902. deň: Okupanti vystupňovali svoje útoky v smere na Pokrovsk. Praha Moskve: Kyjev sa môže brániť aj na území Ruska

Ruské jednotky v uplynulých 24 hodinách vystupňovali svoje útoky v smere na Pokrovsk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, uviedlo velenie ukrajinských ozbrojených síl. Zo 134 bojových stretov, ktoré sa odohrali v uplynulom dni, pripadla viac ako tretina práve na úsek frontu pri Pokrovsku. Medzinárodné právo podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského Ukrajine umožňuje, aby sa proti ruskej agresii bránila aj na území Ruska.

13.08.2024 06:30 , aktualizované: 23:40
Ruský okupant Foto:
Ruský vojak na motorke smeruje k ukrajinským pozíciám na bližšie neurčenom mieste na Ukrajine, 12. augusta 2024
debata (658)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 902 dní
  • Ukrajinské úrady hlásia jedného zraneného po ruskom útoku na mesto Sumy
  • Z okresu v ruskom pohraničí sa pre ukrajinské výpady evakuovalo 11-tisíc ľudí
  • Rusi vystupňovali svoje útoky v smere na Pokrovsk, hlási Kyjev
  • EÚ zaslala Ukrajine finančnú pomoc vo výške 4,2 miliardy eur
Rusi presúvajú vojenskú techniku do Kurskej oblasti
Video
Zdroj: MO RF
Kursk / Armáda / Ťažká technika / Čítajte viac 901. deň: Ukrajinci kontrolujú už tisíc km² ruského územia. Vpád do Kurskej oblasti si vyžiadal 12 obetí

23:40 Lotyšsko poskytne Ukrajine takmer 500 dronov rôzneho typu na podporu vo vojne proti Rusku, uviedli v utorok predstavitelia v Rige. Lotyšská vláda sa tiež rozhodla odovzdať ukrajinským bezpečnostným orgánom 30 jazdených policajných vozidiel. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Ešte v júli Lotyšsko oznámilo, že postupne dodá Ukrajine viac ako 2 500 dronov v hodnote štyroch miliónov eur. Podľa ministerstva obrany má ich výrobu na starosti sedem lotyšských spoločností.

Kyjev sa už viac ako dva roky bráni proti agresii Moskvy a je do veľkej miery závislý od podpory Západu v oblasti vojenského vybavenia.

Lotyšsko, ktoré hraničí s Ruskom i Bieloruskom, zároveň vedie spolu s Britániou alianciu, ktorej cieľom je dodať Ukrajine milión dronov. Spolok s približne 12 členmi sa zaviazal investovať do výroby dronov a následných dodávok týchto bezpilotných lietadiel a ich súčiastok Ukrajine.

22:28 Európska komisia v utorok poslala Ukrajine finančnú pomoc vo výške takmer 4,2 miliardy eur. Financie sú určené na „udržanie chodu ukrajinského štátu, ktorý bojuje o svoje prežitie“, uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„Európa stojí pevne za Ukrajinou,“ uviedla von der Leyenová na sociálnej sieti X a poukázala na to, že spoločne s členskými štátmi už EÚ Ukrajine poskytla pomoc vo výške takmer 114 miliárd eur.

Nová pomoc je súčasťou Plánu EÚ pre Ukrajinu, ktorý komisia schválila ešte v apríli. Na základe dohodnutého plánu EÚ Ukrajine do roku 2027 poskytne finančnú pomoc vo výške 50 miliárd eur. Spoločne s utorkovou platbou už Únia Kyjevu v rámci tohto mechanizmu zaslala 12 miliárd eur.

Finančné prostriedky sa použijú na vyplácanie miezd a dôchodkov, na poskytovanie základných služieb a podporu procesu povojnovej obnovy. Prijatím podmienok plánu EÚ sa Ukrajina zaviazala uskutočniť reformy riadenia verejných financií a správy štátnych podnikov.

