V Rusku chýba až 100-tisíc policajtov. Oslobodení vrahovia po návrate z vojny naháňajú strach

Vojna proti Ukrajine zhoršuje aj bezpečnostnú situáciu v Rusku. Nielenže sa do ulíc vracajú tisíce kriminálnikov - dokonca vrahov, ktorým Kremeľ odpustil trest výmenou za službu na fronte, ale pre zlé pracovné podmienky ubúda policajtov. Ako priznali ruské úrady, chýba ich až 100-tisíc. Na niektorých okrskoch ich je tak málo, že sotva dokážu plniť základné povinnosti.

21.08.2024 06:00
Ruskí policajti, ruská polícia Foto:
Policajný oddiel v ruskej Samare. V radoch ruskej polície chýba až 100-tisíc príslušníkov.
debata (21)

„Navštevujem regionálne oddelenia v ruskej provincii a musím skonštatovať, že sú tam namiesto dvanástich pracovníkov už len štyria. Namiesto ôsmich vyšetrovateľov sú iba dvaja. Zo 40 okrskových policajtov zostalo šesť. Tak to u nás vyzerá. Máme obrovský nedostatok ľudí,“ uviedol pre ruskú tlačovú agentúru TASS Vladimir Kubyško z ministerstva vnútra.

To, že Rusi nemajú záujem o prácu v policajnom zbore, nie je novinka. Príslušníci z neho hromadne odchádzajú celé roky.

Rusi ich bezdôvodne poslali do väzenia, Biden ich dostal domov
Video

Šéf rezortu vnútra Vladimir Kolokolcev sa na nedostatok ľudí sťažoval už vlani, keď dalo výpoveď 5 000 „strážcov zákona“. V októbri minulého roka ministerstvo varovalo, že by v zbore potrebovali až o 100-tisíc pracovníkov viac.

Nízke platy a nekalé praktiky

Dôvodom pre odchod do civilu sú najmä nízke mzdy, priveľké pracovné zaťaženie a nevyhovujúce podmienky. Ako už pred rokom pre spravodajskú stanicu BBC prezradil bývalý dôstojník ruskej polície, vláda problém stále zanedbáva.

vagnerovci Čítajte viac Rusi si budú musieť vážiť vrahov, ak bojujú proti Ukrajine

„Nedostatok ľudí trvá celú večnosť. Ja som začal v roku 2015 a za posledných osem rokov do nášho tímu pribudli len dvaja ľudia, zatiaľ čo pätnásť odišlo,“ priblížil bývalý policajt z Rostova na Done. Ako vysvetlil, kým všetko v krajine zdražovalo, platy policajtov zostávali nízke.

„Vôbec ich neprispôsobili. Po inflácii a vyšších cenách už nestačia,“ posťažoval sa. A tak policajné remeslo zavesil na klinec a stal sa taxikárom. Jeho bývalý kolega sa zase živí ako kuriér. A čo je zaujímavé – obaja majú teraz dvakrát väčší príjem, ako keď boli v uniforme.

Ksenia Karelina, Ksenia Karelinová Čítajte viac Darovať peniaze Ukrajine je v Rusku vlastizrada. Dve mladé ženy za to skončili v base

„Dosiahol som hodnosť majora, no napriek tomu zarábal niekto v supermarkete viac ako ja. Len idiot by teraz nastúpil k polícii,“ zhodnotil pre BBC bývalý ochranca zákona.

Mnohí prácu vzdali aj pre otrasné pracovné pomery – primálo času na objasňovanie prípadov, stres, preťaženosť a korupcia.

„Policajti z ľudí vytĺkajú priznania, nafukujú počty zatknutých, aby splnili kvóty,“ opísal pre BBC nekalé praktiky policajný dôstojník z mesta Tomsk. „Neustále to vidíme a bude sa to len zhoršovať,“ vyhlásil.

Masa Čítajte viac Dcéra nakreslila protivojnový obrázok. Otec si má odsedieť dva roky

Dôkazy sa podľa neho neraz falšujú a vypočúvaných bijú, lebo jednoducho nie je čas, aby skutky poriadne vyšetrili. V mnohých prípadoch je ľahšie „hneď prvého podozrivého odvliecť na revír a zmlátiť ho“, aby sa priznal, objasnil postup kolegov ruský policajt.

Zločinci veteráni

Agresia proti susednému štátu situáciu ešte zhoršila. Policajtov chýba čoraz viac, pretože veľa mužov odišlo bojovať. A ruského prezidenta Vladimira Putina trápi skôr to, či je na fronte dosť vojakov, ako personálny stav v policajnom zbore.

Nehovoriac o tom, že podľa rezortu vnútra treba ďalších 40-tisíc policajtov i na anektovanom území Donecka a Luhanska.

