Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá už 908 dní
- Kupujte ukrajinské tovary, štát vám vráti desať percent z ceny každého výrobku
- Požiar ropného skladu v Proletarsku nevedia Rusi uhasiť ani tretí deň
- Z výnosov zmrazeného ruského majetku nakúpi Česko aj muníciu pre Ukrajinu
- Putin chcel vymeniť Čínu za Európu, sen sa mu však rozplýva. Peking stopol veľký plynárenský projekt
- Ukrajinci zničili ďalší most cez rieku Sejm v Kurskej oblasti, tentoraz pontónový.
- Situácia pri Pokrovsku a Torecku je ťažká, pripustil Zelenskyj
22:47 Výbor pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť českého Senátu vyzval vládu, aby poverila spravodajské služby preverením pravoslávnych cirkví v Česku. Obáva sa, že by mohli byť zneužívané na ruské vplyvové operácie v ČR. V utorok to po rokovaní výboru uviedol jeho predseda Pavel Fischer, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
V Česku pôsobí Ruská pravoslávna cirkev patriarchu moskovského a celej Rusi a tiež Pravoslávna cirkev v českých krajinách a na Slovensku. Hlavou prvej z nich je patriarcha Kirill, ktorého Česko zaradilo na svoj národný sankčný zoznam, pretože vo svojich verejných vystúpeniach poskytoval ruskej agresii na Ukrajine náboženské ospravedlnenie. Podľa Fischera je táto cirkev pôsobiaca v ČR odnožou tej, ktorá je priamo previazaná so štátnou mocou Ruskej federácie.
Pravoslávna cirkev v českých krajinách a na Slovensku je podľa výboru od ruskej pravoslávnej cirkvi nezávislá a má druhý najvyšší počet pravoslávnych veriacich v Česku, ktorý ešte narástol o utečencov z Ukrajiny. Zdôraznil však, že od roku 2014 sa dostáva pod čoraz významnejší vplyv osôb napojených na mocenské štruktúry Ruskej federácie.
Výbor je podľa Fischera presvedčený, že sloboda vyznania a združovania nemá byť zneužívaná na nelegitímne vplyvové pôsobenie nepriateľskej cudzej moci. „Sme presvedčení, že je nežiaduce, aby ruská pravoslávna cirkev v ČR alebo pravoslávna cirkev v českých krajinách boli zneužité na vplyvové pôsobenie zo strany Ruskej federácie proti záujmom ČR,“ povedal senátor.
Orgány štátu preto podľa neho musia prijať všetky zákonné opatrenia, aby túto hrozbu odstránili. Výbor odporučil vláde, aby poverila spravodajské služby analýzou situácie a aby minister kultúry preveril, či tieto pravoslávne cirkvi v Česku pôsobia v súlade so zákonom.
„Odporúčame, aby minister kultúry vypracoval právnu analýzu pre reakciu štátu na nedodržiavanie, obchádzanie alebo zneužívanie vnútorných pravidiel cirkví a podal správu príslušným inštitúciám,“ citoval Fischer z uznesenia výboru.
Minister vnútra by mal podľa výboru tiež z poverenia vlády zabezpečiť, aby polícia ČR venovala náležitú pozornosť odhaľovaniu a vyšetrovaniu prípadnej trestnej činnosti zo strany príslušníkov týchto cirkví.
21:40 Ruský prezident Vladimir Putin priletel v utorok večer do Čečenska. Do tejto severokaukazskej ruskej republiky zavítal naposledy v decembri 2011, keď ešte pôsobil ako predseda federálnej vlády.
Putina na letisku v Groznom po vystúpení z vrtuľníka privítal čečenský vodca Ramzan Kadyrov, ktorý Moskvu podporuje vo vojne na Ukrajine, a ďalší čečenskí predstavitelia.
Kadyrov na platforme Telegram napísal, že šéfa Kremľa čaká „nabitý program“.
„Vladimir Vladimirovič je napriek náročnému pracovnému dňu plný energie a pripravený navštíviť niekoľko miest v Čečensku,“ uviedol Kadyrov.
Putin v utorok pred príletom do Čečenska navštívil ďalšie dva regióny Severného Kaukazu — Kabardsko-Balkarsko a Severné Osetsko.
V Severnom Osetsku navštívil školu v Beslane, ktorú 1. septembra 2004 obsadili čečenskí ozbrojenci. Rukojemnícka dráma si vyžiadala 334 obetí. Doteraz Putin navštívil miesto útoku v Beslane len raz — v roku 2008, keď bol predsedom ruskej vlády.
Kadyrov vládne v Čečensku železnou rukou a snaží sa potlačiť akékoľvek formy odporu. Putin ho vymenoval za politického lídra republiky v roku 2007, keď mal iba 30 rokov. Stal sa nástupcom svojho otca Achmata Kadyrova, ktorý zahynul v roku 2004 pri bombovom útoku.
21:15 Štrnásťročný chlapec, zranený pri detskom ihrisku pri ruskom ostreľovaní obce Malokaterynivka v Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny, zomrel v nemocnici, oznámil šéf oblastnej správy Ivan Fedotov. Ukrajinská polícia už skôr uviedla, že pri ostreľovaní Malokaterynivky boli zranené štyri deti vo veku od 11 do 17 rokov, ako aj 18-ročné dievča.