Ukrajina je oficiálnym kandidátom na vstup do EÚ od júna 2022. Ruskej invázii odoláva už dva a pol roka a finančná pomoc zo strany EÚ a ostatných štátov je kľúčová pre základný chod štátu. (tasr/dpa)

21:30 Vladimir Putin vymenoval svojho poradcu a niekdajšieho tajomníka Rady bezpečnosti Ruskej federácie (SBRF) Nikolaja Patruševa za šéfa nového vládneho orgánu pre činnosť v oblasti námorníctva. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Súčasťou Námorného kolégia budú výbory zodpovedné za rozvoj námorných aktivít Ruska a jeho vojenských flotíl či za obranu ruských záujmov v Arktíde, uvádza sa v dekréte, ktorý vydal Kremeľ.

Patrušev (73) je blízkym spojencom Putina, pričom obaja spoločne pôsobili v 70. rokoch minulého storočia v sovietskej tajnej službe KGB. Patrušev bol tajomníkom Rady bezpečnosti 16 rokov do mája 2024. Predtým viedol od roku 1999 Federálnu bezpečnostnú službu (FSB), pričom v tejto funkcii nahradil vtedy samotného Putina.

Kremeľ v máji oznámil, že Patrušev sa ujme nových povinností v oblasti lodiarstva po tom, čo ho Putin nahradil na poste tajomníka SBRF dlhoročným ministrom obrany Sergejom Šojguom. Šéf Kremľa k týmto zmenám na vysokých postoch pristúpil po inaugurácii na začiatku svojho v poradí už piateho funkčného obdobia.

20:26 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba hovoril so šéfom diplomacie Európskej únie Josepom Borrellom o ukrajinskej vojenskej operácii v ruskej pohraničnej Kurskej oblasti. Oznámil to v utorok samotný Kuleba na sociálnej sieti X.

„Počas nášho telefonátu s Josepom Borrellom sme sa sústredili na kroky na rozšírenie spolupráce medzi Ukrajinou a EÚ v oblasti výroby a dodávania zbraní. Josepa som tiež informoval o podrobnostiach operácie Ukrajiny v Kurskej oblasti,“ uviedol Kuleba.

Rusko vedie v Kurskej oblasti od utorka minulého týždňa intenzívne boje s viac ako tisíckou ukrajinských vojakov. Ide o najväčšiu ukrajinskú cezhraničnú operáciu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento utorok oznámil, že ukrajinské sily kontrolujú v Kurskej oblasti 74 obcí. Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tichyj však v utorok povedal, že Ukrajina nemá záujem o prevzatie územia, ktoré počas cezhraničného vpádu získala.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v utorok uviedol, že kroky Ukrajiny na bojisku majú Rusko prinútiť zúčastniť sa na mierovom summite. Podľa agentúry Reuters Podoľak odkazoval práve na operáciu v Kurskej oblasti. (tasr/reuters)

19:44 Civilistov, ktorých ruské úrady evakuujú z Kurskej oblasti, presunú na Ruskom okupované územia ukrajinskej Záporožskej oblasti. Ako referuje web Ukrajinská pravda, na komunikačnej platforme Telegram to oznámil úradujúci gubernátor ruskej Kurskej oblasti Alexej Smirnov.

Podľa Smirnova dočasné ubytovanie evakuovaným ľuďom ponúkol Rusmi dosadený šéf okupovanej časti Záporožskej oblasti Jevhen Balyckyj. Má to byť ubytovanie na pobreží Azovského mora medzi mestom Berďansk a obcou Kyrylivka. „Prvé skupiny ľudí prepravia do dočasných ubytovacích centier v Záporožskej oblasti v najbližšej budúcnosti," napísal Smirnov.

19:03 Ukrajinské sily údajne kontrolujú 74 obcí v ruskej Kurskej oblasti. Ukrajinské vojská za uplynulých 24 hodín postúpili jeden až tri kilometre do hĺbky ruského územia a zabrali ďalších 40 štvorcových kilometrov. V utorok to oznámili ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a hlavný veliteľ ozbrojených síl Olexandr Syrskyj. TASR informácie prevzala z agentúr Reuters a AFP.

Ukrajinský prezident uviedol, že „napriek ťažkým a intenzívnym bojom postup našich síl v Kurskej oblasti pokračuje“.

V pondelok Syrskyj informoval, že Ukrajina kontroluje asi 1000 štvorcových kilometrov ruského územia. Gubernátor Kurskej oblasti Alexej Smirnov v pondelok uviedol, že ukrajinské sily majú pod kontrolou 28 pohraničných ob­cí.

