Detaily útoku na Nord Stream: Profily páchateľov a ako vyhodili do vzduchu plynovody

O tom, kto stojí za poškodením Nord Streamu, sa špekuluje už dva roky. Prestížny americký novinár Seymour Hersh presviedčal, že to bola CIA, iní vinili ruské ponorky či Ukrajincov na výletnej jachte. Dôkazy podporujú tretiu hypotézu.

15.08.2024 19:00
Rusko / Plynovod / Plyn / Potrubie / Energetika / Foto: ,
Na snímke z apríla 2010 ruský robotník na začínajúcej výstavbe plynovodu Nord Stream v zálive Portovaja, 170 km severozápadne od Petrohradu
debata (150)

S vyšetrovaním začalo viacero krajín, no nikto tomu nevenoval toľko úsilia ako Nemci. Zatiaľ čo Dáni a Švédi pátranie začiatkom tohto roka vzdali, Nemcov priviedlo až k možným páchateľom.

Prvou stopou bola podozrivá plachetnica Andromeda, dlhá vyše 15 metrov, na ktorú narazilo už spoločné vyšetrovanie Dánov, Švédov a Nemcov. Pár dní pred podmorským výbuchom sa plavila v blízkosti Nord Streamu. Na jej palube neskôr našli stopy DNA, ale aj odtlačky prstov a stopy po výbušnine, akú použili pri sabotáži.

Záhadné úniky. Sabotáž plynodovov Nord Stream
Video

Jedna z kamier na pobreží ostrova Rügen zachytila ​​bielu dodávku Citroën, ktorú si prenajala skupina „výletníkov“. Jej vodič neskôr vypovedal, že mu nariadili odviezť skupinu Ukrajincov z Poľska do Nemecka, a potom ich vyzdvihnúť. Na predložených fotografiách spoznal Volodymyra Žuravlova.

Jachtu si prenajala schránková spoločnosť z Varšavy, ktorú vlastní ukrajinský podnikateľ. Loď si prostredníctvom e-mailu rezervoval jeho krajan.

Volodymyr Zelenskyj / Valerij Zalužnyj / Čítajte viac Zelenskyj útok na Nord Stream schválil, potom ho na nátlak CIA odvolal. Zalužnyj však rozkaz ignoroval

Vyšetrovateľov pátranie priviedlo k potápačskej škole Scuba Family v Kyjeve, ktorá i na webstránke dávala najavo, akí v nej pracujú vlastenci: „Spravíme všetko možné i nemožné pre víťazstvo. Bojujeme proti nepriateľovi.“

Postupne sa podarilo zrekonštruovať celú trasu plachetnice. Začiatkom septembra 2022 vyplávala na more z prístavu v nemeckom meste Rostock, zastavila sa na ostrovoch Rügen, Bornholm a Christiansø, potom vo švédskom Sandhamne a v poľskom mestečku Kolobreh (Kołobrzeg) sa obrátila na spiatočnú cestu do Rostocku.

Niekde počas tejto plavby sa Andromeda – aspoň podľa predpokladu nemeckých vyšetrovateľov – zdržala na miestach, kadiaľ prechádza Nord Stream.

Jeden alebo viacerí členovia tímu sa ponorili do hĺbky asi 80 metrov, aby na tri zo štyroch potrubí plynovodov pripevnili veľmi silné trhaviny HMX, známe ako oktogén.

Nord Stream Čítajte viac Dánsko uzavrelo vyšetrovanie: Nord Stream bol odpálený úmyselne. Ich závery sú absurdné, tvrdí Kremeľ

Švédsky denník Expressen pritom upozornil, že vôbec nemuselo ísť o obrovské nálože, ako sa spočiatku odhadovalo.

Docent seizmológie na švédskej univerzite v Uppsale Björn Lund napríklad na základe meraní otrasov naznačoval, že zodpovedali explózii zhruba 400 kilogramov TNT. Neskoršie výskumy medzinárodných odborníkov však dokázali, že ide o prehnané množstvo.

Nord Stream Čítajte viac Prvý veľký prielom: Nemci pre sabotáž na Nord Streame vydali zatykač na ukrajinského potápača

Už aj Lund podľa švédskych novín priznal, že sa mýlil. „Netreba na to ani 50 kíl výbušniny. Možno by ste si vystačili aj s 25 kilami,“ spresnil expert.

Ako vysvetlil, nálože nemuseli byť veľké, pretože najväčšiu časť sily, ktorú prístroje po výbuchu zaznamenali, vytvoril stlačený plyn v potrubiach. Aj toto svedectvo podporuje teóriu, že výbušniny mohol zniesť na dno skúsený potápač.

Podľa denníka The Wall Street Journal, ktorý o prípade podrobne informoval, museli sabotéri postupovať veľmi opatrne, pretože už len ponorenie do takej veľkej hĺbky na 20 minút vyžaduje, aby človek následne strávil asi tri hodiny v dekompresnej komore. A ďalších 24 hodín by sa už pod vodu nemal vrátiť, ak nechce riskovať vážne zranenie.

Pomocou svedkov z prístavov, kde jachta kotvila, sa podarilo identifikovať troch z jej šiestich pasažierov – okrem Žuravlova aj 40-ročný manželský pár Jevhena a Svitlanu Uspenských, prevádzkovateľov spomenutej potápačskej školy. Minimálne Jevhen má pritom kvalifikáciu i skúsenosti na to, aby sa mohol ponoriť až k potrubiam Nord Streamu.

nord stream Čítajte viac Washington Post: Kľúčovú rolu pri sabotáži na Nord Stream zohral plukovník ukrajinskej armády

Traja nezávislí svedkovia videli Andromedu plávajúcu pod nemeckou vlajkou v malom prístave vo švédskom Sandhamne. Jedným z nich bol nemecký námorník Thorsten Bruns.