Zábery z miesta priameho zásahu ukázali vyhorený stánok pri detskom ihrisku, kde na pieskovisku ležali zanechané hračky. Dlažbu okolo ihriska postriekala krv a na zemi ležali zakrvavené obväzy, použité na ošetrenie ranených, napísala agentúra Reuters.
Päť zranených – štyroch mužov vo veku od 30 do 70 rokov a jedného 14-ročného chlapca – oznámil po ruských útokoch na Cherson aj susednú oblasť, napísal na svojom webe denník Ukrajinska pravda.
Ruská armáda časť Záporožskej a Chersonskej oblasti obsadila krátko po invázii na Ukrajinu v roku 2022 a pravidelne útočí na miesta, ktoré zostali v ukrajinských rukách. Ukrajinskej armáde sa predvlani v novembri pri úspešnej protiofenzíve podarilo oslobodiť Cherson, ktorý bol jediným oblastným centrom, dobytým ruskou armádou po vpáde do susednej krajiny.
20:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil situáciu na fronte pri Pokrovsku a Torecku na východe krajiny za „ťažkú“, uviedla agentúra Reuters. Rusi podľa televízneho vyjadrenia veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Oleksandra Syrského v snahe podporiť svoju ofenzívu na východe Ukrajiny posielajú k Pokrovsku dodatočné sily, napísala agentúra Reuters.
Čítajte viac Situácia pri Pokrovsku a Torecku je ťažká, pripustil Zelenskyj19:40 Ruský Najvyšší súd v utorok predĺžil vyšetrovaciu väzbu pre troch právnikov, ktorí kedysi zastupovali lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného a teraz sú obvinení z extrémizmu. Odmietol tiež postúpiť ich prípad inému súdu, hoci obhajoba poukazovala na konflikt záujmov.
Advokáti Vadim Kobzev, Igor Sergunin a Alexej Lipcer boli zadržaní vlani v októbri v rámci kauzy, ktorá sa v tom čase považovala za nástroj na zvýšenie tlaku na Navaľného ako najvýraznejšieho odporcu politiky Kremľa.
Vyšetrovatelia vtedy trojicu právnikov obvinili, že svoje postavenie využili na odovzdávanie listov od uväzneného politika jeho tímu, čím slúžili ako sprostredkovatelia medzi Navaľným a komunitou, ktorú vyšetrovatelia označili za „extrémistickú skupinu“.
Navaľným založené organizácie v Rusku – Nadácia na boj proti korupcii (FBK) a rozsiahla sieť štábov v regiónoch – boli v roku 2021 zakázané a označené ako extrémistické skupiny. Hrozbe stíhania tak bol vystavený každý človek, ktorý bol s nimi nejako spojený.
Advokáti právnikov súd žiadali aj o to, aby postúpil posúdenie daného prípadu do Moskvy. Andrej Grivcov, právny zástupca Vadima Kobzeva, sa totiž domnieva, že súd v meste Petuški vo Vladimirskej oblasti, kde jeho mandanta a ďalších súdia, je neobjektívny. Grivcov objasnil, že súd v Petuškách svojho času rozhodoval aj v Navaľného kauzách a jeho rozhodnutia sú v zozname dôkazov v konaní proti Navaľného obhajcom.
Právnik Roman Karpinskij, ktorý zastupuje Alexeja Lipcera, uviedol, že kauza Navaľného právnikov je unikátnym prípadom, pretože jej podstatou je porušenie práv advokáta a jeho klienta.
Na ďalších dvoch Navaľného právnikov, Oľgu Michajlovovú a Alexandra Fedulova, ktorým sa z Ruska podarilo včas odísť do zahraničia, vydal vo februári súd ich v neprítomnosti zatykač.
19:20 Mobilné veliteľské a riadiace centrum NATO (DACCC) v utorok potvrdilo, že dokončilo presun svojho mobilného radaru protivzdušnej obrany LANZA LTR-25 a podpornej posádky z lokality Poggio Renatico v Taliansku do dediny Cataloi v Rumunsku, ktorá sa nachádza v blízkosti dunajskej delty a Čierneho mora. Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.
Severoatlantická aliancia na svojej webovej stránke spresnila, že jej experti na letecký dohľad a kontrolu budú niekoľko mesiacov podporovať operácie zvýšeného dohľadu na juhovýchodnom krídle NATO.
DACCC oznámilo, radar presunutý do Rumunska dosiahol počiatočnú operačnú spôsobilosť už 14. augusta, čo spojencom z NATO zlepšilo možnosti sledovania leteckých aktivít pozdĺž rumunských hraníc, najmä však identifikáciu objektov so zmenšeným radarovým prierezom približujúcich sa k vzdušnému priestoru NATO.
Tento mobilný radar je jedným z dvoch pridelených DACCC. V kombinácii s dvoma dodatočnými senzormi poskytuje centru jedinečnú schopnosť aktívnej aj pasívnej detekcie.