Rusko vedie v Kurskej oblasti od minulého utorka intenzívne boje s viac ako tisíckou ukrajinských vojakov. Ide o najväčšiu ukrajinskú cezhraničnú operáciu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.

18:33 Ruské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo moldavského chargé d'affaires Alexandra Chetrara. Tlmočilo mu „vážne znepokojenie“ nad medializovanými správami o tom, že v Moldavsku údajne budú umiestnené americké stíhačky F-16 určené pre Ukrajinu. Moldavsko to poprelo. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters, Moldpres a TASS.

Ruské ministerstvo uviedlo, že Moskva je znepokojená špekuláciami o tom, že stíhačky F-16 by mohli byť umiestnené na moldavských letiskách a následne z nich podnikať útoky na ruské územie.

Zelenskyj prvýkrát ukázal stíhačky F-16, ktoré má Kyjev na Rusov
Video

„Ruskí diplomati vyzvali moldavskú stranu, aby prísne dodržiavala neutrálny štatút, ktorý je základom štátnosti Moldavskej republiky, a aby nepodnikala žiadne kroky, ktoré by mohli prispieť k eskalácii ukrajinskej krízy, ktoré by svedčili o účasti Kišiňova v nej a ktoré by mali deštruktívny vplyv na situáciu v Podnestersku (separatistický región v Moldavsku, pozn. TASR),“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva.

Kišiňov túto špekuláciu okamžite odmietol. Moldavské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že ruské ministerstvo čerpalo informácie z falošných správ na internete. „Moldavská republika neprijíma a nebude prijímať zbrane a vojenské vybavenie určené pre Ukrajinu, a to vrátane lietadiel,“ ozrejmilo. Ruskému rezortu odporučilo, aby informácie čerpal z oficiálnych zdrojov.

17:14 Európska komisia uvoľnila finančnú pomoc pre Ukrajinu v sume takmer 4,2 miliardy eur. Ide o pomoc v rámci nástroja na roky 2024 až 2027, prostredníctvom ktorého Európska únia Kyjevu plánuje poskytnúť do 50 miliárd eur vo forme grantov a úverov na udržanie makro-finančnej stability. EK o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Doteraz Únia v rámci tohto nástroja Ukrajine poskytla financie v objeme 12 miliárd eur. Rada EÚ totiž dospela k záveru, že Ukrajina dostatočne splní ukazovatele reformného úsilia. Ide riadenie verejných financií, riadenie štátnych podnikov, tvorbu podnikateľského prostredia, energetickú politiku a proces odmínovania.

EU Dollar Euro Parity Explainer Čítajte viac Európska únia schválila uvoľnenie 1,4 miliardy eur zo zmrazených ruských aktív pre Ukrajinu

Financovanie Plánu pre Ukrajinu je podmienené plnením vopred dohodnutých kvartálnych reformných a investičných ukazovateľov schválených Radou EÚ.

16:35 Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že zastavilo pokus Ukrajiny preniknúť hlbšie do Kurskej oblasti, zatiaľ čo predstaviteľ ukrajinského ministerstva zahraničných vecí oznámil, že Kyjev nemá v úmysle okupovať ruské územie.

Ruské armádne jednotky, čerstvé zálohy, armádne lietadlá, tímy s bezpilotnými lietadlami a delostrelecké sily zabránili ukrajinským obrneným mobilným skupinám v pohybe hlbšie do Ruska, v blízkosti dedín Obščij Kolodez, Snagost, Kaučuk a Alexejevskij, uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva obrany.

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tychyj medzitým uviedol, že cieľom cezhraničnej operácie je chrániť ukrajinskú pôdu pred útokmi na veľké vzdialenosti z Kurskej oblasti. „Ukrajina nemá záujem okupovať územie Kurskej oblasti, ale chceme chrániť životy našich ľudí,“ povedal Tychyj, ktorého citovali miestne médiá.

15:27 Ukrajina nemá záujem o prevzatie územia, ktoré získala počas cezhraničného vpádu do ruskej Kurskej oblasti, povedal v utorok hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tichyj. Ukrajinské operácie v tejto oblasti označil za „absolútne legitímne“.

