Budapešť odkázala Bruselu, že víza pre Rusov a Bielorusov neznamenajú riziko

Maďarský minister vnútra Sándor Pintér v utorok odoslal Európskej komisii list, v ktorom detailne vysvetľuje, prečo Budapešť rozšírila vízový program takzvanej "národnej karty" na Rusko a Bielorusko. Server index.hu získal kópiu listu, v ktorom sa okrem iného uvádza, že v Maďarsku žije menej ako jedno percento ruských a bieloruských občanov žijúcich v Európskej únii, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

21.08.2024 13:51 , aktualizované: 16:33
debata (12)
Putin sa stretol s Orbánom v Moskve
Video

„V prípade žiadosti o národnú kartu vykonáva Maďarsko rovnaké migračné a bezpečnostné previerky ako v prípade iných povolení na pobyt. Národná karta sa vydáva s prihliadnutím na príslušné predpisy Európskej únie a s ohľadom na bezpečnostné riziká, ktoré môžu vzniknúť,“ uviedol v liste Pintér. Dodal, že Maďarsko naďalej prikladá veľký význam vlastnej národnej bezpečnosti a ochrane celého schengenského priestoru.

Maďarsko podľa slov ministra vnútra už ochranou vonkajšej hranice EÚ a schengenského priestoru prispieva k bezpečnosti zóny a fungovaniu dohovoru. Žiadatelia o túto formu pobytu podľa Budapešti nepredstavujú národné bezpečnostné riziko.

Pintér v prílohe listu detailne reagoval na všetky otázky a obavy, ktoré v tejto súvislosti sformuloval Brusel, píše server.

Fico: V Maďarsku nás vítajú, nie ako v Davose
Video

EK v utorok oznámila, že stále čaká na objasnenie maďarskej vlády týkajúce sa flexibility podmienok udeľovania víz a pobytu pracovníkov, ktorí sú ruskými a bieloruskými občanmi. Vláda premiéra Viktora Orbána mala termín na odpoveď do 19. augusta.

Maďarský parlament vlani v decembri schválil nové pravidlá pre vstup a pobyt občanov z krajín mimo EÚ. Vláda zaviedla takzvanú „národnú kartu“, ktorá umožňuje cudzincom zdržiavať sa v Maďarsku viac ako 90 dní, maximálne však dva roky. Následne si cudzinci svoj pobyt môžu predĺžiť o tri roky, koľkokrát chcú. Zahraniční pracovníci môžu vykonávať akúkoľvek profesiu, musia však preukázať, že majú v Maďarsku prácu, ubytovanie a zdravotné poistenie.

Pre občanov Ruska a Bieloruska je takáto karta k dispozícii od 8. júla tohto roka. Predtým tento režim platil napríklad pre zahraničných pracovníkov z Ukrajiny a Srbska.

Severské a pobaltské krajiny EÚ zaslali eurokomisárke pre vnútorné záležitosti Ylve Johanssonovej list, v ktorom označili flexibilitu podmienok udeľovania maďarských víz pre ruských a bieloruských občanov za „vážne riziko pre európsku bezpečnosť“.

Johanssonová následne poslala list vláde Viktora Orbána, v ktorom tiež varovala pred „potenciálnou bezpečnostnou hrozbou pre schengenský priestor po týchto jednostranných opatreniach“.

Maďarsko sprísnilo pravidlá pre utečencov z Ukrajiny

V Maďarsku vstúpilo do platnosti rozhodnutie vlády, podľa ktorého majú nárok na štátnu pomoc iba utečenci z oblastí Ukrajiny priamo dotknutých vojnou. V dôsledku toho môžu tisíce ukrajinských utečencov v Maďarsku zostať bez strechy nad hlavou, alebo budú nútení vrátiť sa do vlasti, upozornil dnes server BBC News na svojom ruskojazyčnom webe.

Maďarské úrady sa riadia zoznamom, na ktorom je momentálne 13 z 24 ukrajin­ských oblastí vedených ako regióny postihnuté vojnou. Je na ňom tiež Krym, ktorý Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo v roku 2014. Zoznam sa má upravovať každý mesiac. V Maďarsku podľa BBC získalo azyl 31-tisíc ukrajinských občanov, ale nie je jasné, koľko z nich môže o pomoc prísť.

Nové pravidlá nahrádzajú systém, ktorý fungoval od roku 2022, teda od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Maďarsko vtedy prijalo státisíce ľudí utekajúcich pred vojnou. Budapešť poskytla Ukrajincom právo na dotované bývanie a sociálne dávky.

Teraz sa tieto privilégiá majú obmedziť na utečencov z oblastí, v ktorých sa bojuje či bojovalo. Neznamená to automatické vysťahovanie všetkých ostatných utečencov, ale od dnešného dňa prestanú majitelia bytov dostávať dotácie od štátu, ak ubytovali utečencov z iných regiónov.

Facebook X.com 12 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Maďarsko #Rusko #vojna na Ukrajine