„Toto nasadenie treba vnímať ako obranné opatrenie určené na posilnenie ochrany našej hostiteľskej krajiny a nášho spojenca – Rumunska,“ cituje webová stránka Aliancie veliteľa DACCC generálmajora Dennyho Traasa z Holandska. Traas zdôraznil, že prvoradým cieľom je odradiť akýkoľvek útok na Alianciu.
„Nasadenie radaru DACCC v Rumunsku demonštruje trvalý záväzok NATO chrániť integritu vzdušného priestoru členov Aliancie,“ uviedol v tejto súvislosti nemecký brigádny generál Michael Krah, ktorý je zástupcom náčelníka štábu pre operácie spojeneckého letectva. Radar doplní rotačné nasadenie bojových lietadiel NATO v Rumunsku. V súčasnosti hliadkovanie vykonávajú stíhačky F-18 španielskeho letectva dislokované na základni Mihail Kogalniceanu.
Od spustenia ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 sa na území Rumunska viackrát našli úlomky ruských dronov. Zástupca hovorkyne NATO Matthias Eichenlaub 25. júla tohto roku pre médiá uviedol, že hoci Aliancia nemá žiadne informácie, ktoré by naznačovali akýkoľvek úmyselný útok Ruska proti jedného z členov NATO, takéto prípady vníma ako nezodpovedné a potenciálne nebezpečné.
18:50 Ruský prezident Vladimir Putin v utorok zavítal do mesta Beslan v Severnom Osetsku na ruskom severnom Kaukaze. Jeho návšteva sa uskutočnila 12 dní pred 20. výročím obliehania miestnej školy islamistickými teroristami, pri ktorom prišlo o život 334 ľudí. Išlo o teroristický útok s najvyšším počtom obetí v novodobých dejinách Ruska.
Prostredníctvom statusu na sieti Telegram o Putinovej návšteve v Beslane informovala v utorok tlačová služba ruského prezidenta.
Putin v Beslane navštívil pamätný komplex Mesto anjelov, kde je pochovaných 266 z 334 obetí teroristického útoku. Zašiel aj do budovy školy, ktorej sa pred 20 rokmi zmocnili teroristi a ktorá v súčasnosti slúži ako medzinárodné „kultúrno-vlastenecké centrum“ na prevenciu terorizmu.
Agentúra TASS zverejnila aj video zachytávajúce Putina, ako kladie kvety k pamätníku venovanému príslušníkom zásahových jednotiek Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorí podnikli útok na školu obsadenú teroristami. Na videu tiež vidno, že v čase návštevy v Meste anjelov bol v areáli len Putin a jeho sprievod. V diaľke počuť hluk motora vrtuľníka.
Doteraz Putin navštívil miesto útoku v Beslane len raz – v roku 2008, keď bol predsedom ruskej vlády. Táto jeho návšteva sa uskutočnila mesiac pred piatym výročím zajatia rukojemníkov. Došlo k nemu 1. septembra 2004, keď ozbrojení militanti z Čečenska prenikli do Beslanu, kde v miestnej škole č. 1 počas otvorenia školského roka zajali ako rukojemníkov viac ako 1100 ľudí, medzi ktorými bolo veľmi veľa detí.
Dráma sa skončila 3. septembra niekoľkohodinovou prestrelkou s ruskými bezpečnostnými silami, špeciálnymi jednotkami a výbuchmi náloží, ktoré v objekte rozmiestnili islamisti. Pri incidente a na jeho následky zahynulo 334 osôb, z toho 186 detí.
Podľa niektorých pozostalých bol policajný zásah vykonaný neprofesionálne a preto mal za následok toľko obetí. V roku 2017 Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) nariadil Rusku zaplatiť príbuzným obetí z Beslanu odškodné vo výške približne tri milióny eur. ESĽP rozhodol, že ruské orgány si nesplnili povinnosť zabrániť možnému ohrozeniu ľudského života a nenaplánovali oslobodzovaciu operáciu tak, aby minimalizovali ohrozenie životov rukojemníkov.
Stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) svojho času podotkla, že beslanská tragédia mala aj zásadné politické dôsledky: na osem rokov boli v Rusku zrušené priame voľby gubernátorov, zmenili sa pravidlá volieb do Štátnej dumy a zákonodarstvo sa vo všeobecnosti sprísnilo.
18:33 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil situáciu na fronte pri Pokrovsku a Torecku na východe krajiny za „ťažkú“, uviedla agentúra Reuters. Rusi podľa televízneho vyjadrenia veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Oleksandra Syrského v snahe podporiť svoju ofenzívu na východe Ukrajiny posielajú k Pokrovsku dodatočné sily, napísala agentúra Reuters.
Na Pokrovsk smeruje hlavný nápor terajšej ruskej ofenzívy v Doneckej oblasti, ktorá neustáva ani po výpade ukrajinských síl do Kurskej oblasti na západe Ruska, kde jednotky podľa Syrského postúpili do hĺbky 28 až 35 kilometrov a upevňujú svoje pozície. Ukrajinci ovládli asi 1250 kilometrov štvorcových ruského územia a 92 obcí, uviedol v pondelok Zelenskyj. Syrskyj dnes uviedol, že ukrajinská armáda dobyla 93 obcí a 1263 kilometrov štvorcových.