Vladimir Putin / Valerij Gerasimov / Čítajte viac Kyjev o dobyté územie nemá záujem. Prezradil, kedy skončia nájazdy do Ruska

12:35 Ukrajinské sily zrejme postúpili hlbšie do Kurskej oblasti napriek tvrdeniam ruských vojenských blogerov, že sa ruským silám podarilo stabilizovať frontovú líniu, uviedli analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny. Súčasne ale zapochybovali nad tvrdením veliteľa ukrajinskej armády generála Oleksandra Syrského, že sa ukrajinským silám podarilo ovládnuť približne tisíc kilometrov štvorcových ruského územia.

Olexander Syrskyj Čítajte viac Tisíc kilometrov štvorcových? Americkí experti spochybnili úspechy Kyjeva v Kursku. Čo ukazujú dáta?

11:48 Ruské jednotky v uplynulých 24 hodinách vystupňovali svoje útoky v smere na Pokrovsk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, uviedlo velenie ukrajinských ozbrojených síl. Zo 134 bojových stretov, ktoré sa odohrali v uplynulom dni, pripadla viac ako tretina práve na úsek frontu pri Pokrovsku.

"Na pokrovskom smere naši obrancovia odrazili 52 útokov nepriateľa pri obciach Kalinove, Sucha Balka, Jelizavetivka, Zelene Pole, Novooleksandrivka, Hrodivka, Mykolajivka, Želanne, Skučne, Pantelejmonivka, Tymofijivka, Novoželanne, Ptyče na bojisku. Najviac útokov bolo pri Hrodivke a Želanne, ktoré sa nachádzajú približne 20 kilometrov od Pokrovska.

Intenzita bojov pri Pokrovsku stúpla po tom, čo Ukrajina podnikla prekvapivý vpád cez hranice do ruskej Kurskej oblasti. Niektorí vojenskí analytici to považujú za pokus odlákať ruské sily od ich hlavných ofenzív na východe Ukrajiny.

Ruské sily sa už mesiace pokúšajú postúpiť k Pokrovsku ako dôležitému logistickému uzlu a k postupu využívajú svoju početnú prevahu. Ukrajinské velenie dnes zmienilo 52 ruských útokov pri Pokrovsku, čo predstavuje zjavný nárast oproti 28 až 42 útokom za deň, hláseným minulý týždeň. Viac ruských útokov hlásila ukrajinská strana naposledy v prvých augustových dňoch, než začal cezhraničný útok na Kurskú oblasť. (reuters, čtk)

11:25 Ukrajinský generálny štáb obmedzuje pohyb civilistov v dvadsaťkilo­metrovom pásme pri hraniciach s Ruskom v Sumskej oblasti na severovýchode krajiny. Vojaci v oznámení na sociálnych sieťach uviedli, že sa tak deje vzhľadom na väčšiu intenzitu bojov a nasadenie ruských diverzných a prieskumných skupín.

Ukrajinská Sumská oblasť susedí s ruskou Kurskou oblasťou, kam pred týždňom prekvapivo vpadli ukrajinské jednotky a ruským silám sa ich doposiaľ nepodarilo z ruského územia vytlačiť. Ukrajina sa od februára 2022 bráni rozsiahlej ruskej ozbrojenej agresii.

„V súvislosti so zvýšením intenzity bojových akcií, zintenzívnením činnosti diverzných a prieskumných skupín špeciálnych síl nepriateľa a v záujme zachovania životov civilného obyvateľstva a vojenského personálu zaviedlo vojenské velenie obmedzenie pohybu všetkých kategórií občanov v dvadsaťkilo­metrovom pohraničnom pásme Sumskej oblasti,“ napísal generálny štáb na sociálnej sieti a požiadal o pochopenie pre „dočasné obmedzenia“.

Prístup do pohraničného pásma si majú uchovať ukrajinskí občania, ktorí majú v dokladoch potvrdený pobyt v danom pásme. (čtk)

10:45 Ruské drony v noci na utorok zaútočili na energetickú infraštruktúru v Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny a spôsobili výpadky elektriny. Uviedla to ukrajinská energetická spoločnosť Ukrenerho, píše TASR na základe správy agentúry Reuters.

V niektorých častiach Černihivskej oblasti sa po dronovom útoku podarilo obnoviť dodávky elektriny pre domácnosti a priemyselných odberateľov, napísala spoločnosť Ukrenerho vo vyhlásení zverejnenom na platforme Telegram.

