Prvý prípad mimo Afriky: Vo Švédsku potvrdili nový variant vírusu opičích kiahní

Vo Švédsku vo štvrtok potvrdili prvý prípad opičích kiahní (mpox) závažnejšieho variantu Clade I. Ide o prvý prípad tohto variantu diagnostikovaný mimo afrického kontinentu, informujú o tom agentúry AFP a Reuters.

15.08.2024 19:15 , aktualizované: 21:54
Mpox, opičie kiahne Foto: ,
Neznámy muž infikovaný ochorením mpox v nemocnici v Konžskej demokratickej republike 16. júla 2024, kde pokračuje v liečbe.
debata (57)

„V popoludňajších hodinách sa nám potvrdilo, že vo Švédsku máme jeden prípad závažnejšieho typu mpox, takzvaný Clade I,“ uviedol na tlačovej konferencii švédsky minister zdravotníctva Jakob Forssmed.

WHO následne vo štvrtok potvrdila, že prípad vírusovej infekcie opičích kiahní (mpox) vo Švédsku súvisí s vypuknutím nákazy v Afrike. Osoba sa nakazila počas návštevy „časti Afriky, kde sa vyskytuje veľké ohnisko mpox Clade 1b“, uviedol vo vyhlásení švédsky štátny epidemiológ Magnus Gisslen. Podľa WHO možno v Európe počas nasledujúcich dní očakávať ďalšie prípady typu Clade I.

„Potvrdenie mpox Clade I vo Švédsku je jasným odrazom vzájomnej prepojenosti nášho sveta. V nasledujúcich dňoch a týždňoch sa v európskom regióne pravdepodobne vyskytnú ďalšie importované prípady,“ uvádza sa vo vyhlásení európskeho regionálneho úradu WHO.

zväčšiť Foto: ÚVZSR.SK
opičie kiahne, infografika, infekcia

Prípad vo Švédsku je podľa odborníka na vírusové kiahne z britského Pirbrightského inštitútu Jonasa Albarnaza varovným signálom pre zdravotnícke úrady. Tie musia byť podľa neho ostražité a zaviesť prísny dohľad a stratégiu sledovania kontaktov na včasné odhalenie možných nových prípadov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu v súvislosti so šírením ochorenia opičích kiahní v afrických štátoch. Vírus sa šíri vo viac ako desiatich afrických krajinách, pričom potenciál ďalšieho šírenia v Afrike a mimo nej je podľa generálneho riaditeľa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa veľmi znepokojujúci.

Vírus si už vyžiadal stovky životov

Opičie kiahne (mpox) sú infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pri blízkom kontakte. Majú symptómy podobné chrípke, pričom spôsobujú aj hnisajúce vyrážky. Väčšina prípadov má mierny priebeh, avšak toto ochorenie môže aj zabíjať.

Minister zdravotníctva KDR Samuel-Roger Kamba uviedol, že krajina „od začiatku roka zaznamenala 15 664 potenci­álnych prípadov a 548 úmrtí“, pričom postihnuté boli všetky provincie.

KDR sa skladá z 26 provincií a má približne 100 miliónov obyvateľov. Najviac postihnuté provincie sú Južné Kivu, Severné Kivu, Tshopo, Equateur, Severné Ubangi, Tshuapa, Mongala a Sankuru, uviedol Kamba.

Mpox / Opičie kiahne / Čítajte viac WHO vyhlásila medzinárodný stav ohrozenia pre šírenie ochorenia mpox. Hrozí ďalšia pandémia?

Dodal, že vláda zaviedla národný strategický plán očkovania proti mpox a zlepšila dohľad nad touto chorobou na hraniciach a kontrolných bodoch. Na vládnej úrovni vytvorili pracovné skupiny s cieľom posilniť vyhľadávanie kontaktov a pomôcť mobilizovať zdroje na „udržanie kontroly nad touto epidémiou“.

Z Konžskej demokratickej republiky (KDR) sa začal najskôr šíriť endemický kmeň ochorenia známy ako Clade I. No zdá sa, že blízkym kontaktom medzi ľuďmi, predovšetkým deťmi, sa začal šíriť nový variant známy ako Clade Ib. Ten spôsobuje závažnejšie ochorenie ako Clade 2b a spája sa s ním vyššia úmrtnosť.

EÚ a USA darovali vakcíny

Úrad Európskej únie pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA) kúpi viac ako 175-tisíc dávok vakcíny proti ochoreniu mpox a daruje ich africkým krajinám, v ktorých sa šíri epidémia tejto choroby. Vakcíny bude distribuovať Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb podľa regionálnych potrieb. Informovala o tom na svojej internetovej stránke Európska komisia.

Aj Ministerstvo zdravotníctva USA v stredu uviedlo, že daruje KDR 50 000 dávok vakcíny JYNNEOS schválenej Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). „Očkovanie bude rozhodujúcim prvkom reakcie na túto epidémiu,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu.

Opičie kiahne sa prvýkrát objavili v KDR v roku 1970. V máji 2022 sa celosvetovo prudko rozšíril počet infekcií a WHO taktiež pristúpilo k vyhláseniu ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu, ktorý trval do mája 2023.

Dieťa očkovanie zdravie Čítajte viac Epidemiologička Zuzana Krištúfková: Všetky ochorenia, proti ktorým sa u nás očkuje, sú závažné
57 debata chyba
Viac na túto tému: #opičie kiahne #mpox