Vo vojnových podmienkach nemožno tvrdenia bojujúcich strán operatívne preveriť, poznamenala ruská redakcia BBC. Dodala, že v troch okresoch Kurskej oblasti, kam prenikli ukrajinské sily, je celkovo 186 obcí, ale akékoľvek odhady dobytého územia sú relatívne, pretože v oblasti ešte nevznikla jasná frontová línia.
18:31 Moskovský patriarchát v utorok kritizoval ukrajinský parlament za schválenie návrhu zákona, ktorý na Ukrajine umožní zákaz náboženských organizácií spojených s Ruskom vrátane ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC), informuje TASR.
„Ide o nelegitímny čin, ktorý je hrubým porušením základných princípov slobody svedomia a ľudských práv,“ uviedol hovorca ruskej pravoslávnej cirkvi Vladimir Legojda v statuse zverejnenom v aplikácii Telegram.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová podľa agentúry Reuters uviedla, že Ukrajina likviduje „pravoslávie v jeho koreňoch“ a vytvára „kvázipravoslávnu cirkev“, ktorá používa podobné rituály, pričom však „konfiškuje chrámy a svätyne a predstiera, že ich používa podľa pravoslávnych zvykov. Ale v skutočnosti sa tomu vysmieva. Preto musíme hovoriť o likvidácii pravoslávia na Ukrajine“.
Ukrajinský parlament v utorok prijal zákon, ktorý priamo zakazuje činnosť ruskej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine a otvára cestu k rovnakému rozhodnutiu ohľadom UPC prepojenej predtým na moskovský patriarchát.
18:29 Ruské ministerstvo zahraničných vecí v utorok oznámilo, že si predvolalo chargé d'affaires veľvyslanectva USA Stephanie Holmesovú a tlmočilo jej dôrazný protest v súvislosti s „provokatívnymi akciami“ amerických novinárov, ktorí ilegálne vstúpili na územie ruskej Kurskej oblasti. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Ministerstvo nekonkretizovalo, aké médiá má na mysli, no uviedlo, že pripravuje „nevyhnutné kroky, aby ich (reportérov) postavilo pred súd“.
Niekoľko amerických médií v posledných dňoch zverejnilo reportáže zo Sudže — najväčšieho mesta, ktoré Ukrajinci v Rusku obsadili. Podľa rezortu ruskej diplomacie takéto činy ukazujú, že USA sú „priamym účastníkom“ konfliktu s Kyjevom.
16:59 Americký minister obrany Lloyd Austin pozval členov Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny na ďalšiu schôdzku, ktorá sa uskutoční 6. septembra na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku. Informuje o tom TASR s odvolaním na utorkovú správu agentúry DPA.
Ministri obrany a armádni predstavitelia budú na stretnutí opäť rokovať o zvýšení podpory pre Ukrajinu.
Kontaktnú skupinu pre podporu Ukrajiny tvorí približne 50 krajín vrátane všetkých 32 členov Severoatlantickej aliancie. Septembrová schôdzka bude 24. v poradí, viacero rokovaní však prebehlo virtuálne. Prvé stretnutie sa uskutočnilo na základni Ramstein v apríli 2022, teda dva mesiace po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
16:16 Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) začala viesť vyšetrovanie voči zamestnancovi vedeckej inštitúcie, ktorý je podozrivý, že na pokyn ukrajinských tajných služieb uskutočnil počítačové útoky. S odvolaním sa na správu agentúry Interfax o tom v utorok informovala agentúra Reuters.
Podozrivého muža zadržali v Moskve. Vyšetrovatelia tvrdia, že zadržaný proaktívne nadviazal kontakt s predstaviteľmi ukrajinských tajných služieb a po začatí tzv. špeciálnej vojenskej operácie – čo je eufemizmus používaný v Rusku pre vojnu rozpútanú voči Ukrajine – na ich pokyn vykonal DDoS útoky na kriticky dôležité objekty Ruskej federácie s cieľom poškodiť informačnú bezpečnosť Ruska.
Podľa vyšetrovateľov muž zbieral informácie o ruskom vojenskom personáli a pohyboch vojenskej techniky.
15:56 Piatich ukrajinských civilistov zabili ruské útoky v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny za uplynulý deň. Na komunikačnej platforme Telegram to uviedol gubernátor oblasti Vadym Filaškin, informuje web Ukrajinská pravda.
Ruskí vojaci podľa Filaškina počas uplynulého dňa zabili troch civilistov v obci Zarične, jedného v meste Toreck a jedného v meste Siversk. Okrem toho sedem civilistov utrpelo zranenia. „Celkovo bolo za uplynulý deň deň z frontovej oblasti evakuovaných 3 426 ľudí vrátane 302 detí," uviedol Filaškin.
VAROVANIE: Zábery nie sú vhodné pre slabšie povahy.
15:20 Ruské ministerstvo zahraničia si dnes predvolalo americkú chargé d 'affaires Stephanie Holmesovú na protest proti „provokatívnym akciám“ amerických novinárov v ruskej Kurskej oblasti, kde pokračuje ukrajinský útok. Informujú o tom agentúry Reuters a TASS.