Zakotvil tam neplánovane, pre zlé počasie, 13. septembra 2022, a loď s Ukrajincami stála hneď pred ním. „Bola tam skupina mužov a žena,“ zaspomínal si pre denník Expressen.

Rusko / Plynovod / Plyn / Potrubie / Energetika / Čítajte viac Explózie na Nord Streame: Stopy výbušnín našli na zhabanej jachte

Keďže nastalo nedorozumenie s posádkou plachetnice, Bruns oslovil dvoch mužov z jachty, ktorí však na jeho napomínanie vôbec nereagovali. To, že Andromeda skutočne stála v prístave, potvrdil i jeho prevádzkovateľ a zamestnanec pumpy, kde loď tankovala.

Ďalší svedok si pre Expressen spomenul, že ľudia z plachetnice boli cudzinci. „Rusi, Poliaci alebo niečo také. Boli štíhli, fajčili,“ opísal ich. Podľa neho mohli mať asi 40 rokov a kapitán vraj pôsobil „nesympaticky“. „Bolo zvláštne, že medzi toľkými mužmi bola žena,“ doplnil.

Volodymyr Žuravlov, ukajinský inštruktor... Foto: Facebook
Žuravlov, Nord Stream Volodymyr Žuravlov, ukajinský inštruktor potápania, ktorý mal byť členom záškodníckej skupiny.

Poľský námorník, ktorý si „výletníkov“ všimol na dánskom ostrove Christiansø, začul, že sa rozprávali po ukrajinsky. Andromeda sa do Rostocku vrátila 23. septembra. O tri dni v noci poškodili Nord Stream výbuchy.

Žuravlov aj Svitlana účasť na akcii popreli. „V septembri 2022 som bola na dovolenke v Bulharsku,“ uviedla Uspenská pre magazín Die Zeit s tým, že nepozná ani Žuravlova.

Nord Stream Čítajte viac Stál za zničením Nord Streamu ukrajinský plukovník, či len poslúžil ako obetný baránok?

To je však dokázateľne lož, lebo Žuravlov pre ich školu pracoval ako inštruktor a s Jevhenom sa pozná už dlho, čo dokazujú fotografie z ich spoločného potápania na rieke Dneper v Záporoží z roku 2016.

Zarážajúce je, že sa k prípadu ešte stále nevyjadrili nemecké úrady, ktorých poškodenie plynovodov najviac zasiahlo a pritom patria k najväčším podporovateľom bojujúcej Ukrajiny.

Kto sú podozriví potápači?

Volodymyr Žuravlov (44)

Volodymyr Žuravlov Foto: TELEGRAM/MASH
Volodymyr Žuravlov, Nord Stream Volodymyr Žuravlov

Údajný člen „záškodníckeho tímu“ na palube plachetnice Andromeda, na ktorého Nemecko vydalo už v júni európsky zatykač. S ďalším členom skupiny Jevhenom Uspenským sa pozná dlho, čo dokazujú fotografie z ich spoločného potápania na rieke Dneper v Záporoží v roku 2016.

V jeho potápačskej škole kedysi pracoval ako inštruktor. Je ženatý otec rodiny. Certifikát z roku 2019 potvrdzuje, že absolvoval školenie pre servisného technika na potápačskú výstroj. Reportéri nemeckého týždenníka Die Zeit ho vďaka obchodnému registru vystopovali v poľskom mestečku Pruszków neďaleko Varšavy.

Pôsobil tam ako spoločník vo firme, ktorá inštaluje vykurovacie systémy, tepelné čerpadlá a klimatizácie. Je rodákom z Kyjeva, slúžil v ukrajinskej armáde. V telefonáte s reportérmi magazínu Die Zeit poprel, že by mal niečo spoločné s útokom na Nord Stream.

Jevhen Uspenskyj (40)

Jevhen Uspenskyj Foto: TELEGRAM/MASH
Jevhen Uspenskyj, Nord Stream Jevhen Uspenskyj

Spolu s manželkou Svitlanou prevádzkuje potápačskú školu Scuba Family v Kyjeve. Potápaniu sa venoval už ako dieťa na pobreží Krymu, ako sa zdôveril na internetovej stránke svojej školy.

Spravil si aj certifikáty ako napríklad Tec Deep Diver (na technické potápanie do hĺbky 40 metrov), ale tiež na potápanie s tzv. trimixom, špeciálnou maskou so zmesou troch plynov, ktorá je na to potrebná.

Na webe sú videá, kde ukazuje svoje ponory do jaskýň v hĺbke 70 metrov. Má teda zručnosti, aby sa dokázal dostať i na dno Baltského mora.

Svitlana Uspenská (40)

Svitlana Uspenská Foto: TELEGRAM/MASH
Svitlana Uspenská, Nord Stream Svitlana Uspenská

Podľa príspevkov na sociálnych sieťach je ukrajinskou vlastenkou. Po tom, čo Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu, na svojom facebookovom profile propagovala pomoc pre ukrajinskú armádu. Zbierala tiež peniaze na špeciálne ďalekohľady s termovíziou pre ukrajinských vojakov.

To, že bola na palube jachty, potvrdili nemeckým reportérom svedkovia z prístavov, kde loď kotvila. Účasť na operácii proti Nord Streamu však odmieta.

„V septembri 2022 som bola na dovolenke v Bulharsku,“ uviedla pre Die Zeit s tým, že nepozná ani Žuravlova. Podľa posledných informácií pohrozila žalobou médiám, ktoré ju do prípadu zatiahli.

© Autorské práva vyhradené

150 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #sabotáž #potápači #plynovod #Baltské more #Ukrajina #Nord Stream #vojna na Ukrajine #výbuch plynovodu