V hre je aj referendum, Srbi opäť protestovali proti ťažbe lítia. Vučič hovorí o terore a hybridnej vojne Západu

Tisícky ľudí demonštrovalo v sobotu v srbskom hlavnom meste Belehrad proti plánovanej ťažbe lítia v Srbsku, informuje TASR podľa agentúry DPA.

11.08.2024 10:36 , aktualizované: 20:04
srbsko Foto:
Protest proti ťažbe lítia v srbskom Belehrade v sobotu 10. augusta 2024. Na demonštráciu prišli tisíce ľudí napriek varovaniu vlády o údajných plánovaných nepokojoch, ktorých cieľom je údajne zvrhnúť vládu populistického prezidenta Aleksandara Vučiča.
debata (3)

Ochrancovia životného prostredia namietajú, že je to pre prostredie vysoko toxické.

Demonštranti sa po výzvach niekoľkých zoskupení na ochranu životného prostredia zhromaždili pod heslom „Nebude tu žiadna ťažba“. Niektorí z protestujúcich zablokovali na dvoch miestach aj vlakovú dopravu.

Polícia spočiatku nezasahovala. Na začiatku protestov niektorí lídri demonštrácie avizovali, že v krajine dôjde k ďalším blokádam dopravy v nasledujúcich dňoch, podrobnosti však neuviedli.

Hovoria o sprisahaní

Srbský prezident v nedeľu obvinil demonštrantov, že sú súčasťou hybridnej vojny proti jeho vláde podporovanej Západom. Zaviazal sa pritom, že podnikne ostré právne kroky proti demonštrantom, ktorí v sobotu blokovali železničnú a cestnú dopravu.

Ľudí zo staníc vyhnala v nedeľu ráno poriadková polícia. Minister vnútra Ivica Dačić uviedol, že 14 ľudí priviedli na vypočúvanie. Polícia podľa neho pracuje na identifikácii všetkých páchateľov, ktorí budú čeliť obvineniam.

Ľudia vyšli do ulíc napriek varovaniam srbských predstaviteľov, ktorí hovorili o tom, že sa sprisahali s cieľom zvrhnúť Vučića a jeho vládu. Populistický prezident už skôr vyhlásil, že dostal tip od ruskej spravodajskej služby o tom, že nešpecifikované západné mocnosti plánujú „masové nepokoje a prevrat“ s cieľom zbaviť ho moci. Vládni predstavitelia a štátom kontrolované médiá spustili veľkú kampaň proti sobotňajšiemu protestu.

Vučić v nedeľu povedal novinárom, že hlavný protest bol usporiadaný demokraticky, ale blokovanie dopravy na diaľnici predstavovalo „teror menšiny nad väčšinou“. „Je to súčasť hybridného prístupu", ktorého cieľom je zvrhnúť vládu, vyhlásil. „Vedeli sme o všetkom podrobne. Myslíte si, že ste niekoho prekvapili… Vždy sme boli zdržanliví, bez násilia sme zabezpečovali poriadok v krajine, bez problémov," dodal.

Aká je budúcnosť áut? Elektromobily, alebo vzniknú bezemisné spaľovacie motory?
Video

Dohoda o zásobovaní lítiovými batériami medzi Srbskom a EÚ bola uzavretá na „summite o kritických surovinách“ v Belehrade, na ktorom sa zúčastnil nemecký kancelár Olaf Scholz. Dohoda by mohla znížiť závislosť Európy od Číny a priblížiť Srbsko, ktoré má úzke vzťahy s Ruskom a Čínou, k EÚ.

Srbsko má rozsiahle ložiská lítia v údolí rieky Jadar neďaleko mesta Loznica neďaleko hraníc s Bosnou, kde sa nachádza sporný projekt ťažobnej spoločnosti Rio Tinto. Srbský súd začiatkom júla povolil tamojšej vláde obnoviť tento projekt, ktorý bol pozastavený od masových protestov v roku 2022. Podľa AP boli tieto protesty doposiaľ najväčšou výzvou, ktorej bol srbský prezident Vučič vystavený.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok so štátnou...
Požiar elektromobilu v imitovanej garáži.
+13Auto v garáži pred vznietením.

Vláda vtedy pre obavy ľudí z dôsledkov pre životné prostredie zrušila povolenia udelené spoločnosti Rio Tinto. Súd vyhlásil, že zrušenie týchto povolení „nebolo v súlade s ústavou a zákonom“.

Prezident Vučič oznámil, že akékoľvek výkopové práce sa nezačnú skôr než v roku 2028 a vláda si pred povolením výkopových prác vyžiada pevné environmentálne záruky. Niektorí vládni predstavitelia naznačili, že by sa o tejto otázke mohlo konať aj referendum.

Tesla-Model Y Čítajte viac Slabota: Ku koncu roku 2023 tvorili elektromobily len 1,7 % vozového parku EÚ
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #lítium #ťažba lítia