Ruská diplomacia Holmesovej oznámila, že sa novinári na ruské územie dostali nelegálne „za účelom propagandistického informovania o zločinoch kyjevského režimu“. Moskovské úrady ich preto plánujú stíhať a postaviť pred súd.
Ministerstvo zahraničia krajiny, ktorá už takmer dva a pol roka vedie vojnu proti Ukrajine a jej časť okupuje, tiež hovorilo o údajných dôkazoch o účasti amerických žoldnierov na invázii v Kurskej oblasti. Všetci zahraniční žoldnieri, ktorí nelegálne prekročia ruskú hranicu, sa podľa Moskvy automaticky stávajú legitímnym vojenským cieľom ruských ozbrojených síl.
Už v piatok sa z rovnakého dôvodu ruské ministerstvo predvolalo taliansku veľvyslankyňu Ceciliu Piccioniovú, ktorej sa sťažovalo na nelegálne prekročenie hraníc zo strany dvojice talianskych novinárov. Diplomatka ruským činiteľom vysvetlila, že talianska televízia RAI a jej spravodajské tímy pracujú nezávisle od vlády.
Čítajte aj Putin stráca zmysel pre to, čo je na programe dňa. Zelenskyj: Kurská operácia vyvracia predstavy o červených čiarach15:10 Pontónový most ruskej armády cez rieku Sejm v Kurskej oblasti v okrese Gluškovskij je podľa ruského vysielania rozhlasovej stanice Slobodná Európa zničený. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.
Satelitné zábery nasnímané 19. augusta systémom FIRMS amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír, ktorý deteguje požiare, ukazujú, že pontónový most cez rieku Sejm v Kurskej oblasti zmizol. V blízkosti miesta, kde sa nachádzal most, je viditeľný dym, pravdepodobne z výbuchu, konštatuje Slobodná Európa.
Ruská armáda začala stavať pontónové mosty cez rieku Sejm po tom, ako ukrajinské jednotky zasiahli tri pevné mosty v oblasti. Slobodná Európa poznamenáva, že zničenie mostov komplikuje zásobovanie ruských jednotiek v relatívne malej časti Kurskej oblasti medzi riekou Sejm a rusko-ukrajinskou hranicou. Navyše to výrazne znižuje možnosti ústupu pre ruské jednotky, ktoré sú pravdepodobne v tejto regióne sústredené.
14:40 Na nákup bezpilotných lietadiel pre bezpečnostné sily a armádu ukrajinská vláda vyčlenila 24 miliárd hrivien (približne 523 miliónov eur) Ako informuje web Ukrajinská pravda, uviedol to na zasadaní vlády jej predseda Denys Šmyhaľ.
Ukrajinský premiér zároveň uviedol, že Kyjev urobil „skutočný prielom“ vo výrobe a používaní dronov. Vláda Ukrajiny už podpísala kontrakty na nákup milión dronov. Bezpilotné lietadlá pritom vyrába už zhruba 500 ukrajinských spoločností.
14:25 Sen ruského prezidenta Vladimíra Putina o výmeny Číny za Európu pri dodávkach plynu sa začína rozplývať. Konštatuje to bývalý slovenský minister hospodárstva a energetický analytik Karel Hirman. Čínske médiá totiž priniesli správu, že Putinom a Gazpromom toľko presadzovaná výstavba nového plynovodu do Číny, sa odkladá na neurčito.
Čítajte viac Putin chcel vymeniť Čínu za Európu, sen sa mu však rozplýva. Peking stopol veľký plynárenský projekt14:20 Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie dnes oznámilo, že Kurskú oblasť už opustilo 122-tisíc ľudí. Následne dodalo pre štátnu tlačovú agentúru TASS, že ukrajinské sily v oblasti prišli o 350 vojakov a 25 obrnených vozidiel vrátane štyroch tankov.
12:50 Ruské ministerstvo obrany ohlásilo dobytie obce Ňju-jork na východe Ukrajiny. Podľa ukrajinskej armády sa o miesto v Doneckej oblasti stále bojuje, hoci podľa serveru The Kyiv Independent množstvo zdrojov poukazuje na rýchly ruský prienik do centra.
Moskva uviedla, že sa jej podarilo preraziť veľkou skupinou ukrajinských jednotiek. „Oslobodené je jedno z najväčších sídiel v toreckej aglomerácii a strategicky dôležitý logistický uzol,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany. Použilo pritom terminológiu, ktorú využíva pri ruskej invázii na Ukrajinu pravidelne: oslobodenie znamená dobytie a okupáciu ukrajinského územia.
Ukrajinská armáda uviedla, že ťažké boje v toreckom sektore vrátane Ňju-Jorku pokračujú. Portál listu Ukrajinska pravda s odvolaním sa na vojenské zdroje informoval, že ukrajinské jednotky stále držia severnú časť obce.
12:36 Ukrajinský parlament v utorok schválil návrh zákona, ktorý umožní zákaz náboženských organizácií spojených s Ruskom vrátane ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC) s väzbami na moskovský patriarchát. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.
Za návrh zákona hlasovalo v Najvyššej rade 265 poslancov. Zákon musí ešte podpísať ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ide o ďalší krok, v rámci ktorého Ukrajina prerušuje väzby so subjektmi, ktoré považuje za spriaznené s Moskvou.
