdĺž frontovej línie. Môžu niesť stovky kilogramov výbušnín a umožňujú preraziť bunkre, zasiahnuť ukrajinské jednotky aj civilistov.
„Bohužiaľ, v mestskom prostredí je ich veľké a časté používanie vysoko efektívne,“ uviedla ukrajinská analytická skupina Frontelligence Insight. "Aj keď nezasiahnu celé budovy, môžu sa zrútiť v priebehu niekoľkých sekúnd, čím sa stanú nepoužiteľnými na obranné účely,“ vysvetlil Frontelligence Insight. Stratégia ‚spálenej zeme‘ im pomohla napríklad pri obsadení ukrajinskej Avdijivky.
Ruská taktika vojny - totálne spálená zem. Zábery mesta Časiv Jar pripomínajú apokalyptické výjavy.
Najvyššou prioritou vlády v Kyjeve je otupiť leteckú bombardovaciu kampaň ničením bombardérov a kĺzavých bômb. Ukrajincom sa už niekoľkokrát podarilo bolestivo udrieť na ruské letecké základne, ako napríklad Morozovsk na juhozápade Ruska a zlikvidovať niekoľko kusov Su-34. Ale na ukončenie rozsiahleho ruského bombardovania musí Ukrajina zničiť ďaleko viac týchto stíhacích bombardérov.