Legitimny ciel Dozd Čítajte viac "Povedala, že otec bol legitímny cieľ." Slová 7-ročnej vojnovej siroty môžu ruskú lekárku dostať na dlhé roky za mreže

Akoby toho policajné zložky nemali dosť, po začiatku „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Moskva nazýva vojnu na Ukrajine, im do agendy pribudli zločiny „diskreditácie armády“. Podľa bývalého policajného majora z Tomska je ich zarážujúco veľa.

„Ľudia stále hľadajú zámienku, ako niekoho udať,“ zdôveril sa BBC. „Zločiny proti štátu“ a „vlastizrady“ tak policajtov zbytočne odvádzajú od naliehavých prípadov, ktoré by mali riešiť.

Najmä ak musia čeliť nebezpečným kriminálnikom, ktorých putinovský režim prepustil z väzenia a omilostil, pretože slúžili vlasti na fronte. Teraz sú späť v Rusku a mnohí opäť pokračujú v trestnej činnosti.

Ruský vojak, vojna na Ukrajine, mŕtvy vojak, Andriivka Čítajte viac Šanca na prežitie je malá. Ruskí väzni už nedostávajú po pol roku milosť, na fronte ostanú do konca vojny

Ako v apríli tohto roka informoval portál Business Insider, do Ruska sa vrátilo asi 15-tisíc bývalých väzňov bez toho, aby museli prejsť nejakou previerkou, terapiou či resocializáciou. Úrady ich nesledujú, ani im nepomáhajú začleniť sa znova do spoločnosti.

V mnohých prípadoch ide o bývalých žoldnierov tzv. Wagnerovej skupiny, súkromnej armády ruského podnikateľa Jevgenija Prigožina, ktorý po nevydarenom puči pred rokom zahynul pri leteckom nešťastí.

Rusko, Ukrajina, vojna, konflikt, Donbas Čítajte viac Omilostení zločinci páchajú v Rusku zverstvá. Brutálne vraždy a znásilnenia veteránov z frontu otriasli krajinou

Aj keď uňho poberali žold zhruba 2 000 dolárov mesačne, čo je vyše dvojnásobok priemerného platu ruského robotníka, našetrené peniaze im často nestačia, aby zase neskončili na šikmej ploche.

Veľakrát pritom ide o ťažkých zločincov – prepustených vrahov, sexuálnych násilníkov či dokonca väzňov odsúdených za vraždu a kanibalizmus.

Satanista, Nikolaj Ogolobjak Čítajte viac Satanistický kanibal dostal Putinovu milosť. Krvilačné vraždy si vykúpil službou na fronte

Policajtov je málo aj veľa

Ako pre denník New York Times nedávno priznala Oľga Romanovová, ktorá v Rusku vedie mimovládnu organizáciu na pomoc väzňom, niektorí miestni policajti majú z bývalých recidivistov vracajúcich sa so statusom vojnového veterána strach.

„Slávni vrahovia už behajú po meste. Sú s nami v kontakte a sľubujú, že nič nevyvedú,“ povedal pre ruský spravodajský portál Fontanka Jurij Jaškov, šéf vyšetrovateľov v Petrohrade. Dá sa takým sľubom veriť?

orlov Čítajte viac Putinov režim prirovnal k fašizmu. Orlov dostal za kritiku vojny 2,5 roka väzenia

„Úprimne povedané, robím si veľké starosti o ľudí v meste,“ pripustil Jaškov. Ako dodal, jeden omilostený väzeň napríklad pracuje ako taxikár. Policajti, ktorých je málo, pritom nemajú dostatok kapacít, aby týchto oslobodených zločincov ustrážili.

Paradoxom je, že hoci v Rusku chýba až 100-tisíc „strážcov zákona“, v skutočnosti je ich neprimerane veľa. Podľa ministerstva vnútra si dnes totiž policajnú rovnošatu oblieka viac ako 900-tisíc ľudí, čo znamená, že ide o jeden z najväčších policajných zborov na svete.

viera-Aliona-Popova Čítajte viac Umučil jej dcéru. Putin ho za účasť vo vojne omilostil, zistila zúfalá matka. Vykúpil sa krvou, vysvetlil Kremeľ

Ako upozornila BBC, pri ruskej populácii 146 miliónov tak na 100-tisíc obyvateľov pripadá približne 630 policajtov. A to je oveľa viac ako v rozvinutých demokratických krajinách.

Na porovnanie: v USA pripadá na 100-tisíc ľudí 428 „ochrancov zákona“ a v Nemecku na rovnaké množstvo dokonca iba 61. Aj to je vizitka autoritárskeho režimu, aký v Rusku nastolil Putin.

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #Rusko #kriminálnici #zločin #policajti #kriminalita #vojna na Ukrajine #ruská politika #zločinci