Kyjev označil UPC, ktorá je historicky spojená s Ruskom, za ohnisko ruského vplyvu a za spoluvinníka invázie Kremľa na Ukrajinu, píše Reuters.
Čítajte aj Väčší jastrab ako Putin? Patriarcha vyzýva na mobilizáciu. Kremeľ o nej radí mlčať11:11 Ukrajinská armáda, najmä jej 53. mechanizovaná brigáda, naďalej drží obranu v severnej časti obce Ňju-Jork v Doneckej oblasti na východe krajiny. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje velenie 53. mechanizovanej brigády a Luhanskej operačnej taktickej skupiny.
„Naše jednotky sú v Ňju-Jorku a držia obranu. Kontrolujeme približne 20 percent (obce). Rusi postupujú vďaka veľkému počtu rezerv. My, žiaľ, takéto rezervy nemáme,“ konštatoval zdroj Ukrajinskej pravdy vo vedení 53. mechanizovanej brigády.
Do konca júna 2024 boli Ňju-Jork a Toreck poslednými obcami, kde sa frontová línia v porovnaní so stavom v roku 2014 nemenila.
10:57 Stovky ruských hasičov už tretí deň bojujú s rozsiahlym požiarom skladu ropných látok v Rostovskej oblasti, na ktorý v noci na nedeľu zaútočili ukrajinské drony.
Počas utorka zasahuje približne 520 hasičov a podľa ruských úradov sa v uplynulých dňoch zranili už desiatky z nich. Požiar sa rozšíril na plochu 10-tisíc štvorcových metrov.
S plameňmi bojujú hasiči aj zo vzduchu pomocou lietadiel, keďže hasičské autá sa v dôsledku obrovskej horúčavy nemôžu k požiaru priblížiť. Horí alebo vyhorelo už 20 palivových zásobníkov, z ktorých každý má kapacitu 5000 kubických metrov. Podľa úradov však nehrozia žiadne výbuchy a nie sú ohrození ani civilisti.
Gubernátor Rostovskej oblasti Vasilij Golubev ešte v pondelok uviedol, že pri zásahu sa zranilo 41 hasičov, pričom viacerí mali stredne ťažké až ťažké popáleniny. Zranenia civilistov doteraz nehlásili.
Sklad ropy v priemyselnom areáli v meste Proletarsk sa stal terčom útoku dronu v noci na 18. augusta. Regionálne úrady uviedli, že dron bol síce zostrelený, ale padajúce trosky spôsobili požiar. V nedeľu ráno bol areál terčom ďalšieho dronového útoku, preto museli hasenie prerušiť.
Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl uviedol, že útok na priemyselný areál s ropným skladom v Proletarsku zorganizovala vojenská rozviedka ukrajinského ministerstva obrany v spolupráci s jednotkami ukrajinskej armády.
10:24 V meste Ternopiľ na západe krajiny počas nočného leteckého útoku vypukol požiar v priemyselnom zariadení. Plamene sa už podarilo uhasiť, nikto nebol zranený, uviedol portál denníka Ukrajinska pravda.
Úrady v západoukrajinskom Ternopile nad ránom vyzvali obyvateľov mesta, aby kvôli rozsiahlemu požiaru pokiaľ možno zostali vo svojich domovoch, obmedzili pobyt detí vonku a zatvárali okná. Tamojšia oblastná vojenská správa na telegrame bez spresnenia uviedla, že na mieste požiaru, ktorý vypukol v noci „počas leteckého poplachu“, pracujú záchranné služby.
Regionálny šéf Štátnej služby pre mimoriadne udalosti (DSNS) v Ternopilskej oblasti Viktor Maslej následne spresnil, že ruský úder zasiahol v priemyselnom areáli jednu z nádrží palív a mazív. „Požiar likvidovalo dvadsať hasičských jednotiek s 90 hasičmi,“ povedal Maslej, podľa ktorého je oheň úplne uhasený.
10:20 Časť príjmov zo zmrazeného ruského majetku v Európskej únii bude použitá na dodávky munície pre Ukrajinu, ktoré zaobstará Česko prostredníctvom svojej muničnej iniciatívy. Tieto dodávky by na Ukrajinu mali doraziť v najbližších mesiacoch. V utorok to oznámilo české ministerstvo obrany, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Postup bude podľa rezortu obdobný ako v iných prípadoch z muničnej iniciatívy. Ministerstvo sprostredkuje muníciu podľa požiadaviek darcu peňazí, v tomto prípade EÚ, aby sa naplnili urgentné vojenské potreby, ktoré špecifikuje Ukrajina.
Podľa českej ministerky obrany Jany Černochovej je to ďalšia ukážka dôvery zahraničných partnerov v efektivitu českého projektu. „Práve na základe úspechu tejto iniciatívy nás Európska únia pred niekoľkými týždňami oslovila, aby sme výnosy zo zrazených aktív využili na zaobstaranie munície pre Ukrajinu,“ priblížila Černochová.
Dodávky financované z výnosov zmrazených aktív ruskej centrálnej banky by na Ukrajinu mali podľa rezortu doraziť v najbližších mesiacoch. Ide tak podľa neho o dôležitú pomoc, ktorá sa čoskoro prejaví priamo na bojisku.
