Od januára 2022 sa v 16 afrických krajinách objavilo 38 465 prípadov mpoxu a 1 456 nakazených zomrelo. Tento rok je prípadov v porovnaní s minulým rokom o 160 percent viac, píše AFP s odvolaním sa na najnovšie údaje Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v Afrike (Africa CDC), ktoré je orgánom Africkej únie.
„Mpox už prekročil hranice, postihol tisícky ľudí naprieč kontinentom. S ťažkým srdcom, ale s neochvejným záväzkom voči našim ľuďom, voči našim africkým občanom, oznamujem, že vyhlasujeme kvôli kiahňam stav ohrozenia verejného zdravia“ na celom kontinente, uviedol predseda Africa CDC Jean Kaseya.
Čítajte viac JAR hlási prvú obeť ochorenia mpox, testovanie odhalilo päť nakazenýchToto rozhodnutie umožní uvoľniť finančné prostriedky na obstaranie vakcín a celoafrickú reakciu na mpox. Situáciou sa v stredu bude zaoberať aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Jej komisia posúdi, či v súvislosti s touto chorobou vyhlásiť najvyšší stupeň zdravotnej pohotovosti na medzinárodnej úrovni.
Od začiatku tohto roka sa mpox šíri najmä v Kongu, kde zdravotníci evidujú viac ako 13 700 prípadov a 450 úmrtí. Choroba sa pôvodne šírila predovšetkým sexuálnym prenosom, pri novom variante ale k nákaze podľa expertov stačí iba blízky telesný kontakt s infikovanou osobou.
Choroba už sa rozšírila do Kene, Burundi, Stredoafrickej republiky alebo Rwandy, píše BBC. Podľa AFP sa ale niekoľko prípadov objavilo tiež napríklad v Egypte, Maroku alebo Juhoafrickej republike.
Čítajte viac Na Slovensko dorazili prvé vakcíny proti opičím kiahňamChoroba mpox je smrteľná zhruba pre tri percentá nakazených. Nákaza najčastejšie postihuje deti do 15 rokov, ktoré predstavujú 60 percent všetkých nakazených, uvádza Africa CDC.
Mpox je vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša zo zvierat na človeka, ale prenáša sa aj tesným fyzickým kontaktom s osobou nakazenou vírusom. Prejavuje sa vyrážkou s pľuzgierikmi, pacienti tiež trpia horúčkami, prípadne pociťujú celkové vyčerpanie. U ľudí sa táto choroba prvýkrát objavila v roku 1970 práve v Kongu.