10:29 Medzinárodné právo podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského Ukrajine umožňuje, aby sa proti ruskej agresii bránila aj na území Ruska. Napísal to v utorok na sociálnej sieti X v reakcii na postup ukrajinskej armády v ruskej Kurskej oblasti, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Medzinárodné právo umožňuje Ukrajine viesť obranu aj na území agresora. Ruská agresia proti Ukrajine od roku 2014 ničí životy miliónom nevinných ľudí. Ak chceme spravodlivý mier a nie jeho ilúziu, riešením je stav, keď sa všetky armády vrátia na medzinárodne uznávané hranice,“ napísal Lipavský.

Ruské sily sa od minulého týždňa snažia odraziť najväčší vpád ukrajinskej armády na ruské územie od februára 2022, keď Moskva spustila inváziu na Ukrajinu. V dôsledku cezhraničných výpadov ukrajinskej armády sa z ruského prihraničného Krasnojaružského okresu v Belgorodskej oblasti podľa stanice BBC evakuovalo už takmer všetko jeho civilné obyvateľstvo.

10:17 Juhokórejské úrady tvrdia, že ruský úrad pre bezpečnosť v agrosektore schválil zásielku 447 kôz do Severnej Kórey. Informovala o tom v utorok juhokórejská agentúra Jonhap, podľa ktorej cieľom projektu je poskytovanie mliečnych výrobkov severokórejským deťom v čase chronického nedostatku potravín.

Ako na svojom webe napísal ruský úrad Rosseľchoznadzor, po veterinárnej kontrole bolo v rámci prvej zásielky do Severnej Kórey prevezených 432 samíc a 15 capov špičkového mliekového plemena. Zásielka bude doručená z Leningradskej oblasti na severe európskej časti Ruska do severokórejského pohraničného mesta Rason.

Ako severokórejské štátne médiá informovali ešte 9. augusta, veľkokapacitné kozie farmy boli vybudované napríklad v okolí prístavného mesta Nampcho na západe KĽDR. Médiá dodali, že samospráva podnecuje úsilie o zvýšenie počtu kôz dobrého plemena v snahe zvýšiť produkcia mliečnych výrobkov.

Agentúra Jonhap podotkla, že tento krok prišiel v čase, keď Severná Kórea a Rusko posilnili rozsah svojej spolupráce po minuloročnom summite medzi vodcom Severnej Kórey Kim Čong-unom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

9:40 V dôsledku cezhraničných výpadov ukrajinskej armády sa z ruského prihraničného okresu Krasnojaružskij v Belgorodskej oblasti evakuovalo už takmer všetko jeho civilné obyvateľstvo. Vo videopríspevku na sieti Telegram, z ktorého citovala britská stanica BBC, to v utorok ráno potvrdil gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov.

Evakuácia sa začala v pondelok ráno. V ten istý deň ruské úrady uzavreli vstup do oblasti, poznamenáva TASR.

Podľa Gladkova svoje domovy v Krasnojaružskom okrese opustilo viac ako 11.000 ľudí. Podľa sčítania ľudu z roku 2021 v okrese žilo o niečo viac ako 14.000 ľudí. Nachádza sa na severozápade Belgorodskej oblasti, neďaleko tých oblastí Kurskej oblasti, kam minulý týždeň vstúpili jednotky ukrajinskej armády.

Predtým sa objavili aj správy o útoku ukrajinskej jednotky na hraničný priechod Kolotilovka nachádzajúci sa v Belgorodskej oblasti. Pred začatím operácie ukrajinských ozbrojených síl v tomto regióne bol priechod Kolotilovka-Pokrovka jediným aktívnym priechodom na rusko-ukrajinskej hranici.

9:21 Ruské sily v noci na dnes zasiahli kritickú infraštruktúru v meste Sumy, správnom stredisku Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Úrady potvrdili jedného raneného, uviedol dnes na svojom webe list Ukrajinska pravda. Sumská oblasť susedí s ruskou Kurskou oblasťou, kam pred týždňom vpadli ukrajinské jednotky.

V dôsledku ruského útoku, podniknutého letectvom a raketami, časť mesta zostala bez prúdu a tiež bez dodávok plynu. Ruský útok poškodil elektrické vedenie, rozvod plynu, budovu nemocnice a niekoľko áut, spresnila oblastná vojenská správa.

