Politico pripomenul, že Šefčovič vstúpil do Európskej komisie v októbri 2009, keď nahradil prvého slovenského eurokomisára Jána Figeľa zodpovedného za vzdelávanie. Bolo to počas prvého mandátu šéfa EK Josého Manuela Barrosa.
O štyri mesiace neskôr, keď si Barroso zabezpečil druhé funkčné obdobie na čele exekutívy EÚ, sa Šefčovič stal podpredsedom EK zodpovedným za medziinštitucionálne vzťahy. To isté portfólio, avšak rozšírené aj o strategický výhľad a ďalšie povinnosti, má aj dnes.
Šefčovič pôsobil pod troma predsedami eurokomisie – po Barrosovi to bol Jean-Claude Juncker, keď mal na starosti budovanie energetickej únie, a Ursula von der Leyenová.
Za toto obdobie EÚ prešla dvoma veľkými finančnými krízami, brexitom, pandémiou koronavírusu a vypuknutím ruskej vojny proti Ukrajine s následným vplyvom na krízu cien v energetike. Napriek tomu všetkému Šefčovič nielenže vydržal, ale bol vnímaný ako „človek istoty“, ktorému boli občas pridelené na starosť aj iné dôležité portfóliá či nová pracovná agenda, píše Politico.
Šefčovič v posledných rokoch dohliadal na pobrexitové vzťahy EÚ so Spojeným kráľovstvom, má na starosti aj Európsku alianciu pre batérie, vzťahy so Švajčiarskom a menšími krajinami západnej Európy, ktoré nie sú členmi Únie, a je tiež zodpovedný za spoločné nákupy plynu v rámci reakcie EÚ na krízu v energetike po vypuknutí vojny na Ukrajine.
Čítajte viac Šefčovič: Časti sveta budú neobývateľné a utečenci sa pohnú. Musíme so zelenou dohodou uspieťVlani v októbri ho Von der Leyenová poverila aj dohliadaním na implementáciu Európskej zelenej dohody, jednej z hlavných iniciatív súčasnej eurokomisie, čo prebral po bývalom podpredsedovi EK Fransovi Timmermansovi.
Rekordný Nemec
Politico upozornil, že táto konzistentnosť pravdepodobne urobí zo Šefčoviča nezvyčajného rekordéra v eurokomisii, keďže slovenská vláda sa ho rozhodla znovu vymenovať za člena exekutívy EÚ.
V súčasnosti je tretím najdlhšie slúžiacim komisárom, keď začiatkom augusta bol vo funkcii viac ako 5400 dní. Je takmer isté, že sa posunie na druhé miesto – pred Holanďana Sica Mansholta. Bývalý holandský sociálno-demokratický politik slúžil 5475 dní a bol aj predsedom Európskej komisie.
Šefčovič však má dobré šance na to, aby obsadil prvé miesto z pohľadu odslúžených dní a vystriedal na čele tohto rebríčka Wilhelma Haferkampa. Bývalý nemecký politik, tiež z tábora sociálnych demokratov, slúžil 6 397 dní – v rokoch 1967 až 1985 – a bol eurokomisárom 18 rokov. Šefčovič by Haferkampove prvenstvo mal prekonať 8. apríla 2027.