„Aj v tomto prípade ide o dodávky citlivého vojenského materiálu krajine, ktorá je vo vojne proti agresorovi. Nie je teda možné povedať podrobnosti, pretože by sme tým pomoc Ukrajine mohli ohroziť,“ povedala ministerka. Dodala len, že vďaka týmto financiám Ukrajine zaobstarajú niekoľko stotisíc kusov veľkorážovej munície.
Čítajte aj Kremeľ nadšený nebude. EÚ našla spôsob, ako obísť Orbána pri vyzbrojení Ukrajiny zo zmrazených ruských aktívČlenské štáty EÚ v máji rozhodli, že výnosy zo zmrazených ruských aktív budú použité na okamžitú vojenskú podporu Ukrajiny. Celková výška týchto prostriedkov je 1,4 miliardy eur.
9:39 Rusko v noci na utorok zaútočilo na Ukrajinu piatimi raketami a 26 dronmi Šáhid, pričom ukrajinské vzdušné sily nad deviatimi oblasťami zničili 25 bezpilotných lietadiel a tri strely. Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram veliteľ Vzdušných síl Ukrajiny generálporučík Mykola Oleščuk, informuje spravodajský web Ukrajinská pravda.
Oleščuk poznamenal, že zostrelili jednu raketu s plochou dráhou letu Iskander-K a dve riadené strely Ch-59.
9:11 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 330 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 601 800, uviedol v utorok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o päť tankov, 26 obrnených bojových vozidiel pechoty, 52 delostreleckých systémov a jeden raketomet.
Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 8 518 tankov, 16 521 obrnených bojových vozidiel pechoty, 17 156 delostreleckých systémov a 1 166 raketometov.
8:13 Rusko zvýšilo počet kontrol zameraných na nájdenie dezertérov na okupovaných územiach na východe Ukrajiny. Konštatuje to ukrajinské Centrum národného odporu, na ktoré sa odvoláva portál Ukrajinská pravda.
Ruské velenie podľa centra stále aktívne používa útoky ľudských vĺn a s tým sa zvýšil počet neoprávnených opustení pozícií v ruských ozbrojených silách. Rusi už zvýšili počet jednotiek, ktorých cieľom je zabrániť ústupu a dezertérstvu, a tie za týmto účelom prehľadávajú veľké mestá.
Čítajte aj Aspoň zomrieš ako chlap. Príbehy Rusov, ktorých matky hnali zabíjať a zomierať na Ukrajine8:04 Rusko v noci na pondelok opäť – tento mesiac už piatykrát – podniklo raketový útok na ukrajinské hlavné mesto Kyjev, uviedla vo vyhlásení ukrajinská armáda. TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters.
Ukrajinské ozbrojené sily ďalej uviedli, že podľa počiatočných správ bola protivzdušná obrana Kyjeva pri odrazení útoku úspešná.
Armáda spresnila, že Rusko útočilo riadenými strelami. Svedkovia v utorok skoro ráno počuli explózie, ktoré zneli ako zásah protivzdušnej obrany na predmestiach Kyjeva.
V západoukrajinskom Ternopile vypukol počas leteckého poplachu v noci na utorok rozsiahly požiar, oznámili tamojšie úrady. Ľudí vyzvali, aby zostali vo svojich domovoch, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.
„Zbytočne nevychádzajte z domu, čo najviac obmedzte pobyt detí vonku, zatvárajte okná,“ napísali úrady v aplikácii Telegram. Dodali, že záchranné zložky pracujú na uhasení požiaru. Bezprostredne nie je jasné, čo ho spôsobilo a kde horí.
6:30 Bielorusko v pondelok uviedlo, že na svoje hranice s Ukrajinou vyslalo vojenské lietadlo, sily protivzdušnej obrany a ďalšie zbrane. Prezident Alexandr Lukašenko len deň predtým vyhlásil, že v pohraničnom regióne nasadil takmer tretinu ozbrojených síl krajiny.
„Skupina bola značne rozšírená a v tejto chvíli vykonáva svoju službu na južnej hranici našej krajiny,“ uviedol veliteľ bieloruského letectva a protivzdušnej obrany Andrej Lukianovič pre štátnu stanicu CTV. Na hranicu boli podľa neho rozmiestnené letecké jednotky i sily protileteckej obrany, ako aj rádiová technika.
Niekoľko dní po prekvapivej ukrajinskej ofenzíve na územie Ruska Lukašenko – lojálny spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina – obvinil Kyjev z agresívnej politiky a z toho, že na hranice s Bieloruskom nasadil 120-tisíc vojakov.
Ukrajina uviedla, že nezaznamenala zvýšenie počtu bieloruských vojakov na hraniciach a Lukašenkove vyjadrenia označila za „rétoriku“ zameranú na uspokojenie Putina, ktorý Bielorusko využil pri svojej invázii na Ukrajinu vo februrári 2022. Lukianovič pre CTV dodal, že Bielorusko v tomto roku očakáva ďalšie dodávky vojenských lietadiel od Moskvy a Bielorusko podľa neho vynakladá úsilie na posilnenie svojich protidronových systémov. (reuters, tasr)
6:15 Ukrajinská armáda v pondelok uviedla, že jej jednotky boli vystavené desiatkam útokov zo strany ruských síl v okolí miest Toreck a Pokrovsk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, kde Moskva v súčasnosti dosahuje územné zisky, uviedla agentúra Reuters.