8:30 Súd v Peru poslal do väzby Ukrajinca, ktorý čelí obvineniu, že zabil a rozštvrtil ruskú občianku pri duševnej liečbe v Amazonii. Píše to dnes agentúra AFP. Muž sa k činu priznal s tým, že konal pod vplyvom omamných látok.

Súd uvalil deväťmesačnú väzbu na Ukrajinca pre nebezpečenstvo úteku do zahraničia. Ten sa na súde k činu priznal. Uviedol, že pred činom požil halucinogénne huby a nápoj ayahuasca, ktorý má psychedelické účinky. Ženu vraj zabil v snahe zachrániť jej dušu, o ktorej sa domnieval, že je pod kontrolou zlých síl.

Čin sa stal minulý týždeň v stredisku pre duševnú terapiu v lokalite Yurimaguas, ktorá sa nachádza v peruánskej Amazonii. Tieto strediská, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na zahraničnú klientelu, ponúkajú alternatívne terapie a rituály. Kvôli vyšetrovaniu bolo stredisko dočasne uzavreté.

7:10 Rusko v noci na dnes vyslalo na Ukrajinu dve balistické rakety a bezmála 40 dronov, uviedlo ukrajinské letectvo. Moskva hlási 14 ukrajinských dronov zničených v troch prihraničných oblastiach.

Tridsať z celkovo 38 ruských dronov zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana v spolu ôsmich oblastiach, uviedlo letectvo. Vyhlásenie nespomína, čo sa stalo so zvyšnými dronmi a dvojicou rakiet typu Iskander-M či KN-23.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeden ukrajinský bezpilotný lietadlo bol zostrelený nad Voronežskou a Belgorodskou oblasťou a 12 nad Kurskou oblasťou, do ktorej pred týždňom vpadli ukrajinské jednotky a odvtedy sa tam ruská strana snaží ich postup zastaviť.

6:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok opäť spomenul potrebu získať súhlas od západných partnerov na použitie nimi dodaných zbraní dlhého doletu proti vojenským a logistickým cieľom priamo na ruskom území.

„Je to niečo, čo môže významne priblížiť spravodlivý koniec tejto vojny a tiež zachrániť tisíce ukrajinských životov pred ruským terorom… Rusko musí byť donútené k mieru, keď chce (ruský prezident Vladimir) Putin tak veľmi pokračovať v boji,“ uviedol ukrajinský prezident.

V pondelok Zelenskyj pripomenul haváriu ruskej jadrovej ponorky Kursk, ktorá sa potopila presne pred 24 rokmi v Barentsovom mori, pričom zahynulo všetkých 118 členov posádky. „Vidíme, ako sa Rusko za Putinových čias skutočne pohybuje: pred 24 rokmi sa stala katastrofa Kursku – symbolický začiatok jeho vlády. Teraz môžete vidieť, čo je pre neho koniec. Aj Kursk. Katastrofa jeho vojny,“ uviedol ukrajinský prezident. Putin sa stal úradujúcim prezidentom na sklonku roka 1999, následne zvíťazil vo voľbách a od mája sa ujal funkcie ako zvolený prezident. Po tragédii ponorky Kursk čelil kritike za to, že ihneď neprerušil dovolenku a že Moskva otáľala s prijatím zahraničnej pomoci.

Krok Ukrajiny je veľmi riskantný, uviedli niektorí pozorovatelia. V Kyjeve bolo dlhé mesiace verejným tajomstvom, že prezident naliehal na svojich vojenských veliteľov, aby spustili letnú ofenzívu, uviedol v nedeľu britský denník Times.

Vzhľadom na problémy s ľudskou silou a zdrojmi Ukrajiny váhali. Zelenskyj sa však zúfalo snaží zvrátiť naratív, že Ukrajina prehráva vojnu. Úspechy v Čiernom mori a proti ruským silám na Kryme nepriťahujú pozornosť sveta, keď je armáda jeho krajiny pomaly, ale neúprosne vytláčaná z väčšieho územia na východnej Ukrajine, píše Times. Zelenskyj sa snaží nájsť spôsob, ako zastaviť alebo zvrátiť túto dynamiku. Táto strategická vojenská voľba je do značnej miery jeho štýl: odvážny a riskantný.

