Je vírus mpox novým covidom? Zaznamenali ho u Európana, ktorý prišiel z Afriky

Regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge v utorok uviedol, že vírus spôsobujúci ochorenie mpox, známe ako opičie kiahne, nie je novým koronavírusom, keďže úrady dokážu kontrolovať jeho šírenie. TASR o tom informuje s odvolaním na správu agentúry Reuters.

21.08.2024 10:02
debata (12)

„Môžeme a musíme spoločne bojovať proti mpoxu,“ povedal Kluge na tlačovej konferencii. „Rozhodneme sa teda zaviesť systémy na kontrolu a odstránenie mpoxu globálne? Alebo vstúpime do ďalšieho cyklu paniky a zanedbávania? To, ako zareagujeme teraz a v nasledujúcich rokoch, bude pre Európu a svet kritickým testom,“ zdôraznil.

J. Mikas: Základné očkovanie proti osýpkam kleslo pod hranicu kolektívnej imunity
Video
Celoslovenská zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 v základnom očkovaní proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) klesla pod hranicu 95 percent. Nedosahuje úroveň zabezpečujúcu kolektívnu imunitu na celonárodnej úrovni. TASR o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. "Ako vyplýva z výsledkov administratívnej kontroly očkovania v ambulanciách pediatrov k 31. augustu 2022, ktorú vykonávajú regionálne úrady verejného zdravotníctva každý rok, kolektívna imunita dosiahla na celoštátnej úrovni 94,7 percenta," spresnil. Na úrovni krajov sa zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 proti MMR udržala nad 95 percent len v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Osýpky sú podľa Mikasa závažné a rýchlo sa šíriace ochorenie, ktoré ohrozuje napríklad deti, ktoré nemôžu byť pre iné zdravotné dôvody očkované alebo ešte nedosiahli vek potrebný na očkovanie. "Chránime ich preto práve kolektívnou imunitou, ktorá znižuje riziko, že sa s vírusom osýpok stretnú a s veľkou pravdepodobnosťou nakazia, keďže ide o vysoko nákazlivé ochorenie," povedal. / Zdroj: TASR

WHO minulý týždeň vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu v súvislosti so šírením dvoch kmeňov mpoxu v afrických štátoch. Od júla totiž hlásia prípady nákazy aj z Burundi, Kene, Rwandy a Ugandy a nedávno bol zistený aj vo Švédsku, Pakistane a na Filipínach.

Mpox zaznamenali u Európana

Thajsko zistilo opičie kiahne (mpox) u muža z Európy, ktorý do krajiny minulý týždeň pricestoval z Afriky. Momentálne sa čaká na výsledky testov, ktoré určia kmeň vírusu, uviedol v stredu predstaviteľ zdravotníckeho úradu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Thajské úrady postupovali v prípade muža tak, ako keby išlo o kmeň clade 1, keďže pricestoval 14. augusta z oblasti, kde sa šíri, uviedol generálny riaditeľ oddelenia kontroly chorôb (DDC) bez konkretizovania lokality. Infikovanú osobu umiestnili do karantény v nemocnici.

opičie kiahne Čítajte aj Poučí sa svet z AIDS? Hrozivý vírus sa šíri z Afriky

„Urobili sme test a určite ide o opičie kiahne, no rozhodne to nie je kmeň clade 2,“ povedal generálny riaditeľ a dodal, že na výsledky budú musieť počkať ešte dva dni.

Filipínsky minister zdravotníctva Teodoro Herbosa v stredu informoval, že na Filipínach zaznamenali prvý prípad ochorenia. Ide o mierny kmeň clade 2 a nie smrteľnejší kmeň, ktorý vyvolal celosvetový poplach.

Čo spôsobuje ochorenie?

Pre ochorenie spôsobené vírusom je typická horúčka, bolesti svalov a veľké kožné lézie pripomínajúce vriedky. Prenáša sa prostredníctvom infikovaných zvierat, ale aj z človeka na človeka cez priamy fyzický kontakt.

Hoci sú opičie kiahne známe už desaťročia, v poslednom čase sa prudko zvýšil počet prípadov nového smrteľnejšieho a ľahšie šíriteľného kmeňa clade 1b. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spôsobuje clade 1b smrť v približne 3,6 percenta prípadov. Deti sú najviac ohrozenou skupinou.

Neznámy muž infikovaný ochorením mpox v... Foto: SITA/AP, Moses Sawasawa
Mpox, opičie kiahne Neznámy muž infikovaný ochorením mpox v nemocnici v Konžskej demokratickej republike 16. júla 2024, kde pokračuje v liečbe.

Vírus bol objavený v roku 1958 v Dánsku u opíc chovaných na výskum. U ľudí bol prvýkrát detegovaný v roku 1970 na území dnešnej KDR. Táto krajina v roku 2024 zaznamenala už viac ako 16.000 prípadov a 500 úmrtí. Švédsko 15. augusta oznámilo prvý potvrdený prípad clade 1 mimo Afriky.

Dolinková, Kotlár Čítajte aj Slovensko ako jediné na svete povedalo nie. U Dolinkovej mali v auguste zasadať k predpisom WHO, zrejme sa tak nestane

Celosvetové obavy vyvolal kmeň mpox clade 1, ktorý sa ľahšie šíri a ktorého prípad minulý týždeň potvrdili vo Švédsku. Kluge povedal, že v súčasnosti v Európe každý mesiac hlásia približne 100 nových prípadov menej závažného kmeňa mpox clade 2.

Facebook X.com 12 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vírus #WHO #koronavírus #opičie kiahne #mpox