V okolí Torecka zaútočili ruské jednotky na ukrajinských vojakov v priebehu pondelka 21-krát, spresnili ukrajinské ozbrojené sily. Niektoré z útokov pritom pokračovali aj po zotmení.
Vo vyhlásení ukrajinskej armády sa tiež uvádza, že pri meste Pokrovsk došlo v priebehu pondelka k 63 potýčkam. Front pri Pokrovsku je oblasťou najintenzívnejších bojov na východe Ukrajiny s rekordným počtom stretov, ktoré zaznamenali v priebehu uplynulého týždňa, píše Reuters.
Pokrovsk, v ktorom stále žije približne 53 000 ľudí, je jedným z hlavných ukrajinských obranných bodov a kľúčovým logistickým uzlom v Doneckej oblasti. Podľa miestnych úradov Rusi týmto smerom postupujú rýchlo. Ukrajinské úrady v pondelok nariadili rodinám s deťmi v meste Pokrovsk a okolí, aby sa okamžite evakuovali.
Civilisti s malými deťmi v náručí a ťažkými kuframi v pondelok utekali z mesta Pokrovsk na východe Ukrajiny, ku ktorému rýchlo postupovali ruské vojská napriek bleskovej ukrajinskej invázii do Kurskej oblasti na západe Ruska, píše agentúra AP.
Ruské sily postupujú tak rýchlo, že miestne úrady vydali rodinám pokyn, aby od utorka opúšťali mesto a obce v okolí. Niektorí sa rozhodli odísť okamžite.
Ľudia všetkých vekových kategórií nastupovali do vlakov a autobusov s vekami, ktoré dokázali pobrať sebou. Niektorí plakali, keď čakali na odchod. Vojaci pomáhali starším ľuďom so batožinou a dobrovoľníci pomáhali postihnutým. Železničiari mali na sebe nepriestrelné vesty.
Natalja Ivaňuková povedala, že všetko prehĺbil hluk výbuchov z ruského bombardovania, keď ona a jej dcéry, sedemročná a deväťročná, utekali zo svojho domova v neďalekom meste Myrnohrad, ktoré je len necelých desať kilometrov od frontovej línie. „Bolo to desivé. Sotva sme ušli preč,“ povedala.
Pokrovsk je jednou z hlavných bašt ukrajinskej obrany a kľúčovým logistickým uzlom v Doneckej oblasti. Jeho obsadenie by ohrozilo obranné línie Ukrajincov a zásobovacie trasy a priblížilo by Rusko k deklarovanému cieľu dobyť celú Doneckú oblasť.
Kyjev sa pokúsil zmierniť ruský tlak na východnom fronte prekvapivým vpádom do Kurskej oblasti 6. augusta, ktorý mal okrem iného za cieľ znervózniť Kremeľ a prinútiť ho k rozdeleniu vojenských síl. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu povedal, že cieľom odvážnej invázie je vytvoriť nárazníkovú zónu, ktorá by mohla zabrániť ďalším útokom Moskvy cez hranicu, najmä za pomoci ďalekonosných diel, rakiet a kĺzavých bômb. Táto operácia pokračuje za prísneho utajenia.
Ruský neúprosný postup v ukrajinskej Doneckej oblasti po dobytí Avdijivky stál Moskvu veľa vojakov a výzbroje. Postupne sa však vypláca, pretože ukrajinskí obrancovia nemajú inú možnosť ako sa stiahnuť z pozícií rozbitých na kusy ruskými delami, raketami a bombami.
„Okolo nás bolo veľa skazy a ničenia, takže bolo čoraz strašnejšie zostať,“ povedala Tetjana Myronenková (57) z dediny Selydove, ktorá je len päť kilometrov od frontu. Spolu s manželom sedela vo vlaku, chystajúcom sa odísť z Pokrovska do stoviek kilometrov vzdialeného Ľvova na západnej Ukrajine.
Zástupcovia úradov v Pokrovsku ľuďom vysvetľujú podrobnosti evakuácie a ponúkajú im útočisko na západe Ukrajiny, kde pre nich budú pripravené miesta v ubytovniach a domoch.
Rusko chce ovládnuť celú Doneckú a susednú Luhanskú oblasť, ktoré dohromady tvoria priemyselný región Donbas. Úrady minulý týždeň varovali, že ruské sily rýchlo postupujú a sú len desať kilometrov od predmestia Pokrovska. Ukrajinský hlavný veliteľ Oleksandr Syrskyj v pondelok vyhlásil, že pri Pokrovsku prebiehajú „ťažké boje“. Podľa generála je pod veľkým tlakom tiež neďaleké mesto Toreck, ktorého dobytie by Rusom otvorilo cestu k postupu na kľúčovú baštu Časiv Jar.
Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uviedol, že ruské sily v posledných šiestich mesiacoch postupovali k Pokrovsku zhruba o dva kilometre štvorcové za deň za pomoci čelných útokov pechoty od dediny k dedine.