„Politickí vodcovia, často bez vojenských skúseností, musia prijímať veľké strategické rozhodnutia a vojenskí šéfovia robia všetko pre to, aby fungovali. Keď sa Zelenskyj, komik, z ktorého sa stal politik, objavil na ulici v Kyjeve len niekoľko hodín po ruskej invázii v roku 2022, aby vyhlásil, že nikam nejde a Ukrajina bude bojovať, urobil najväčšie strategické rozhodnutie svojho života. Tento týždeň urobil druhé najväčšie – a pravdepodobne aj riskantnejšie,“ dodáva Times.

Pre Ukrajinu je útok pri Kursku nebezpečný a môže viesť k vojenskému kolapsu, povedal zase vojenský expert Gustav Gressel z European Council on Foreign Relations pre nemecký magazín Der Spiegel. Z dlhodobého hľadiska bude pre Ukrajinu ťažkú udržať si takéto veľké územie – vyžaduje si to viac zbraní a vojakov, ktorých ale Kyjev nemá. Rusi majú presilu v ľuďoch i technike, uviedol. Ruská ofenzíva podľa neho v Donbase nespomaľuje, Ukrajinci tam potrebujú oddych a rotáciu, ale nové sily vrhli ku Kursku.

Podľa Gressela Kyjev dúfa, že sa mu podarí zmocniť zariadení strategickej infraštruktúry (napríklad Kurská jadrová elektráreň) a prinúti Rusko podpísať dohodu o prímerí a výmene území. Ukrajina však podľa jeho názoru podceňuje dôsledky zlyhania tohto plánu. Myslí tým prípadné zníženie podpory Západu, keď kurská operácia zlyhá.

V pondelok šéf Kremľa na porade s účasťou gubernátorov pohraničných regiónov uviedol, že Ukrajina sa útokom na ruskú Kurskú oblasť pokúsila zlepšiť svoje vyjednávacie pozície, spomaliť ruský postup na iných úsekoch frontu, zastrašiť ruskú spoločnosť a destabilizovať pohraničné oblasti. Za hlavnú úlohu označil vyhnanie nepriateľa z ruského územia.

Úradujúci gubernátor Kurskej oblasti Alexej Smirnov v pondelok na porade s ruským prezidentom Vladimirom Putinom uviedol, že Ukrajinci obsadili 28 obcí, prenikli do hĺbky 12 kilometrov, pričom nový front je široký 40 kilometrov. Kurská oblasť má takmer 30 000 kilometrov štvorcových.

Analytici ukrajinského projektu DeepState, ktorý má blízko k ukrajinskej armáde, na platforme Telegram uviedli, že Ukrajinci kontrolujú asi 44 ruských obcí a osud ďalších desiatich je neznámy. „Odhad je krajne konzervatívny. Skutočné číslo teraz skoro nikto nepozná. Sú tam dediny, kde boli naši vojaci vyfotení, ale nie sú pod našou kontrolou,“ dodal projekt. Neskôr napísal, že podľa jeho informácií Ukrajina kontroluje približne 800 kilometrov štvorcových a na ďalších 230 kilometroch štvorcových je situácia nejasná. Ukrajinskí vojaci majú pod kontrolou približne 1000 kilometrov štvorcových ruskej Kurskej oblasti, vyhlásil zase v pondelok veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj.

Ukrajina sa už vyše 900 dní bráni rozsiahlej ruskej agresii. Inváziu do krajiny nariadil Putin vo februári 2022, a rozpútal tak najväčší pozemný konflikt v Európe od druhej svetovej vojny. Ukrajinci ruský vpád čiastočne odrazili a niektoré svoje územia dobyli späť. Rusi sa ale veľkej časti ukrajinského územia zmocnili a boje pokračujú. Na východe Ukrajiny v poslednom čase invázne vojská pomaly ale trvalo postupujú. V máji Rusi obnovili ofenzívu v Charkovskej oblasti, pričom Putin vtedy tvrdil, že sa tam Rusko snaží vytvoriť nárazníkovú zónu kvôli ukrajinským útokom na ruskú Belgorodskú oblasť. Rusi tam obsadili niekoľko dedín a časť mesta Vovčansk. Ukrajina na miesto vyslala posily a ruský postup zastavila.

© Autorské práva vyhradené

658 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine