„Môžeme a musíme spoločne bojovať proti mpoxu,“ povedal Kluge na tlačovej konferencii. „Rozhodneme sa teda zaviesť systémy na kontrolu a odstránenie mpoxu globálne? Alebo vstúpime do ďalšieho cyklu paniky a zanedbávania? To, ako zareagujeme teraz a v nasledujúcich rokoch, bude pre Európu a svet kritickým testom,“ zdôraznil.
WHO minulý týždeň vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu v súvislosti so šírením dvoch kmeňov mpoxu v afrických štátoch. Od júla totiž hlásia prípady nákazy aj z Burundi, Kene, Rwandy a Ugandy a nedávno bol zistený aj vo Švédsku, Pakistane a na Filipínach.
Mpox zaznamenali u Európana
Thajsko zistilo opičie kiahne (mpox) u muža z Európy, ktorý do krajiny minulý týždeň pricestoval z Afriky. Momentálne sa čaká na výsledky testov, ktoré určia kmeň vírusu, uviedol v stredu predstaviteľ zdravotníckeho úradu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Thajské úrady postupovali v prípade muža tak, ako keby išlo o kmeň clade 1, keďže pricestoval 14. augusta z oblasti, kde sa šíri, uviedol generálny riaditeľ oddelenia kontroly chorôb (DDC) bez konkretizovania lokality. Infikovanú osobu umiestnili do karantény v nemocnici.
Čítajte aj Poučí sa svet z AIDS? Hrozivý vírus sa šíri z Afriky„Urobili sme test a určite ide o opičie kiahne, no rozhodne to nie je kmeň clade 2,“ povedal generálny riaditeľ a dodal, že na výsledky budú musieť počkať ešte dva dni.
Filipínsky minister zdravotníctva Teodoro Herbosa v stredu informoval, že na Filipínach zaznamenali prvý prípad ochorenia. Ide o mierny kmeň clade 2 a nie smrteľnejší kmeň, ktorý vyvolal celosvetový poplach.
Čo spôsobuje ochorenie?
Pre ochorenie spôsobené vírusom je typická horúčka, bolesti svalov a veľké kožné lézie pripomínajúce vriedky. Prenáša sa prostredníctvom infikovaných zvierat, ale aj z človeka na človeka cez priamy fyzický kontakt.
Hoci sú opičie kiahne známe už desaťročia, v poslednom čase sa prudko zvýšil počet prípadov nového smrteľnejšieho a ľahšie šíriteľného kmeňa clade 1b. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spôsobuje clade 1b smrť v približne 3,6 percenta prípadov. Deti sú najviac ohrozenou skupinou.
Vírus bol objavený v roku 1958 v Dánsku u opíc chovaných na výskum. U ľudí bol prvýkrát detegovaný v roku 1970 na území dnešnej KDR. Táto krajina v roku 2024 zaznamenala už viac ako 16.000 prípadov a 500 úmrtí. Švédsko 15. augusta oznámilo prvý potvrdený prípad clade 1 mimo Afriky.
Čítajte aj Slovensko ako jediné na svete povedalo nie. U Dolinkovej mali v auguste zasadať k predpisom WHO, zrejme sa tak nestaneCelosvetové obavy vyvolal kmeň mpox clade 1, ktorý sa ľahšie šíri a ktorého prípad minulý týždeň potvrdili vo Švédsku. Kluge povedal, že v súčasnosti v Európe každý mesiac hlásia približne 100 nových prípadov menej závažného kmeňa mpox clade 2.